EkstraFelietonyNapęd w motocyklu - poradnik dla bardzo początkujących

Napęd w motocyklu – poradnik dla bardzo początkujących

-

Łańcuch, kardan czy pas? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale które z nich jest najlepsze? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Zapraszamy do kolejnego poradnika dla bardzo początkujących.

Napęd we współczesnych motocyklach rozwiązuje się na kilka sposobów. Na osobę, która styka się z tematem pierwszy czeka kilka pytań. Który układ jest najlepszy? Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań? No i najważniejsze – czy wybierając motocykl warto wybierać pod kątem napędu?

Pas

Przeniesienie napędu pasem

Pas napędowy to ciekawe rozwiązanie. Wykonany z tworzyw wzmocnionych kewlarem i innymi egzotycznymi materiałami pas jest niesamowicie wytrzymały. Dodatkowo wymaga dość mało uwagi, jeśli idzie o jego obsługę. Bo tak naprawdę obsługa sprowadza się wizualnej kontroli na okoliczność pęknięć. Rozwiązanie idealne, prawda? Mimo to swoje wady ma. Wbrew obiegowej opinii pas też trzeba wymieniać i to w komplecie z kołami zębatymi. Koszt takiej wymiany wcale nie jest mały. Dodatkowo pas nie jest rozwiązaniem najbardziej efektywnym. Straty, które generuje potrafią sięgnąć nawet 15%.

Wał

Kardan w GTR pracuje po mistrzowsku

Wał napędowy, często nazywany kardanem, to rozwiązanie, które najbardziej kojarzy się z motocyklami BMW. Bawarski producent stosuje je bardzo chętnie w bardzo szerokiej gamie modeli. Zalety? Bezobsługowość. Wystarczy, co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów wymienić olej. Minusy? Waga oraz straty energii. Wał napędowy jest też konstrukcją skomplikowaną. Ewentualna awaria na trasie najprawdopodobniej nas unieruchomi i bez pomocy mechanika oraz oficjalnego serwisu, który dostarczy części się nie obejdzie.

Łańcuch

Naciąganie łańcucha

To rozwiązanie stosowane najczęściej. Znajdziemy je w każdym typie motocykla. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ale plusy dodatnie zdecydowanie górują tutaj nad plusami ujemnymi. Jakie zatem są wady? Łańcuch należy regularnie serwisować. Obsługa sprowadza się do czyszczenia, smarowania oraz pilnowania właściwego naciągu. Trwałość współczesnych łańcuchów jest bardzo duża, ale nadal będziemy je wymieniać o wiele częściej niż pas lub olej, który smaruje wał. Lista zalet łańcucha jest długa. Po pierwsze waga. Zestaw napędowy oparty o łańcuch jest zdecydowanie najlżejszym rozwiązaniem. Dodatkowo jest to rozwiązanie najbardziej efektywne. Prawidłowo naciągnięty łańcuch jest w stanie przekazać do 97% mocy ze skrzyni biegów na koło. Jest to tez rozwiązanie niesamowicie uniwersalne, co mocno obniża koszt produkcji.

5 błędów podczas smarowania, czyszczenia i obsługi motocyklowego łańcucha napędowego

Co najlepsze

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie ma swoje zady i walety. Ważne, aby do każdego z nich podchodzić z głową i użytkować zdając sobie sprawę z jego ograniczeń. Wał napędowy, w którym nigdy nie wymieniamy oleju wcześniej czy później się rozpadnie. Pas, który nie współpracuje ze sprawnym napinaczem szybko zakończy swój żywot. Łańcuch nieprawidłowo smarowany i źle naciągany nie przetrwa sezonu. Wiele osób, jest nieco przerażonych koniecznością obsługi łańcucha. Smarowanie, naciąganie i czyszczenie mogą wydawać się skomplikowane i pracochłonne. W rzeczywistości jednak nie ma się czego bać, a samodzielny serwis w postaci czynności tak prostej jak obsługa zestawu napędowego potrafi dać więcej satysfakcji niż mogłoby się wydawać.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ