czw, 13 Maj 2021

Adam Tomiczek w Rajdzie Dakar 2021 – IV etap ze skandalem paliwowym w tle [wyniki motocyklistów]

-

Czwarty, bardzo szybki etap Rajdu Dakar 2021 przeszedł do historii. Był wymagający nie tyle z powodu trasy oesu, co z wyjątkowo długich dojazdówek – 270 km rano do odcinka i 250 po odcinku specjalnym. Nasz zawodnik, Adam Tomiczek, gładko pokonał wszelkie trudności i z dobrym czasem etapu zameldował się na mecie w Riyadh.

Trasa odcinka specjalnego 4. etapu wiodła głównie prostymi, bardzo szybkimi drogami. Bardzo mała liczba zakrętów i łatwa technicznie nawierzchnia skutkowała tym, że zawodnicy większość czasu jechali z w pełni otwartą przepustnicą, wypatrując z daleka czyhających na drodze niebezpieczeństw.

Bardzo szybko udało mi się przebić przez kurz zawodników startujących przede mną. Dwóch z nich udało mi się wyprzedzić i dojechać do Barredy, który jednak szybko mi uciekł – w końcu to on właśnie wygrał odcinek. Dzięki temu miałem jednak otwartą drogę przed sobą.

Przed samą metą, która była umiejscowiona w miejscowości Riyadh, zrobił się duży ruch lokalny. Ludność pokazywała różne drogi przejazdu, chcąc pomóc, lub też wprowadzić w błąd zawodników.

Dałem się raz podpuścić i skręciłem nie w tę dolinę co trzeba. Dosyć szybko zorientowałem się, że jadę źle i zawróciłem. Niemniej jednak na pewno kilka minut tam właśnie mi uciekło. Ale generalnie jestem zadowolony z dzisiejszego przejazdu.

Wpływ na to, że Adamowi jechało się lepiej niż wczoraj mogły mieć zmiany nastawów tylnego zwieszenia, których dokonał na wczorajszym biwaku. – Wyraźnie jechało mi się lżej. Z niecierpliwością czekam na kolejny etap – zakończył rozmowę Adam, który na mecie dzisiejszego etapu zameldował się na 28. miejscu. Etap wygrał Barreda na Hondzie, drugi był Sanders na KTM-ie, a trzeci Benavides na Husqvarnie.

Dakar od kuchni

W ramach pakietu startowego każdy zawodnik od organizatora otrzymuje paliwo, oczywiście odpowiednio dobrane do pojazdu, którym się ściga. Na biwaku, 24h na dobę, zawodnicy mogą tankować, w zależności od swoich potrzeb. Dodatkowo na każdym odcinku oznaczone są punkty tankowania, na których, również nieodpłatnie, można uzupełnić paliwo.

Schemat tankowania paliwa na 4. etapie Dakaru 2021

Ilość paliwa w motocyklu jest szalenie istotna ze względu na to, że drastycznie zwiększa jego wagę. Dlatego zawodnicy jeżdżą z jak najmniejszą jego ilością, ale taką, aby pozwoliła im ukończyć odcinek. Jednak paliwo dla samochodów serwisowych każdy musi już załatwić we własnym zakresie. Co ciekawe w Arabii Saudyjskiej bardzo rzadko można spotkać samochody z silnikami diesla, a jak dobrze wiemy, wszystkie dostawczaki i ciężarówki zaplecza Dakaru wyposażone są w takie właśnie jednostki napędowe.

Do tej pory w miastach na żadnej stacji nie znaleźliśmy diesla, a nawet jeżeli był dystrybutor z oznaczeniem ON, to zbiorniki były puste. Natomiast poza miastami, gdzie jeździ więcej ciężarówek, niemalże na każdej stacji można zatankować olej napędowy. Ceny paliwa w stosunku do tych w Polsce są śmieszne, ponieważ benzyna 95 to koszt około 1,55 zł, a ON 0,55 zł.

Paliwowy skandal

Paliwo zapewnione przez organizatorów do tej pory było dobrej jakości i motocykliści nie mieli prawa do narzekań na nie. Do dnia wczorajszego… Okazało się, że do paliwa, które było tankowane na koniec odcinka specjalnego, dostała się – najprawdopodobniej przypadkowo – woda. Organizator poinformował o tym zespoły dopiero późnym wieczorem, wskutek czego mechanicy do godziny trzeciej-czwartej rano wymieniali i czyścili elementy układu paliwowego, aby motocykle nie zawiodły na trasie.

Aktualizacja – 18:01, 6.01.2021:

Dzisiaj z paliwem dzieje się to samo co wczoraj. Okazało się, że związane jest to z tym, iż cysterny, które są podstawione przez organizatora na dotankowanie, normalnie służą jako zabezpieczenie przeciwpożarowe dla szybów naftowych. Tak, na co dzień są wypełnione wodą. Zatem wylano z nich wodę i na szybko wlano paliwo. Niestety nie osuszono zbiorników do końca, ani ich nie wyczyszczono, dlatego nie dziwne, że paliwo zawiera wodę…

Zapoznajcie się z sylwetką Adama Tomiczka

Pomoże wam w tym obszerny wywiad, jaki przeprowadziliśmy z nim na dwa tygodnie przed jego wylotem do Arabii Saudyjskiej:

Pot, krew i piach – Adam Tomiczek i jego droga do czwartego startu w Dakarze [WYWIAD]

Klasyfikacja generalna motocyklistów po czwartym etapie 6.01:

1. 012 X. DE SOULTRAIT FRA HUSQVARNA 15:00:25

2. 088 J. BARREDA BORT ESP HONDA 15:00:40

3. 018 R. BRANCH BWA YAMAHA 15:05:49

4. 047 K. BENAVIDES ARG HONDA 15:05:49

5. 009 S. HOWESUSA KTM 15:05:51

6. 077 L. BENAVIDESARG HUSQVARNA 15:05:56

7. 005 S. SUNDERLAND GBR KTM 15:07:38

8. 003 T. PRICEAUS KTM 15:08:12

9. 004 JI. CORNEJO FLORIMO CHL HONDA 15:08:31

10. 002 P. QUINTANILLA CHL HUSQVARNA 15:09:56

20. 022 M. GIEMZA POL HUSQVARNA 15:36:49

25. 020 A. TOMICZEK POL HUSQVARNA 15:56:23

44. 063 K. DABROWSKI POL KTM 18:03:53

75. 110 J. BARTOSZEK POL KTM 24:07:46

Michał Brzozowski
Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Na 60-lecie firmy Brembo powstał specjalny, podświetlany zacisk hamulcowy [VIDEO]

Tak naprawdę to nie wiem po co, nie wiem dlaczego i nie wiem jak. Faktem jest jednak, że firma Brembo obchodzi w tym roku...

Najem czy leasing? Wybierz dla siebie najlepszą opcję

Prowadzisz biznes i potrzebujesz nowego samochodu? To żaden problem, jednak najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, co będzie dla ciebie bardziej korzystne: najem czy...

Braking – marka wybierana przez mistrzów nareszcie dostępna w Polsce

Układ hamulcowy jest podstawowym elementem każdego motocykla. Pozornie banalny, ale tak naprawdę niezwykle istotny i skomplikowany, zwłaszcza w sportowych jednośladach. w wyczynowych maszynach kluczowe...

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Indian ROADSHOW w Bieszczadach już od 3 do 6 czerwca 2021 – wpadnij przetestować najnowsze modele motocykli w BPM

Indian ROADHSHOW to najgrubsza impreza najstarszej amerykańskiej marki motocykli, która w tym roku odbędzie się na początku czerwca w przepięknych okolicznościach. Jeżeli chcecie przetestować...