pt, 14 Maj 2021

Ekwipunek motocyklistki – lista 5 rzeczy, które kobieta musi zabrać na wyprawę motocyklową, zlot

-

Aby nasze wspomnienia z podróży były fantastyczne i wspaniałe, warto się do nich porządnie przygotować. Zacznijmy od tego, jak bezboleśnie poradzić sobie z bagażem.

Przed nami wyjazd, przygotowane górki rzeczy leżą grzecznie na kanapie, tylko wrzucić na motocykl i w drogę… Ha! Tylko jak to zrobić żeby było dobrze? Przystępujemy więc do pakowania. Przede wszystkim ciężkie rzeczy w sakwach/kufrach bocznych pakujemy wagowo – to znaczy cięższe niżej a lżejsze wyżej. Ważne też, by w obu kufrach, ciężary były rozłożone równo aby żaden z kufrów nie był cięższy, bo inaczej całą drogę będziemy walczyć z zaburzonym prowadzeniem motocykla w zakrętach.

Lżejsze rzeczy też do tankbaga i kufra centralnego. Dlaczego nie cięższe? Proste pytanie: czy łatwiej przeprowadzić przez parking motocykl pusty czy z siedzącym 40 kg pasażerem z tyłu? Odpowiedź prosta „sam” więc jak zapakujesz 40 kg do centralki li i jedynie to będzie podobny efekt co z tym 40 kg pasażerem.

Jeśli masz sakwy a nie kufer i nie masz na nie pokrowca przeciwdeszczowego, to warto pamiętać aby pakując rzeczy, każdą górkę zapakować osobno do torby plastikowej najlepiej typu „zip” a jeśli nie mamy, to przynajmniej do zwykłej reklamówki, by uniknąć przemoczenia znajdujących się w nich rzeczy.
Dzięki właściwemu rozłożeniu ciężarów na motocyklu, motocykl prowadzi się dużo stabilniej i łatwiej nim sterować (w następnym odcinku podsumujemy najczęstsze przyczyny wywrotek i jak im zapobiegać, bo nie jest zapewne zaskoczeniem zapewne ze najczęstsze przyczyny wywrotek to właśnie te związane z ciężarem i „nieutrzymaniem” motocykla).

Jeśli lubimy w podróży robić często zdjęcia to aparat oczywiści również do tankbaga, jeśli rzadziej może być do kufra centralnego – jedno z tych dwóch miejsc wybieramy ze względu na większe bezpieczeństwo sprzętu.

Jak już uporamy się z zapakowaniem motocykla po zęby to zanim radośnie na niego wskoczymy i pomkniemy w świat poświęćmy trochę czasu na kompletnie niedoceniane a jakże ważne w gruncie rzeczy… polatanie takim zapakowanym motocyklem po parkingu. „Jak to? Przecież cały dzień latania i następny i następny przede mną, to po jakiego grzyba latać po parkingu?” – można by spytać. Otóż to latanie jest celowe: rozpoznawczo-zapoznawcze. Celem jest zapoznanie się z tym jak nasz motocykl, aktualnie objuczony jak osiołek jadący na grecki targ, będzie się zachowywał czy to przy gwałtownym hamowaniu, omijaniu nagle pojawiającej się przeszkody czy też podczas hamowania w zakręcie (jak zajdzie taka potrzeba). Jeśli przećwiczymy konkretne sytuacje w domu nie zaskoczy nas później żadna nagła i niemiła niespodzianka. Bo to właśnie wszystko chodzi o to by zminimalizować wystąpienie tych niemiłych.

Niezbędnik motocyklistki

5 rzeczy, które musisz zabrać

1. Tankbag – po odpięciu zmienia się w plecak. Wszystko co najważniejsze i najcenniejsze mam w nim zawsze pod ręką (dokumenty, pieniądze, kosmetyczka, aparat i inne niezbędności)

2. Porządne kufry lub sakwy – muszą być łatwe w zdejmowaniu i posiadać bezpieczne zamknięcie. Większość porządnych kufrów bocznych przeżyje nawet szlifowanie na nich.

3. Przeciwdeszczówka – wielokrotnie uratuje od przemoczenia i skutecznie odsunie widmo jazdy w mokrych ciuchach. Przyjemność z jazdy spada wtedy do minus 10, a i samopoczucie spowodowane lekkim skostnieniem i zasinieniem nie odstaje.

4. Klapki – no bo ile można latać na postojach w motocyklowych butach, szczególnie  jak jest gorąco?

5. Mokre chusteczki – nadają się niemal do wszystkiego: higieny, „umycia” rąk gdy w pobliżu brakuje wody czy wyczyszczenia much z szyby motocykla.

* Autorka jest właścicielką salonu Motorista. Pomysłodawczyni i założycielka OSK Motorista. Instruktor kategorii A i B. Jeździ każdym rodzajem motocykla z taką samą radością od prawie 20 lat. Ma za sobą wiele tysięcy kilometrów przejechanych zarówno po szosie, jak i poza nią. Startowała w rajdach enduro. Na torze nie potrafi  się pozbyć banana z twarzy. Uczestniczy w wielu inicjatywach wspierających bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak Honda Fun & Safety, projekt podnoszenia umiejętności – Gymkhana, pikniki szkolne i pokazy oraz wiele innych.

Avatar
Helena Budnicka

Właścicielka salonu Motorista. Pomysłodawczyni i założycielka OSK Motorista. Instruktorka kategorii A i B. Jeździ każdym rodzajem motocykla z taką samą radością od prawie 20 lat. Ma za sobą wiele tysięcy kilometrów przejechanych zarówno po szosie, jak i poza nią. Startowała w rajdach enduro. Na torze nie potrafi się pozbyć banana z twarzy.

Uczestniczy w wielu inicjatywach wspierających bezpieczeństwo w ruchu drogowym, takich jak Honda Fun & Safety, projekt podnoszenia umiejętności – Gymkhana, pikniki szkolne i pokazy oraz wiele innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Popraw prowadzenie swojego klasycznego Bonneville! Amortyzatory Fox w katalogu akcesoriów Triumpha!

W sezonie 2021 Triumph wypuszcza na rynek nowego Bonnevilla T120. Ten klasyczny motocykl urzeka wyglądem, a jego nowa odsłona ma jeszcze lepiej się prowadzić....

Najem czy leasing? Wybierz dla siebie najlepszą opcję

Prowadzisz biznes i potrzebujesz nowego samochodu? To żaden problem, jednak najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla ciebie bardziej korzystne: najem czy...

Yamaha XSR 125 pojawi się w Europie?

W segmencie motocykli o pojemności 125 cm3 kupujący mają naprawdę ogromny wybór. Cieszy fakt, że producenci jednośladów coraz więcej uwagi poświęcają niewielkim pojemnościom, które...

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...