Nostalgia (gr. νóστος, powrót do domu, i ἄλγος, ból) – potocznie, doskwierająca tęsknota za czymś przeszłym, co utrwaliło się w pamięci lub do czegoś, co wyobrażono sobie w marzeniach. Co wspólnego ma testowane Ducati Scrambler 1100 Sport Pro z tym uczuciem?
9 sposobów na klasyka – kolejne wielkie porównanie motocykli za nami!
Nasi partnerzy
W tym roku, oprócz producentów i importerów motocykli, wspierali nas: polski dystrybutor kasków Schuberth oraz Dobre Sklepy Motocyklowe, dystrybutor rodzimych marek odzieży motocyklowej Broger i Rebelhorn.
Nie da się mówić o historii motocyklizmu nie mówiąc o Ducati. Bolońska fabryka została założona blisko 100 lat temu, w 1926 roku. Założycielem był Antonio Cavalieri Ducati i jego trzej synowie: Adriano, Marcello i Bruno. Firma początkowo zajmowała się produkcją drobnej elektroniki i elementów potrzebnych w konstruowaniu radioodbiorników. W roku 1935 otworzono nową fabrykę w Borgo Panigale. Niestety, alianckie bombardowania zrównały fabrykę z ziemią w czasie drugiej wojny światowej. W 1945 roku Ducati weszło w spółkę z producentem małych silników spalinowych montowanych do rowerów.
Narodziny legendy
Pierwszy motocykl Ducati miał silnik spalinowy o pojemności 48 ccm, zużywał zaledwie 1,2l/100 km, ważył jedynie 44 kilogramy i rozpędzał się do 64 kmh. Gdy na początku lat pięćdziesiątych włoscy konsumenci zażądali tak popularnych w tym kraju skuterów, Ducati odpowiedziało wprowadzając je do oferty. Niejako „przy okazji” firma podzieliła się. W 1953 roku oficjalnie narodziła się Ducati Meccanica. Siedzibą nowej spółki stała się fabryka w Borgo Panigale. Rok później fabryka w Panigale składała już 120 motocykli dziennie. Zaledwie 7 lat później, w 1960 roku, na rynek trafia najszybsza ówczesna maszyna klasy 250 – Ducati Mach1.
Scrambler
Powojenne lata to potężny boom wszelkiej maści motorsportu. Gdy w Europie motocykle rozgrzewają asfalt wyścigowych torów, w USA ścigają się na torach ziemnych. To właśnie tam startuje produkowany w latach 1962-1974 Ducati Scrambler. Jednocylindrowa maszyna występuje w kilku wersjach pojemnościowych: od 125 do 450 ccm. Przez krótki czas w ofercie jest nawet wersja z późniejszą wizytówką Ducati – rozrządem desmodromicznym.
L-Twin
Na początku lat siedemdziesiątych Ducati wchodzi w segment dużych pojemności. Od tej pory już na zawsze fabryka w Panigale będzie kojarzona z charakterystycznie montowanymi silnikami L-Twin z rozrządem desmodromicznym. Wyposażony w dwa zawory na cylinder silnik będzie rozwijany przez kilka dekad i dotrwa do czasów współczesnych. To właśnie ten silnik wygra w 1973 roku 24 godzinny wyścig w Barcelonie. To ten silnik napędzi model 750 SuperSport. Znajdziemy go też w szalenie popularnym w latach dziewięćdziesiątych Monsterze.
W tym roku Motovoyager zorganizował olbrzymi test porównawczy. Pod hasłem „9 sposobów na klasyka” zebrano motocykle od różnych producentów. Pierwszy raz faktycznie każdy producent upichcił inne danie. Ze stajni Ducati trafił w nasze ręce Scrambler 1100 Sport Pro. Producent deklaruje, że jest to „najpotężniejszy Scrambler w rodzinie”. Nie pozostaje nam nic innego niż sprawdzić ile w tym prawdy. I ile w najnowszym Scramblerze jest klasycznego Ducati.
Tradycja
Tu nie da się tak po prostu wskazać jednego czy dwóch elementów, które nawiązują do tradycji marki czy historii. Tutaj, co chwilę potykamy się o historię, akcenty i smaczki. Gdy zajrzycie w klasyczny okrągły reflektor znajdziecie tam interesujący krzyż. To nawiązanie do wymaganego regulaminem zaklejania reflektorów w maszynach przygotowanych do wyścigów. Fajny akcent, który jest też ukłonem w stronę amatorskiego ściągania i maszyn budowanych nocami w garażach oraz piwnicach.
Zestaw wskaźników to z jednej strony klasyczny kształt przypominający akcesoryjne obrotomierze. Z drugiej strony to cyfrowe centrum dowodzenia, które poinformuje nas nie tylko o aktualnej prędkości czy obrotach, ale też o poziomie paliwa i aktualnie wybranym trybie pracy kontroli trakcji.
Bak z charakterystycznymi wymiennymi panelami po bokach świetnie nawiązuje do pierwowzoru z lat siedemdziesiątych. Kształt zbiornika nie pozostawia żadnych wątpliwości i jestem pewien, ze każdy miłośnik klasycznych motocykli go doceni. Pod bakiem, w kratownicowej ramie siedzi L-Twin o dwóch zaworach na cylinder. Zawory, a jakże, są sterowane rozrządem desmodromicznym. Nie znajdziecie tu chłodnicy płynu. Jest tylko chłodnica oleju połączona z jednostką wężami w stalowym oplocie. I gdy wszystko jest czarne to te właśnie przewody pozostawiono w srebrnym oplocie – jest to kolejny akcent nawiązujący do customowych maszyn, budowanych rękami pasjonatów.
Oplatający silnik układ wydechowy ma w sobie coś z rzeźby. Zapewne można by go zbudować inaczej. Tylko czy wtedy wyglądałby równie dobrze? Przepięknie ukształtowany i zakończony klasyczną dla scramblerów podwójną końcówką. Na niemal każdej pokrywie silnika znajdziecie logo producenta. Jeśli ktokolwiek wie jak sprawić, aby kawał maszynowo obrobionego stopu aluminium powszechnie nazywany silnikiem zaczął wyglądać jak dzieło sztuki, to są to właśnie Włosi.
Siodełko to też mrugnięcie okiem do fanów klasycznych scramblerów. Szerokie, wygodne, stylowo przeszyte. Schowana pod nim tylna lampa świetnie łączy tradycyjny styl i nowoczesną technologię LED.
Sport PRO
Co rzuca się w oczy, jako następne? Złote zawieszenie Öhlins. To jedna z wizytówek Scramblera Sport PRO. Przedni widelec o średnicy 48 mm nie tylko dba o nienaganne prowadzenie w każdych warunkach, ale też pozwala na pełną regulację. Z tyłu jest równie dobrze. Monoshock austriackiego producenta pozwoli nam dopasować napięcie wstępne sprężyny i ustawić odbicie amortyzatora zgodnie z naszymi preferencjami.
Kolejną cechą wersji Sport PRO są hamulce Brembo. Radialnie montowane motoblocki skrywają po cztery tłoczki, a te z kolei wgryzają się w tarcze o niebagatelnej średnicy 320 mm. Nad wszystkim czuwa Cornering ABS opracowany przez firmę Bosch. Za kontakt z podłożem odpowiadają opony Pirelli MT 60 RS o charakterystycznej rzeźbie bieżnika. Miłośnicy wyścigów flat track z pewnością docenią ten wybór ogumienia.
Włoski charakter
Pozostaje nam odpowiedzieć jak Scrambler Ducati jeździ. Dane techniczne mówią o 86 KM i 88 Nm. Wartości te są generowane przez chłodzoną powietrzem jednostkę o pojemności 1079 cm3. Tak naprawdę jednak bardziej kluczowe jest nie to, jakie wartości silnik generuje, ale jak to robi. Jeśli jesteś kimś, kto szuka motocykla poprawnego, łagodnego, bezwibracyjnego…to szukaj dalej. Podobno mężczyźni uwielbiają kobiety za wszystkie pozytywne cechy ich charakteru, ale zakochują się w ich wadach. To właśnie wady dodają niepowtarzalnego charakteru. A Ducati jest pełne wad, w których można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Poniżej pewnych obrotów Desmodue będzie szarpać silnikiem domagając się zmiany biegu. Na światłach będzie nam smażyć nogę kunsztownie wyglądającym układem wydechowym. Dość szybko odkryjecie, że obrotomierz jest zbędny, bo to dźwięk silnika mówi Wam czy to już pora na wyższy bieg. Pozbawiona płaszcza wodnego jednostka napędowa zaatakuje Was sporą ilością dźwięków. To wszystko sprawia, że nie pomylicie tego silnika z żadnym innym. W czasach, gdy producenci budują do bólu poprawne motocykle, wszystkie te cechy, to nie wady. To właśnie jest prawdziwy charakter.
Ile jest, zatem klasyka w klasyku? Bardzo, bardzo dużo. I choć na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzec to jednak producent postarał się, aby odezwała się w nas nostalgia. Ten motocykl to podróż przez historię marki. Na każdym kroku znajdziecie coś, co jest oczkiem puszczonym do miłośników marki. Ducati ma za sobą bardzo bogatą i burzliwą historię, ale na każdym jej etapie można odnaleźć pasję i miłość do motocykli. Gdy inni producenci gubią swój własny charakter w imię poszukiwania kolejnych wyimaginowanych grup odbiorców, włoski producent dumnie prezentuje swój własny indywidualizm. Znajdziecie tu chyba wszystko, czego można oczekiwać od motocykla, który ma dać Wam radość z jazdy. Niepowtarzalny silnik. Zawieszenie i hamulce z najwyższej półki. Silnik, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Ponad 70 lat historii i tradycji budowania motocykli, które rodzą się z pasji, marzeń i są skierowane do ludzi z pasją.
Galeria zdjęć
Dane techniczne
Pojemność skokowa: 1 079 cm3
Średnica cylindra i skok tłoka: 98 x 71 mm
Współczynnik kompresji: 11:1
Moc znamionowa: 86 KM przy 7 500 obr./min
Max. moment obrotowy: 88 Nm przy 4 750 obr./min
Pojemność użytkowa zbiornika: 15 l
Masa na sucho: 189 kg
Masa pojazdu gotowego do jazdy: 206 kg
Emisja CO2 i zużycie paliwa 5,2 l/100km – CO2 120 g/km
Cena od 72 900 PLN