Duże zmiany w kursach na prawo jazdy – kogo dotyczyć będzie rewolucja i co obejmie?

-

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało właśnie, że przygotowywane są znaczące zmiany nie tylko dla przyszłych kierowców, ale również aktualnych. Myślą przewodnią ma być podniesienie umiejętności kierowców oraz zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Ideą Ministerstwa Infrastruktury jest przede wszystkim sprawienie, że kursanci będą lepiej przygotowani do egzaminu, ale również do czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Największą zapowiadaną zmianą ma być możliwość skorzystania z jazd doszkalających nie tylko, jak dotychczas, z instruktorem, ale również z opiekunem prawnym. Oznacza to, że kandydaci, którzy ukończyli 17 rok życia, będą mogli pod opieką rodzica jeździć po drogach publicznych. Zapewne będzie to możliwe dopiero po zdaniu egzaminu wewnętrznego, jednakże na ten moment nie ma jasnego stanowiska w tej sprawie. Takie działanie nie tylko zwiększy liczbę godzin za kierownicą, ale także pozwoli zmniejszyć koszt samego szkolenia. Warto jednak zaznaczyć, że nie będzie możliwości zrezygnowania z jazd z instruktorem z OSK i konieczne będzie wyjeżdżenie ustawowych 30 godzin.

Koszmar kategorii A1, A2, A – czyli brudna prawda o egzaminach motocyklowych w WORD-ach

Jesteśmy zdania, że dodatkowe szkolenie praktyczne realizowane w faktycznych warunkach drogowych, z osobą towarzyszącą, czyli opiekunem prawnym, powoli na lepsze obycie się kandydata na kierowcę z ruchem drogowym, lepsze wypracowanie technicznych możliwości kierowania pojazdem, a więc lepsze przygotowanie do późniejszego pełnego uczestnictwa w ruchu drogowym. W naszej ocenie takie jazdy mogą być alternatywą dla dosyć kosztownych jazd dodatkowych, które są wykupywane w ośrodkach szkolenia kierowców. – komentuje Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dla kierowców posiadających dokument prawa jazdy również przewidziano znaczącą zmianę. Dotyczyć ona będzie przede wszystkim osób, które od dłuższego czasu nie kierowały pojazdami. Teraz będą mogły zapisać się na jazdy doszkalające, co wcześniej nie było możliwe. Dodatkowo pojawiła się możliwość wzięcia udziału w szkoleniu uzupełniającym prowadzonym przez Ośrodek Szkolenia Kierowców. Jeżeli wszystkie zapowiedziane zmiany zostaną wprowadzone w życie, zwiększą się również wymagania dla instruktorów oraz osób nadzorujących OSK. Niezbędne stanie się przechodzenie co dwa lata obowiązkowych szkoleń w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.

W końcu na horyzoncie pojawiły się zmiany, które mogą przynieść wiele dobrego. Pozostało tylko teraz najważniejsze pytanie – kiedy zostaną wprowadzone w życie? Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości. Niebawem katalog zmian zostanie przedstawiony komisji sejmowej.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY