Honda CBF 600 to motocyklowy osiołek, sprzęt grzeczny, potulny ale także wystarczająco mocny, aby podołać każdemu zadaniu, a do tego wyjątkowo bezawaryjny i tani. Jednoślad ten często wybierany jest przez młodych i początkujących adeptów sztuki motocyklowej, jako pojazd pierwszego kroku. Poznajcie niedocenianego średniaka Hondy – CBF 600 w wersji S oraz N obu generacji.
Wszystko zaczęło się od modelu CB 500
Ten spokojny, ale ciężki dwucylindrowiec był pierwszym motocyklem wielu z nas. W latach 90. po zrobieniu prawa jazdy kat. A wybierało się między Kawasaki ER5, Suzuki GS 500 a właśnie Hondą CB 500. Produkowana do 2003 roku wychowała pokolenia motocyklistów, ale w tym czasie mocno się zestarzała. Nadszedł czas na coś nowego – CBF 600! Ciekawostką jest to, że gdyby postawić CB 500 N z ostatnich lat produkcji obok któregoś z CBF 600 (I lub II generacji), zapytany o nie laik powiedziałby, że są to dwa, takie same motocykle – tak przynajmniej wyglądały na pierwszy rzut oka.
Czas na cztery cylindry! CBF 600 PC 38
Klasyczny design nakeda, okrągła lampa (w wersji N), wyprofilowany bak, tradycyjne zawieszenie i… mocny, nowoczesny, sportowy, czterocylindrowy silnik prosto z Horneta – jednak zestrojony dużo spokojniej – to cechy charakterystyczne CBF-a 600 PC 38 (2004-2007). Motocykl był łatwy w pilotażu, zwrotny, poręczny, a do tego nie brakowało mu mocy – zasilany gaźnikami czterocylindrowy silnik o pojemności 599 cm3 generował w niewysilony sposób 73 KM i 58 Nm momentu obrotowego – 16 KM i 11 Nm więcej od dwucylindrowego poprzednika. To podobało się użytkownikom.
CBF 600 powstał na sportowej, aluminiowej ramę którą usztywniał blok silnika. Do tego dwie tarcze hamulcowe z przodu, z dwutłoczkowymi hamulcami, opcjonalna wersja z ABS, wygodna, szeroka kierownica i trzy ustawienia wysokości kanapy. CBF 600 był solidną propozycją na rynku dla każdego, kto w spokojniejszy sposób niż na Hornecie, chciał nawijać kilometry. Wersja z owiewką nadawała się dodatkowo do turystyki, więc wiele osób wybierało tę wersję z ABS-em (w standardzie do tego systemu fabryka dodawała centralną podstawkę) i wybierało się na podbój Europy.
Przeczytaj koniecznie: Yamaha FZS 600 Fazer – motocykl o nienagannej opinii
Szybkie i znaczące zmiany – nowy PC 43
Nadszedł rok 2008 a wraz z nim gruntowne zmiany CBF-a. CBF 600 dostał nowy silnik pochodzący z CBR 600 RR z 2007 roku, zasilany wtryskiem. Dzięki przesiadce z gaźników bardzo spadł apetyt na paliwo: z 5-7 litrów w PC38 do 4-5,5 w PC 43. To musiało się spodobać użytkownikom, ale też ekologom (Norma Euro 3). Do tego pojemność zbiornika paliwa wzrosła z 19 do 20 litrów, co wydłużyło teoretyczny zasięg motocykla do niebotycznych 500 km (w rzeczywistości nie do osiągnięcia). Moc silnika wzrosła o 5 KM (78 KM przy 10 500 obr./min.) a moment o 1 Nm. Dwutłoczkowe zaciski w wersji ABS zastąpiono trzytłoczkowymi, a system ten został zespolony (Combined-ABS), hamując przodem, dohamowywał tył, hamujący tylnym hamulcem, hamował też przód.
Druga generacja, modele PC 43 dostały nowe zawieszenie z regulacją napięcia wstępnego z przodu. Wydłużono wahacz, skrócono przełożenie całkowite, zmieniono kształt kanapy. Motocykl nadal sprzedawany był w dwóch wersjach – N, naked oraz S z owiewką. CBF-a 600 na polskim rynku oferowano do 2012 roku. W 2013 został zastąpiony przez nową rodzinę motocykli opartych na dwucylindrowym silniku – CB 500 F. Historia zatoczyła koło.
Wady konstrukcyjne? Brak!
CBF-y wszystkich wersji i generacji są motocyklami wyjątkowo niezawodnymi. Nie można mówić w nich o jakiś typowych usterkach, a jeżeli już, to o wyjątkowych drobiazgach: w roczniku 2006 potrafił cieknąć kranik paliwa, pierwsze roczniki potrafiły szybciej zużyć łożysko główki ramy, a w 2008 roku, w niewielkiej liczbie egzemplarzy, pojawiały się problemy z prawidłową pracą licznika. Przy zakupie motocykla używanego należy sprawdzić wszystkie standardowe elementy, takie jak w każdym motocyklu, które mogą w znaczny sposób zwiększyć koszty zakupu motocykla (opony, akumulator, naped, łożysko główki ramy, sprzęgło etc.).
Mimo upływu lat, CBF-y nadal są bardzo pożądanymi motocyklami na rynku pojazdów używanych. Szukasz swojego pierwszego motocykla? Poszukaj dobrego egzemplarza CBF-a 600 – najlepiej najbardziej uniwersalnego – PC 43 w wersji S z ABS-em.
PC 38 miały stalową ramę i( przynajmniej w 2007 roku) 78 KM. Nie piszcie głupot
Nie CB500 a CBF500 N z ostatnich lat produkcji raczej. Zabrakło literki F. Poprawcie to.