Jazda motocyklem zimą jest ryzykowna – warto wtedy na jakiś czas odpuścić sobie jazdę, zwłaszcza kiedy warunki atmosferyczne będą bardzo złe.

Dlaczego nie warto jeździć motocyklem zimą?

Polska zima charakteryzuje się przede wszystkim ujemnymi temperaturami, a co za tym idzie, oblodzeniem wielu dróg, zwłaszcza tych bocznych. Jazda na dwóch kółkach może być wtedy bardzo niebezpieczna, zarówno dla nas, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Aby nie spowodować tragedii, warto na jakiś czas odstawić motocykl do garażu i wrócić do jego użytkowania, kiedy tylko pogoda choć trochę się poprawi. Mało kto jednak pamięta o tym, jak ważna jest odpowiednia konserwacja pojazdu, aby okres zimowego przestoju nie wpłynął na niego źle. Istotne jest zadbanie o podstawowe elementy silnika, układu hamulcowego i kilka innych kwestii, których naprawa może kosztować nieporównywalnie więcej niż zakup kilku specyfików. Warto zapoznać się z kilkoma poradami na ten temat, aby później nie musieć przejmować się koniecznością regularnych odwiedzin u mechanika czy nawet koniecznością zakupu nowego motocykla.

Konserwacja motocykla – o czym pamiętać?

Zanim odstawimy pojazd do garażu na kilka miesięcy, warto zadbać o jego dokładne umycie i wyczyszczenie wszelkich elementów, do których mamy dostęp. Należy bowiem pamiętać o tym, że brud, który bardzo długo spoczywa na karoserii, może przyczynić się do długotrwałych szkód. W związku z tym powinno się zakupić kilka kosmetyków, które znacznie tę kwestię ułatwią, między innymi środek antykorozyjny oraz smar do łańcucha. Kolejną czynnością będzie zadbanie o układ paliwowy – jest to proste, wystarczy bowiem zatankować motocykl do pełna, aby w baku nie osadzało się zbyt dużo wilgoci, która na dłuższą metę jest bardzo szkodliwa i niebezpieczna dla pojazdu.

Zanim jeszcze nastanie zima, należy także wymienić wszelkiego rodzaju płyny ustrojowe – chociażby płyn do chłodnic, który obecnie można dostać w przyzwoitej cenie w wersji zimowej (na przykład na stronie https://www.moje-auto.pl/). Ostatnią kwestią będzie akumulator – kiedy motocykl stoi w garażu podczas zimy, powinniśmy kilka razy go „odwiedzić” i naładować ten element. Nie możemy bowiem dopuścić, by zupełnie się wyładował.

Pojazdy mechaniczne zimą – pozostałe porady

Choć powszechnie wiadomo, że motocykl powinien stać w garażu, to prawdą jest również, że nie każdy takowym dysponuje. Warto mieć na uwadze, że istnieją specjalne firmy, które oferują usługi zimowej konserwacji pojazdu, w związku z czym nie musimy martwić się o kupno poszczególnych kosmetyków.

Odpowiednie dbanie zimą nie dotyczy jednak tylko motocykla – właściciele innych pojazdów również powinni pielęgnować swoje dwa lub cztery kółka. Istotne będą rzecz jasna odpowiednie kosmetyki samochodowe – moje-auto.pl oferuje ich cały szereg, w zależności od naszych wymagań i możliwości finansowych. Jak zadbać o auto w trudnych polskich warunkach klimatycznych? Nie różni się to przesadnie od pielęgnacji pojazdów dwukołowych, ale spraw do załatwienia jest nieco więcej – poza wymianą płynów powinno się także przeprowadzić gruntowny przegląd, wymienić opony na zimowe oraz zaopatrzyć się w narzędzia, które przydadzą się podczas odśnieżania samochodu i odmrażania jego szyb. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że poruszanie się zimą będzie bezpieczne i komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.