wt., 30 lis 2021

Ostatni postój. Historia niezwykłego cmentarzyska motocykli

-

Cmentarzysko starych motocykli w mieście Lockport to miejsce, które nie pozostawia obojętnym nawet umiarkowanych fanów dwóch kółek. Widok setek przeżartych rdzą maszyn, które już nigdy stamtąd nie wyjadą, przygnębia i fascynuje zarazem.

Miejsce, o którym dziś mowa, stało się znane szerszej publiczności dzięki staraniom motocyklowego entuzjasty Davida Cuffa. Na jednym z forów fotograficznych natrafił niegdyś na klimatyczne zdjęcie starego hangaru pełnego wiekowych, niesprawnych jednośladów. Po wielu staraniach udało mu się namierzyć ten obiekt – znajdował się on w miejscowości Lockport w stanie Nowy Jork. David podjął działania, by dostać się do środka i ewentualnie wyjechać stamtąd z przyczepą pełną motocyklowych skarbów.

Cmentarzysko, wtedy jeszcze jako zwykły szrot, zostało uruchomione we wczesnych latach 70. przez firmę Kohls Cycle Sales. Były to czasy, kiedy motocykle były pojazdami bardzo tanimi, zwłaszcza te pochodzące z Japonii. Ówczesne Hondy czy Yamahy były wtedy w USA odpowiednikami obecnie pogardzanych u nas tanich chińczyków.

1

Firma pana Kohla była nieźle prosperującym miejscem, w którym można było pozbyć się niechcianej zabawki i po zupełnej taniości kupić kompletny pojazd lub potrzebne części. W roku 1997 firma została sprzedana kolejnemu właścicielowi, który dalej handlował częściami. Niestety interes szedł coraz gorzej i ostatecznie cały obiekt został przejęty przez władze miasta Lockport na poczet niezapłaconych podatków od nieruchomości.

W 2010 roku Dave, po długich staraniach i wykupieniu drogiego ubezpieczenia NNW, uzyskał zgodę na spenetrowanie czteropiętrowego magazynu. Widok jaki tam zastał, był jedyny w swoim rodzaju – smutny i fascynujący zarazem, jakby żywcem wyjęty z postapokaliptycznej opowieści. Jak okiem sięgnąć, wszędzie walały się stare motocykle, kompletne lub w postaci samych ram. Jedno z pomieszczeń zajmowały same zbiorniki paliwa – do wyboru, do koloru, choć dominował oczywiście rdzawy.

tanks

Sam budynek uznał za stosowne dopasować swój stan do zawartości, stąd zapadnięte stropy i klatki schodowe. Przemieszane z gruzem resztki maszyn robią spore wrażenie. Pojazdy, które stały w piwnicy, na skutek dużej wilgotności powietrza zostały praktycznie zjedzone przez rdzę – niemal wystarczyło dmuchnąć, by rozpadły się w pył.

rdza

Władze miasta postanowiły ostatecznie zburzyć budynek i zezłomować jego zawartość, a do tego czasu David uzyskał zgodę na wywiezienie stamtąd wszystkiego, co tylko da radę. Kilka kolejnych wizyt, tym razem z przyjaciółmi, pozwoliło na uratowanie kilku solidnych przyczep pełnych motocykli i części do nich. Wiele z nich to białe kruki na rynku weteranów.

15

Cała reszta zakończyła żywot w czeluściach prasy na złomowisku. Los dopełnił smutną historię tego miejsca – w czerwcu 2013 roku budynek mieszczący cmentarzysko doszczętnie spłonął. Takich miejsc już nie będzie – obecnie produkowane motocykle są dużo droższe i bardziej skomplikowane, a handel używanymi częściami w dużej mierze przeniósł się do sieci. Może to i lepiej, zwłaszcza dla motocyklowych wrażliwców.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Guy Martin chce zostać najszybszym motocyklistą na świecie jadąc z prędkością 650 km/h

Guy Martin po raz kolejny chce zaskoczyć motocyklowy świat i tym razem chce podjąć próbę pobicia motocyklowego rekordu prędkości. Chociaż ta konstrukcja raczej nie...

Jak oszukuje nas policja? Próba wymuszenia mandatu na kierowcy przez dwie policjantki [VIDEO]

Czy policjanci zawsze są uczciwi? Czy zawsze są kompetentni? Czy nigdy się nie mylą? Oczywiście są ludźmi, więc zdarzyć się może wszystko. Zobaczcie film...

Ucieczka przed policją na motocyklach crossowych zakończona potężnymi konsekwencjami…

Dwaj mieszkańcy Bielska-Białej, 36 i 37-latek, poruszając się motocyklami crossowymi po drodze publicznej, nie zatrzymali się do kontroli drogowej i rozpoczęli ucieczkę. Konsekwencje ich...

Motocykl po turecku – wyprawa starym KTM-em 990 ADV do Wschodniej Anatolii [cz.8: lepki upał, serwis Obeliska, śródziemnomorska plaża]

Historia, na którą się właśnie natknęliście, traktuje o charakterach ludzi, trudach letniej, trwającej miesiąc podróży po pięknej, zaskakującej i nieprzewidywalnej Turcji. Przed wami ósma...

Aprilia Tuono 660 Factory 2022 – mocniejsza, lżejsza, lepsza [dane techniczne, cena, zdjęcia]

Aprilia, na swoich domowych targach EICMA 2021, które jak zwykle odbywają się w listopadzie, w Mediolanie zaprezentowała nową wersję znanego od roku modelu -...