śr., 06 lip 2022

5 błędów podczas smarowania, czyszczenia i obsługi motocyklowego łańcucha napędowego

-

Stare motocyklowe porzekadło głosi, że tylko kto smaruje, ten jedzie. Ale czy tylko od smarowania elementów napędu będzie zależeć jego trwałość? Czy jesteś przekonany, że prawidłowo konserwujesz łańcuch napędowy swojego motocykla? Na pewno wiesz jak to robić?

Przyjrzyj się pięciu najczęściej spotykanym błędom w obsłudze tego układu i sprawdź, czy aby na pewno sam sobie nie skracasz łańcucha… żywotności łańcucha oczywiście.

1. Zbyt mocny naciąg

jak naciagnac lancuch w motocyklu

Czasami lepsze jest wrogiem dobrego. Przysłowie to znajdzie swoje odzwierciedlenie również w obsłudze motocyklowego łańcucha napędowego. Nadmierny naciąg może być bardziej opłakany w skutkach niż jego zbyt duży luz. Za luźny łańcuch powoduje głośniejszą jego pracę, gorszą reakcję tylnego koła na sterowanie manetką gazu czy, w szczególnych przypadkach, gdy spadnie z zębatki, grozi nam zniszczeniem elementów motocykla. Lecz jeżeli nasz łańcuch będzie upięty zbyt mocno, ograniczy to ruch wahacza tylnego koła, co spowoduje przeniesienie sił działających w zawieszeniu na elementy układu napędowego. Najmniejszą karą za tak nieprawidłowo wykonaną obsługę będzie zerwanie się pracującego elementu podczas jazdy. Jeżeli jednak uda nam się pojeździć tak dłużej, to napięcia przenoszone przez napęd mogą doprowadzić do zniszczenia łożysk skrzyni przekładniowej, a zwłaszcza punktów podparcia wałka zębatki zdawczej. Często, nim się to wydarzy, otrzymujemy ostrzeżenie od sprzętu, w postaci cieknącego w tym miejscu uszczelniacza lub skrzynia dziwnie zaczyna wołać o pomoc, wydając z siebie niepokojące sygnały dźwiękowe.

Jak smarować łańcuch napędowy w motocyklach szosowych, a czym w crossowych? Sprayem, olejem, automatycznie?

Szykując się w dalszą podróż trzeba pamiętać o prawidłowym naciągu łańcucha oraz o kontrolowaniu jego parametrów już podczas samej wycieczki. Nie da się naciągnąć łańcucha na zapas, tak żeby starczyło na dłużej, a kto spróbuje tak zrobić, prawdopodobnie wymieni go szybciej niż mu się wydaje. Prawidłowy schemat tej czynności znajdziecie w książeczce obsługi swojego motocykla, ale standardowo przyjmuje się, że luz łańcucha na środku, pomiędzy zębatkami, powinien wynosić 20-40 mm. Pamiętaj, luz łańcucha to różnica pomiarów wychylenia w dół i w górę, nie jak często zakładają użytkownicy, sam pomiar napiętego w dół palcem łańcucha.

2. Nieprawidłowe oczyszczanie

smarowanie lańcucha motocyklowego

Wrogiem łańcucha napędowego jest woda. Pomimo że dziś większość smarów do łańcuchów dostępnych na rynku jest wodoodporna, to jednak woda wypłukuje nasz łańcuch ze smaru. Zwłaszcza ta podgrzana, zawierająca dodatki czyszczące, z myjki wysokociśnieniowej. Do tego pod wpływem wody tworzy się na nim korozja. Zatem czy łańcucha nie należy myć? Wręcz przeciwnie, zależnie od producenta interwał mycia łańcucha jest zalecany co 1000-1500 km, czyli co trzecie smarowanie. Brud na łańcuchu automatycznie go skraca. Trzeba o tym pamiętać przed kontrolą naciągu i sprawdzać go zawsze, gdy jest czysty. Do mycia nie należy używać również rozpuszczalników oraz benzyny. Pomimo że te roztwory dobrze usuwają zalegający smar wymieszany z błotem, to niekorzystnie wpływają na o-ringi lub x-ringi (zależnie od rodzaju) w naszym łańcuchu. Mogą je rozpuszczać lub powodować ich twardnienie, przez co łańcuch straci swoją szczelność na ogniwach i brud oraz wilgoć wnikną pomiędzy tuleje, wypłukując stamtąd fabryczny smar.

Czym zatem myć łańcuch? Mycie łańcucha nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Wystarczy nam do tego pędzelek lub szczoteczka do zębów (można też dostać specjalną szczotkę do czyszczenia łańcucha), trochę nafty świetlnej lub środek do zmywania łańcucha w sprayu oraz kuweta, by nie zanieczyścić miejsca, w którym będziemy to robić. Motocykl dobrze jest postawić na centralnej stopce lub jeżeli jej nie posiada, to na stojaku. Następnie przy pomocy wyżej wymienionych przyborów, obracając tylnym kołem, dokładnie oczyszczamy z brudu powierzchnię łańcucha oraz tylnej zębatki. Jeżeli jest dobry dostęp do zdjęcia przedniej osłony zębatki, warto poświecić chwilę czasu i zdjąć ją, żeby i w tym miejscu zrobić porządek. To co zastaniecie pod osłoną może Was zaskoczyć.

3. Brak smarowania lub złe smarowanie

5 błędów podczas smarowania, czyszczenia i obsługi motocyklowego łańcucha napędowego

Nie tylko od tego jak przygotujemy do smarowania nasz łańcuch, ale i od samej techniki smarowania zależeć będzie jego żywotność. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie automatycznej olejarki wypełnionej gęstym olejem, który podczas jazdy będzie uwalniany z pojemnika i rozprowadzany po naszym łańcuchu. Jeżeli nie mamy zainstalowanego takiego urządzenia, musimy dbać o smarowanie napędu sami. Łańcuch powinno się smarować co 400-500 km lub po każdym kontakcie z wodą. Uwaga, element ten powinno się smarować po jeździe lub w jej trakcie, na krótkim postoju. Większość nieświadomych motocyklistów robi to jednak bezpośrednio przed jazdą. Ma to związek z temperaturą tego elementu. Powinien on być rozgrzany do swojej temperatury roboczej tak, aby smar rozszedł się możliwie równo po jego elementach oraz dotarł w każdy jego zakamarek. Po wykonanym smarowaniu powinniśmy odczekać około 20 minut, by rozpuszczalniki zawarte w smarze odparowały, a sam lubrykant dobrze przyczepił się do naszego łańcucha. Do smarowania używamy oczywiście specjalnie do tego stworzone preparaty w sprayu.

4. Złe smarowanie

 

jak smarować łańcuch motocyklowy

Kolejnym błędem, jaki skraca żywotność naszego układu napędowego, jest smarowanie nieprawidłowej części łańcucha. Smar powinniśmy rozprowadzać w sposób równomierny po wewnętrznej części łańcucha. Nie ma sensu smarować boku lub jego grzbietu, ponieważ te jego elementy z niczym nie współpracują, nie są więc narażone na zużycie, zatem nie trzeba zmniejszać ich tarcia poprzez film smarujący. Przy smarowaniu należy zaopatrzyć się w kawałek kartonika, żeby zabezpieczyć sąsiadujące elementy przed niepotrzebnym ubrudzeniem, postawić motocykl jak w przypadku mycia, na stopce centralnej lub stojaku, i równomiernie aplikować środek smarny od wewnętrznej strony łańcucha. Niektórzy po wykonanej czynności przecierają całość, usuwając nadmiar lubrykantu, bawełnianą szmatką.

Czym czyścić brudny łańcuch napędowy w motocyklu? Nafta, spray, benzyna?

Nakładać środek smarujący trzeba też z rozsądkiem i nie przesadzać z jego ilością. Nadmiar smaru spłynie nam na ziemię lub podczas jazdy odpadnie od łańcucha, brudząc wahacz, felgę, oponę i wszystko co napotka na swojej drodze. Osobiście wolę też używać smarów nie transparentnych, lecz białych, ponieważ widać wtedy lepiej, które miejsca i w jakim stopniu zostały już posmarowane. Minusem takich środków jest wątpliwy efekt wizualny.

5. Brak osiowości zębatek

5 błędów podczas smarowania, czyszczenia i obsługi motocyklowego łańcucha napędowego

Ostatnim z błędów w obsłudze napędu, najczęściej spotykanych w technice warsztatowej, jest brak osiowości pomiędzy zębatkami zdawczą i napędową. Zaburzona linia pracy pomiędzy tymi elementami ma niekorzystny wpływ na prawidłowe działanie całego zespołu elementów układu napędowego. Powoduje szybsze zużycie współpracujących ze sobą pod złym kątem części, co w krytycznych sytuacjach może doprowadzić nawet do zerwania łańcucha. W nowożytnych motocyklach, w których wahacz często jest niesymetryczny lub jednostronny, ciężko jest znaleźć odpowiedni punkt odniesienia, względem którego prawidłowo jesteśmy w stanie wyregulować kąt pracy tych elementów. Warto wtedy sięgnąć po przyrząd analogowy lub laserowy, by zweryfikować prawidłowe ustawienie współpracujących ze sobą elementów. Widywałem też takich, którzy używają do tego suwmiarki lub liczą gwinty na śrubie napinającej. Te metody są mniej lub bardziej dokładne i można by się kłócić czy śruba od naciągu, która przenosi pewne siły, nie jest po latach aby z jednej strony bardziej wyciągnięta jak z drugiej. Taka naprawdę w tej regulacji nie chodzi o setne milimetra, łańcuch ma też swoją tolerancję pracy, więc nie ma co podchodzić do sprawy z chirurgiczną precyzją.

Najczęściej to właśnie błędy wynikające z nieprawidłowej eksploatacji lub konserwacji naszego motocykla prowadzą do jego uszkodzeń. Rzadziej ma to związek z wadami konstrukcyjnymi tych pojazdów lub niedoskonałymi jakościowo częściami. Dlatego warto poświecić trochę uwagi na prawidłowe wykonywanie tych zabiegów a na pewno sprzęt odwdzięczy nam się bezproblemową eksploatacją przez kolejne tysiące kilometrów.

Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

1 KOMENTARZ

  1. Błędem jest zawierzanie tzw. smarom specjalistycznym, które są niby idealne do łańcuchów. Dla mnie za przeproszeniem bujda. Smaruje swoje Kawasaki Svitolem od trzech lat i zero problemów. Nie mówiąc już o znacznie lepszej trwałości w porównaniu z drogim preparatem polecanym w salonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Samozapłon przyczyną spalenia motocykla?

Do zdarzenia doszło na warszawskim Targówku. Z relacji naocznych świadków wynika, że chwilę po uruchomieniu silnika doszło do wybuchu.  Na miejscu pojawiły się cztery zastępy...

MV Agusta 60 Monomoto Superleggera i tragiczne losy kierowcy

Pojazd powstał na początku lat 50. XX wieku. W czasach, gdy nie było systemów elektronicznych, mogących utrzymać jednokołowiec w odpowiednim położeniu. Wszystko było zależne...

Propozycje zlotów na nadchodzący weekend

No i mamy to – oficjalnie zaczęły się wakacje!! Nie ma co zwlekać, na zloty czas uciekać! Łapcie nasze propozycje na najbliższy weekend. Dolnośląskie 01.07...

Pięćdziesiątką Moto Guzzi przez Afrykę – niezwykły wyczyn włoskiego dziennikarza

Mając przed sobą podróż liczącą siedem i pół tysiąca kilometrów, większość z nas sięgnęłaby po dużego, wygodnego i pakownego adventura. 1 000, 1 200, albo i...

Będzie nowy podatek od pojazdów spalinowych?

Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zaprzeczył, aby rząd zamierzał wprowadzić nowe formy opodatkowania. Jednak być może Polska nie będzie miała wyjścia i posiadacze pojazdów spalinowych...