Yamaha FZS 600 Fazer pojawiła się w dealerstwach Yamahy w 1998 roku. Był to taki motocykl, na jaki wielu ówczesnych motocyklistów właśnie czekało. Fazer był niejako pomostem między przestarzałą już XJ 600, a dla wielu zbyt sportową YZF 600 Thundercat. Posiadając silnik tego drugiego, a nakedową pozycję tego pierwszego – Fazer okazał się marketingowym strzałem w dziesiątkę.

W stalową, kołyskową ramę japońscy inżynierowie wsadzili sportowy, lubiący wysokie obroty, silnik od Thundercata. Moc maksymalna jednostki – 95 KM, maksymalny moment obrotowy – ponad 61 Nm, a wszystko to z pojemności 599 cm3. To był w tamtych latach bardzo dobry wynik w tej klasie motocykli. Te wartości pozwalały na rozpędzenie się Fazera do 215 km/h, a rozpędzenie do setki zajmowało mu niewiele ponad 3 sekundy. Ten naked musiał zdobyć serca motocyklistów na całym świecie – i zrobił to, nie tylko dzięki silnikowi i jego osiągom, ale także dzięki hamulcom – ostrym jak żyleta, zaczerpniętym od samego modelu R1 – w tamtych czasach był to jeden z najlepiej hamujących nakedów na rynku.

Honda CBF 600 N i S, PC38 2004-2007 i PC43 2008-2012 – opinie, dane techniczne, spalanie

W 2002 roku model ten postanowiono poddać faceliftignowi. Dostał nowe reflektory oraz nową, bardziej sportową owiewkę i regulację napięcia wstępnego sprężyny tylnego amortyzatora. Zmiany tak naprawdę kosmetyczne, bo była to dosyć udana konstrukcja.

Zalety

Wysoka bezawaryjność, wygoda za kierownicą, bardzo dobre przyspieszenie i rewelacyjne hamulce. Zawieszenie pozwalało na wykorzystanie potencjału motocykla, szeroka, wygodna kanapa nadawała się do dalekich podróży, także we dwoje. Centralna podstawka w serii ułatwiała konserwację łańcucha, a dosyć sporych rozmiarów przestrzeń pod kanapą, zamykana na kluczyk, pozwalała na wożenie ze sobą kombinezonu p-d, czy też linki blokady. Czytelne, analogowe zegary z elektronicznym wyświetlaczem przebiegu dziennego, dosyć dobra ochrona przed wiatrem, niski apetyt na paliwo oraz zdolności do odpalania na największym nawet mrozie szybko i precyzyjnie, bez długiego “chechłania” rozrusznikiem (oczywiście gdy akumulator będzie sprawny) – to główne zalety tego modelu.

Wady

Pierwsze egzemplarze przedliftingowe, posiadające reflektory w kształcie nerek, miały zdecydowany problem z oświetleniem drogi przed sobą. Wielu motocyklistów jeździło “na długich” i w nocy i w dzień. Zasilany gaźnikiem silnik FZS-a jest tak wykonany, że trzeba go w całości rozebrać, aby dostać się do skrzyni biegów. A niestety, typowa dla Yamah tamtych lat, czyli uszkodzenie trybów drugiego biegu (tzw. fasolek) nie ominęła też tego modelu. Przed zakupem Fazera warto dokręcić dwójkę do końca do czerwonego pola, w czasie jazdy oczywiście, aby sprawdzić czy pod dużym obciążeniem bieg nie wypada. Kolejnym elementem dosyć szybko poddającym się były pękające króćce ssące, w wyniku czego motocykl tracił swój wigor zaciągając tzw. lewe powietrze. To właściwie wszystko.

Yamaha FZS 600 Fazer 1999 Brzozy - wady zalety opinia
z prywatnego archiwum naczelnego…

Zadbany, serwisowany egzemplarz powinien dać frajdę swojemu właścicielowi, a charakterystyczny gwizd wkręcającej się na obroty rzędowej czwórki powinien dać się słyszeć przez nawet 150 000 km bez remontu.

Ceny

Ceny transakcyjne na obecną chwilę (wrzesień 2019) mieszczą się w przedziale 5000 – 8000 zł. Wydaje nam się, że za 7000 zł można wybrać sobie naprawdę zadbany egzemplarz.

Dane techniczne

Jednostka napędowa

Czterocylindrowa, rzędowa, czterosuwowa, chłodzona cieczą

Typ rozrządu DOHC

Pojemność – 599 cm3

Maksymalna moc – 95 KM przy 11500 obr./min

Maksymalny moment obrotowy – 61,2 Nm przy 9500 obr./min

Liczba zaworów – 4 na cylinder

Liczba gaźników – 4 Mikuni

Średnica gardzieli gaźników – 33 mm

Rozrusznik – Elektryczny

Liczba biegów – 6

Przekazanie napędu – Łańcuch

Podwozie

Rama – Kołyskowa, podwójna,  stalowa

Kąt główki ramy – 66 stopni

Wyprzedzenie – 88 mm

Rozstaw osi – 1415 mm

Zawieszenie przód – klasyczny widelec teleskopowy, skok 120 mm

Zawieszenie tył – pojedynczy element resorujaco-tłumiący, skok 120 mm

Hamulce przód – 2 tarcze o średnicy 298 mm

Hamulce tył – 1 tarcza o średnicy 245 mm

Opona przód – 110/70 ZR 17 54W

Opona tył – 160/60 ZR 17 69W

Masy i wymiary

Wysokość siedzenia – 790 mm

Długość – 2080 mm

Szerokość – 710 mm

Wysokość – 1170 mm

Rozstaw osi – 1415 mm

Masa własna – 189 kg

Paliwo i osiągi

Pojemność zbiornika – 18L w tym 3,5L rezerwy

Rodzaj paliwa – bezołowiowe min. 95 oktanów

Przyśpieszenie 0-100km/h – 3,3 sekundy

Zużycie paliwa – 5,5 L/100km

Prędkość maksymalna – 215 km/h



ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.