Czy hipernaked musi mieć przynajmniej litrową pojemność silnika i moc w okolicach 200 KM? Aprilia, swoim Tuono 660, pokazała, że wcale nie! Model ten jest bezpośrednim następcą Tuono V4. Choć mniejszy, nie ma absolutnie żadnych kompleksów i zasługuje na miano hipernakeda! A oto dlaczego!
Aprilia Tuono 660 od samego początku nie ma łatwego życia – przyćmiewana przez swojego protoplastę – Tuono V4, ale też przez piękniejszą i mocniejszą, sportową siostrę – RS 660. Tuono musi ciągle udowadniać swoją wartość i swoje przewagi wobec wewnętrznej konkurencji. A jest ich trochę.
Aprilia Tuono 660 to nowoczesny naked o bardzo, ale to bardzo sportowym charakterze. Mimo tego, że jego 95-konny silnik został troszkę ucywilizowany, w porównaniu do bliźniaczej, 100-konnej jednostki RS 660, nadal jest niezwykle narowistym i rwącym się do jazdy sprzętem. W Aprilii Tuono 660 zdecydowanie drzemie sportowy potencjał i tylko od jego użytkownika zależy, czy będzie chciał go wydobyć na wierzch i wykorzystać – tu i teraz! Niska masa, wyjątkowa zwrotność – dzięki sportowej geometrii podwozia, ale przede wszystkim dzięki szerokiej, nakedowej kierownicy, szczątkowa owiewka, która nadaje Tuono 660 sportowego i zadziornego charakteru, spełniając jednocześnie rolę ochrony przed wiatrem – to atuty tego pojazdu przemawiające za jego uniwersalnością.
W czym Tuono 660 jest lepsze od RS 660? W uniwersalności właśnie, w poręczności codziennego użytkowania, ergonomii jazdy po mieście, przydatności w życiu codziennym. Choć rzędowy dwucylindrowiec pojemności 659 cm3 został zaprojektowany z myślą o najlepszych osiągach, które wygenerować można (powinno się) jedynie na torze, to jednak większość z nas naszych motocykli najczęściej używa do jazdy po drogach publicznych. 10% toru, 90% jazdy po mieście i w trasie? Tuono 660 jest idealnym rozwiązaniem!
Tuono 660 może być idealną weekendową torówką służącą ci do wykręcania najlepszych okrążeń na kartingowym torze znajdującym się w twojej okolicy. Dzięki zaawansowanej, supersportowej elektronice APRC, obejmującej wielopoziomową kontrolę trakcji, anti-wheelie, hamowanie silnikiem, ABS i pięć odmiennych opcji mapowania silnika, możesz czuć się naprawdę bezpiecznie.
A jeżeli na tor poza miastem udajesz się na kołach, zawsze możesz użyć tempomatu, dającego ulgę twojemu prawemu nadgarstkowi.
Jeżeli chcesz więcej informacji o modelu, także, a może przede wszystkim, zawierających wrażenia z jazdy, zapoznaj się z naszym testem tego motocykla:
Przekonany do zakupu? Teraz masz niesamowitą okazję wejścia w posiadanie Tuono 660 z rocznika 2022 z rabatem wynoszącym 3300 zł oraz z gwarancją rozszerzoną do 4 lat! Nie czekaj, nie zwlekaj, liczba motocykli w tej promocji jest oczywiście ograniczona!
Więcej informacji na stronie importera.
Dane techniczne:
Silnik: chłodzony cieczą, dwucylindrowy rzędowy, DOHC, 4 zawory na cylinder, wtrysk paliwa, śr gardzieli 48 mm, smarowanie z mokrą miską olejową.
Przeniesienie napędu: wielotarczowe sprzęgło mokre z antyohoppingiem, skrzynia 6-biegowa, łańcuch X-ring.
Śr. cylindra x skok tłoka 81 x 63,93 mm
Pojemność skokowa 659 cm3
Stopień sprężania 13,5:1
Moc maks. 95 KM (70 kW) przy 10 500 obr/min
Maks. moment obrotowy 67 Nm przy 8500 obr/min
Rama: podwójna, grzbietowa, z aluminium, silnik jako element nośny i mocowanie wahacza z aluminium.
Zawieszenia: przód – widelec upside-down KYB, śr. goleni 41 mm, regulacja wstępnego napięcia sprężyn i tłumienia odbicia, tył – centralny amortyzator z regulacją wstępnego napięcia sprężyny i tłumienia odbicia.
Hamulce: przód – dwie tarcze, śr. 320 mm, 4-tłoczkowe zaciski Brembo, pompa radialna, tył – jedna tarcza, śr. 220 mm, zacisk dwutłoczkowy, przewody w stalowym oplocie, ABS.
Opony Pirelli Diablo Rosso 2
Rozmiary opon p/t 120/70 ZR 17 / 180/55 ZR 17
WYMIARY I MASY
Rozstaw osi 1370 mm
Kąt główki ramy 65,9°
Wyprzedzenie 104,7 mm
Skoki zawieszeń p/t 110/130 mm
Wysokość kanapy 820 mm
Masa na sucho183 kg
Pojemność zbiornika paliwa 15 l
Zużycie paliwa w teście 5,8 l/100 km