ciekawostkiKtóre znaki drogowe są najważniejsze? Policjant? Światła? Znaki drogowe? Wyjaśniamy hierarchię sygnałów...

Które znaki drogowe są najważniejsze? Policjant? Światła? Znaki drogowe? Wyjaśniamy hierarchię sygnałów drogowych

-

Będąc świeżo upieczonym kierowcą, zapewne wszyscy z was doskonale znali wszystkie zasady ruchu drogowego. Wraz z upływem lat, przejechaniem tysięcy kilometrów, pojawiły się nie do końca dobre nawyki czy jazda na pamięć, która wielokrotnie możne nas zgubić. Wobec tego chcielibyśmy wam wyjaśnić i przypomnieć, jak wygląda hierarchia sygnałów drogowych.

  1. Najważniejszy priorytet w hierarchii sygnałów drogowych ma przede wszystkim osoba kierująca ruchem. Bez względu na wszystkie okoliczności, to do jej poleceń należy się stosować, nawet wtedy, gdy sygnalizacja świetlna działa bez zarzutów. Warto przede wszystkim pamiętać, że nie tylko funkcjonariusze policji mogą regulować ruch, ale taką możliwość ma również:
  • żołnierz żandarmerii wojskowej,
  • funkcjonariusz straży granicznej,
  • inspektor Inspekcji Transportu Drogowego,
  • umundurowany inspektor kontroli skarbowej,
  • funkcjonariusz celny,
  • strażnik gminny lub miejski,
  • osoba działająca w imieniu zarządcy drogi,
  • strażnik leśny lub funkcjonariusz Straży Parku – na terenie lasu lub parku,
  • strażak Państwowej Straży Pożarnej podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej,
  • funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ochranianych osób,
  • pilot podczas wykonywania czynności związanych z pilotowaniem przejazdu pojazdu nienormatywnego.

2. Sygnalizacja świetlna znajduje się na drugim stopniu w hierarchii sygnałów drogowych. Znosi moc znaków drogowych i jasno wyznacza moment, ale często również kierunek, w którym mogą poruszać się pojazdy posiadające zielone światło. W przypadku awarii należy stosować się do znaków poziomych oraz pionowych, a także zastosować się do zasad ruchu drogowego.

3. Znaki drogowe wyznaczają pierwszeństwo przejazdu w przypadku braku osoby regulującej ruch, a także w przypadku braku sygnalizacji świetlnej. Wówczas należy zastosować się do znaków drogowych – mogą one być poziome lub pionowe.

4. Zasady ruchu drogowego znajdują się najniżej w hierarchii sygnałów drogowych. Wobec tego zasada prawej ręki obowiązywać będzie tylko wtedy, gdy zostanie określona odpowiednim znakiem lub przy drodze nie będzie znaków, sygnalizacji świetlnej, ani kierującego ruchem. Warto mieć to na uwadze, gdyż skrzyżowania równorzędne nie są jeszcze w Polsce zbyt popularne, natomiast w pozostałych państwach są bardzo często spotykane.

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ