Z początkiem roku nasz kraj obiegła bardzo dobra informacja. W prestiżowym plebiscycie na Sportowca Roku 2019 wygrał Bartosz Zmarzlik – Mistrz Świata w indywidualnej jeździe na żużlu. Co godne uwagi, rzecz ta miała miejsce w kraju raczej nikomu nie kojarzącym się z motocyklizmem. A jednak!

Mówią, że w Polsce żużel jest prawie jak religia…

Minęły czasy gdy speedway na świecie był bardzo popularny, a na mecze przychodziły tysiące kibiców, by obserwować sportowców walczących o tytuły i uznanie. Liga duńska, angielska czy amerykańska przeżywają potężny kryzys. W tym samym czasie władze polskiej Speedway Ekstraligi chwalą się, że mają swój produkt premium – rozgrywki żużlowe!

I mają się czym chwalić, bo ta niejako na świecie zapomniana dyscyplina, u nas rozkwita z każdym sezonem coraz bardziej. Nikogo nie dziwią zapełnione po brzegi, wyremontowane i dobrze przygotowane na widowisko stadiony, a na trybunach zasiadają uśmiechnięci kibice. Dookoła samego sportu buduje się też wizerunek medialny. Kluby mają swoje maskotki, barwy no i w pełni profesjonalną obsługę techniczną. Wśród sponsorów czołowych zawodników znajdziemy przekrój firm wspierających sporty ekstremalne. Można więc odnieść wrażenie, że renesans polskiego żużla nie jest przypadkowy, a jest to suma wyżej wymienionych składników.

Co jeszcze przyciąga Polaków na stadiony? Żużel to przede wszystkim sport ekstremalny. Jest tam prawdziwa walka w tumanach kurzu, przy ryku wyczynowych motocykli. Kierowcy dają z siebie wszystko. Żużel, to widowisko, które widziane na żywo pozostaje w pamięci na długo, nawet jeżeli nigdy nie interesowałeś się tą dyscypliną sportu. Żużel łączy w sobie to, czego ludzie pragną od sportu ekstremalnego. Są w nim emocje, rywalizacja i niebezpieczeństwo.

fot. speedwayekstraliga.pl

W kalendarzu sportu żużlowego PGE Ekstraligi 2020 w GP Polski zobaczymy 8 konkurujących ze sobą drużyn: FORBET WŁÓKNIARZ CZĘSTOCHOWA, MRGARDEN GKM GRUDZIĄDZ, BETARD SPARTA WROCŁAW, SPEED CAR MOTOR LUBLIN, TRULY WORK STAL GORZÓW, FOGO UNIA LESZNO, ROW RYBNIK oraz STELMET FALUBAZ ZIELONA GÓRA.
W kwietniowej inauguracji sezonu mecze podzielono na rywalizację północy z południem kraju, dlatego Forbet Włókniarz Częstochowa zmierzy się z Mrgarden GKM Grudziądz, a Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Speed Car Motor Lublin.

Ale speedway w Polsce to nie tylko liga krajowa. Aż trzykrotnie w ciągu tego roku będziemy gościć zawody z cyklu Grand Prix Mistrzostw Świata, czyli światową czołówkę zawodników żużlowych. Zawody tej rangi odbędą się kolejno 16.05.2020 w Warszawie 1.08.2020 we Wrocławiu i na zakończenie 3.10.2020 w Toruniu. Bilety na to wydarzenie sprzedają się na pniu, więc kto chce zobaczyć to widowisko na własne oczy, musi się spieszyć, a właśnie ruszyła przedsprzedaż na wrocławski pojedynek.

Liczę, że to będzie bardzo ekscytujący sezon, w którym wiele może się wydarzyć. Czekam więc z niecierpliwością na podniesienie pierwszej taśmy startowej w 2020 roku. A wy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.