_SLIDERYamaha FZS 600 Fazer 1998-2003

Yamaha FZS 600 Fazer 1998-2003 [opinie, wady, zalety, dane techniczne]

-

Yamaha FZS 600 Fazer pojawiła się w dealerstwach Yamahy w 1998 roku. Był to taki motocykl, na jaki wielu ówczesnych motocyklistów właśnie czekało. Fazer był niejako pomostem między przestarzałą już XJ 600, a dla wielu zbyt sportową YZF 600 Thundercat. Posiadając silnik tego drugiego, a nakedową pozycję tego pierwszego – Fazer okazał się marketingowym strzałem w dziesiątkę.

W stalową, kołyskową ramę japońscy inżynierowie wsadzili sportowy, lubiący wysokie obroty, silnik od Thundercata. Moc maksymalna jednostki – 95 KM, maksymalny moment obrotowy – ponad 61 Nm, a wszystko to z pojemności 599 cm3. To był w tamtych latach bardzo dobry wynik w tej klasie motocykli. Te wartości pozwalały na rozpędzenie się Fazera do 215 km/h, a rozpędzenie do setki zajmowało mu niewiele ponad 3 sekundy. Ten naked musiał zdobyć serca motocyklistów na całym świecie – i zrobił to, nie tylko dzięki silnikowi i jego osiągom, ale także dzięki hamulcom – ostrym jak żyleta, zaczerpniętym od samego modelu R1 – w tamtych czasach był to jeden z najlepiej hamujących nakedów na rynku.

Honda CBF 600 N i S, PC38 2004-2007 i PC43 2008-2012 – opinie, dane techniczne, spalanie

W 2002 roku model ten postanowiono poddać faceliftignowi. Dostał nowe reflektory oraz nową, bardziej sportową owiewkę i regulację napięcia wstępnego sprężyny tylnego amortyzatora. Zmiany tak naprawdę kosmetyczne, bo była to dosyć udana konstrukcja.

Yamaha FZS 600 Fazer 1998-2003 [opinie, wady, zalety, dane techniczne]

Zalety

Wysoka bezawaryjność, wygoda za kierownicą, bardzo dobre przyspieszenie i rewelacyjne hamulce. Zawieszenie pozwalało na wykorzystanie potencjału motocykla, szeroka, wygodna kanapa nadawała się do dalekich podróży, także we dwoje. Centralna podstawka w serii ułatwiała konserwację łańcucha, a dosyć sporych rozmiarów przestrzeń pod kanapą, zamykana na kluczyk, pozwalała na wożenie ze sobą kombinezonu p-d, czy też linki blokady. Czytelne, analogowe zegary z elektronicznym wyświetlaczem przebiegu dziennego, dosyć dobra ochrona przed wiatrem, niski apetyt na paliwo oraz zdolności do odpalania na największym nawet mrozie szybko i precyzyjnie, bez długiego “chechłania” rozrusznikiem (oczywiście gdy akumulator będzie sprawny) – to główne zalety tego modelu.

Wady

Pierwsze egzemplarze przedliftingowe, posiadające reflektory w kształcie nerek, miały zdecydowany problem z oświetleniem drogi przed sobą. Wielu motocyklistów jeździło “na długich” i w nocy i w dzień. Zasilany gaźnikiem silnik FZS-a jest tak wykonany, że trzeba go w całości rozebrać, aby dostać się do skrzyni biegów. A niestety, typowa dla Yamah tamtych lat, czyli uszkodzenie trybów drugiego biegu (tzw. fasolek) nie ominęła też tego modelu. Przed zakupem Fazera warto dokręcić dwójkę do końca do czerwonego pola, w czasie jazdy oczywiście, aby sprawdzić czy pod dużym obciążeniem bieg nie wypada. Kolejnym elementem dosyć szybko poddającym się były pękające króćce ssące, w wyniku czego motocykl tracił swój wigor zaciągając tzw. lewe powietrze. To właściwie wszystko.

Yamaha FZS 600 Fazer 1999 Brzozy - wady zalety opinia
z prywatnego archiwum naczelnego…

Zadbany, serwisowany egzemplarz powinien dać frajdę swojemu właścicielowi, a charakterystyczny gwizd wkręcającej się na obroty rzędowej czwórki powinien dać się słyszeć przez nawet 150 000 km bez remontu.

Ceny

Ceny transakcyjne na obecną chwilę (wrzesień 2019) mieszczą się w przedziale 5000 – 8000 zł. Wydaje nam się, że za 7000 zł można wybrać sobie naprawdę zadbany egzemplarz.

Dane techniczne

Jednostka napędowa

Czterocylindrowa, rzędowa, czterosuwowa, chłodzona cieczą

Typ rozrządu DOHC

Pojemność – 599 cm3

Maksymalna moc – 95 KM przy 11500 obr./min

Maksymalny moment obrotowy – 61,2 Nm przy 9500 obr./min

Liczba zaworów – 4 na cylinder

Liczba gaźników – 4 Mikuni

Średnica gardzieli gaźników – 33 mm

Rozrusznik – Elektryczny

Liczba biegów – 6

Przekazanie napędu – Łańcuch

Podwozie

Rama – Kołyskowa, podwójna,  stalowa

Kąt główki ramy – 66 stopni

Wyprzedzenie – 88 mm

Rozstaw osi – 1415 mm

Zawieszenie przód – klasyczny widelec teleskopowy, skok 120 mm

Zawieszenie tył – pojedynczy element resorujaco-tłumiący, skok 120 mm

Hamulce przód – 2 tarcze o średnicy 298 mm

Hamulce tył – 1 tarcza o średnicy 245 mm

Opona przód – 110/70 ZR 17 54W

Opona tył – 160/60 ZR 17 69W

Masy i wymiary

Wysokość siedzenia – 790 mm

Długość – 2080 mm

Szerokość – 710 mm

Wysokość – 1170 mm

Rozstaw osi – 1415 mm

Masa własna – 189 kg

Paliwo i osiągi

Pojemność zbiornika – 18L w tym 3,5L rezerwy

Rodzaj paliwa – bezołowiowe min. 95 oktanów

Przyśpieszenie 0-100km/h – 3,3 sekundy

Zużycie paliwa – 5,5 L/100km

Prędkość maksymalna – 215 km/h

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ