Reklama

LWG, jak nietrudno się domyślić, to skrótowiec, tylko od czego on pochodzi? To bardzo proste. To krótkie, trzyliterowe słowo, łączy motocyklistów w całej Polsce, a oznaczający je gest – właściwie na całym świecie…

LWG czyli po prostu Lewa W Górę – motocyklowe pozdrowienie, którym obdarzają się napotkani na drodze, obcy motocykliści. Jadący z naprzeciwka motocyklista, jeżeli Ty też dosiadasz jednośladu – z dużą dozą prawdopodobieństwa na twój widok podniesie lewą rękę w geście pozdrowienia.

Dlaczego akurat lewa?

Przyczyna jest prozaiczna, a właściwie przyczyny są dwie. Lewa ręka przede wszystkim dlatego, że oderwanie prawej ręki od kierownicy oznaczałoby natychmiastową utratę prędkości – w prawym chwycie kierownicy praktycznie we wszystkich motocyklach zamontowany jest rollgaz. Druga sprawa to to, że motocyklista jadący z przeciwnego kierunku mija nas właśnie z lewej strony, więc gest ten, do niego skierowany, jest bardziej dla niego widoczny.

Jak wygląda LWG?

Jak sama nazwa wskazuje, wystarczy oderwać rękę od kierownicy i unieść ją w górę. Jedni pokazują LWG całą dłonią (jak papier w grze papier, nożyce, kamień), inni tylko dwoma palcami – wskazujący i serdeczny. Jak widać na załączonym obrazku, można też pokazywać LWD (lewa w dół), bo tak naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. Ważne jest to, że zauważamy motocyklistę i pozdrawiamy go.

LWG w zagranicznej podróży

Gest ten rozpoznawalny jest na całym świecie, jednak nie wszędzie jest on odwzajemniany, przynajmniej w ten sam sposób. To wszystko z prostej przyczyny – w krajach, w których widzisz dziennie tysiące motocyklistów, musiałbyś przez duży procent czasu jechać prowadząc motocykl tylko jedną ręką, a to byłoby niebezpieczne. Dlatego też Włosi, Grecy, czy Hiszpanie pozdrawiają się zdecydowanie rzadziej. Częściej też używają gestu nogą – tak, odrywają lewą nogę od podnóżka (w sumie to też lewa w górę) lub po prostu wykonują gest skinienia głową.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.