pt, 14 Maj 2021

Adam Tomiczek nie jedzie już w Rajdzie Dakar – w rywalizacji motocyklistów od VI etapu pozostało dwóch Polaków

-

Podczas 5. etapu Adam Tomiczek natrafił na przeszkodę, która wyeliminowała go z rajdu. Mimo najechania na nią nie przewrócił się, ale i tak doznał na tyle poważnego urazu, że został zmuszony podjąć trudną decyzję o wycofaniu się z dalszej rywalizacji. Jacek Bartoszek z Duust Rally Team doświadczył awarii motocykla, która również wykluczyła go z rajdu.

Pomimo bólu i trudności z obsługą motocykla Adam, zawodnik Orlen Teamu, dojechał do mety piątego etapu na nie najgorszym, zważając na te okoliczności, 31. miejscu. W klasyfikacji generalnej utrzymał 25. miejsce. O tym jak doszło do tej przykrej sytuacji i jak czuje się nasz zawodnik, opowie on sam:

Z rajdu również na piątym etapie, w wyniku awarii motocykla, wycofać się musiał także kolejny z Polaków – Jacek Bartoszek z Duust Rally Team.

W grze zatem zostaje Maciej Giemza z Orlen Teamu, który dojechał dziś na metę na 22. miejscu oraz Konrad Dąbrowski z Duusta, który ukończył dzisiejszy oes na 42. pozycji.

Dzisiejszy, szósty etap to 655 km z Buraydah do Ha’il, w tym 485 odcinka specjalnego. Trasa okazała się równa i piaszczysta, ale w niektórych miejscach poprzecinana licznymi wydmami, które zawodnicy musieli pokonywać zarówno od ich łagodnej, co i stromej strony – próbując pod nie podjeżdżać, lub wręcz je omijać. Odcinek okazał się na tyle długi, a pustynia zwodnicza nawigacyjnie, że niejednego zawodnika zastanie noc (słońce zachodzi około 17.30) na trasie.

Dakar od kuchni

Nieodzowną częścią rajdów długodystansowych jest potrzeba zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa jego uczestnikom. Każdy zawodnik przed przystąpieniem do rywalizacji musi przejść szkolenie z pierwszej pomocy, potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Potwierdzenie to należy dołączyć do dokumentów zgłoszenia zawodnika do rajdu. Związane jest to z tym, że często inny zawodnik jest najbliżej poszkodowanego i to on jest w stanie nieść pomoc jako pierwszy w kryzysowych sytuacjach.

Dodatkowo, jeżeli z zawodnikiem jest źle, ma na motocyklu dwa guziki. Guzik czerwony to natychmiastowe wezwanie pomocy, w wyniku którego helikopter rusza natychmiastowo w kierunku zawodnika. Wciśnięcie czerwonego przycisku oznacza zagrożenie życia. Drugi to zielony, który oznacza awarię sprzętu i też jest wzywaniem o pomoc, jednakże nie musi być ona natychmiastowa. Zielony przycisk wciskany jest w przypadku, gdy życie zawodnika nie jest zagrożone, ale po prostu nie może on samodzielnie kontynuować jazdy.

W sytuacji gdy zawodnik wciśnie czerwony guzik zostaje automatycznie wykluczony z rajdu, nawet jeżeli lekarze stwierdzą, że jego stan zdrowia pozwala mu na kontynuowanie zawodów.

Gdy zawodnik jest na biwaku może w każdej chwili udać się do namiotu Medical, w którym otrzyma pomoc lekarską. Jeżeli uczestnik rajdu doznał jakiejś kontuzji, medycy zbadają stan jego zdrowia i określą czy jest możliwe kontynuowanie rywalizacji, czy też nie. Na miejscu, w namiocie, znajduje się usg oraz rentgen, wiec od razu można stwierdzić czy zawodnik doznał poważnych urazów mechanicznych, złamań, etc…

Niestety, jak to bywa w warunkach polowych, nie zawsze lekarze są w stanie zweryfikować dokładnie co dolega pacjentowi, dlatego też nieraz zawodnicy odsyłani są karetkami do pobliskich szpitali, które – podczas trwania zawodów – są na to odpowiednio przygotowane. W szpitalu zawodnik zostaje przyjęty priorytetowo, przebadany pod kątem objawów oraz zatrzymany w placówce, lub też odesłany z powrotem na biwak, jeżeli jego stan na to pozwala.

Pomoc medyczna podczas rajdu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami, można powiedzieć, że jest wliczona w ryzyko organizatora. Podczas rajdu gotowych nieść pomoc jest ponad 12 załóg helikopterów.

Warto wspomnieć, że na biwakach, poza lekarzami, znajdują się także fizjoterapeuci – aktualnie jest ich pięciu – do których również można przyjść, jeżeli po odcinku pojawią się jakieś dolegliwości, które jeszcze nie kwalifikują zawodnika do wizyty lekarskiej.

Zapoznajcie się z sylwetką Adama Tomiczka

Pomoże wam w tym obszerny wywiad, jaki przeprowadziliśmy z nim na dwa tygodnie przed jego wylotem do Arabii Saudyjskiej:

Pot, krew i piach – Adam Tomiczek i jego droga do czwartego startu w Dakarze [WYWIAD]

Klasyfikacja generalna motocyklistów po szóstym etapie 8.01:

1. 003 T. PRICE AUS KTM 24:08:43

2. 047 K. BENAVIDES ARG HONDA 24:10:59

3. 004 JI. CORNEJO FLORIMO CHL HONDA 24:11:40

4. 018 R. BRANCH BWA YAMAHA 24:12:24

5. 012 X. DE SOULTRAIT FRA HUSQVARNA 24:12:24

6. 005 S. SUNDERLAND GBR KTM 24:13:06

7. 088 J. BARREDA BORT ESP HONDA 24:15:08

8. 009 S. HOWES USA KTM 24:18:55

9. 015 L. SANTOLINO ESP SHERCO FACTORY 24:22:29

10. 002 P. QUINTANILLA CHL HUSQVARNA 24:23:56

19. 022 M. GIEMZA POL HUSQVARNA 25:13:35

39. 063 K. DABROWSKI POL KTM 29:25:02

Michał Brzozowski
Michał Brzozowski
Motocyklista od 20 lat, z potężnym stażem przejechanych kilometrów, dużą liczbą przetestowanych maszyn i wielką miłością do jednośladów. Przede wszystkim kocha trzy motocyklowe segmenty: hipermocne nakedy, wygodne, duże turystyczne enduro oraz lekkie i zwinne jednocylindrowe supermoto, ale nie stroni od jazdy wszystkim co ma dwa koła. Przetestuje każdy sprzęt, a większość z testowanych motocykli chociaż spróbuje postawić na koło. Absolwent filologii polskiej na UW. Prywatnie pasjonat sportu, a w szczególności rowerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

BMW R 18 i R 18 z nowymi opcjami wyposażenia

BMW R 18 to model, który swoją premierą mocno namieszał w motocyklowym świecie. Nie ma się co dziwić - piękne połączenie wyjątkowego designu z...

Jak sprawdzić punkty karne? Zrób to bez wychodzenia z domu [PORADNIK]

Jeżeli często zdarza wam się na drogach spotkanie z policjantami, które niekoniecznie jest rutynową kontrolą, to warto trzymać rękę na pulsie, tzn. wiedzieć ile...

Pościgów ciąg dalszy – wyprzedził motocyklem z ogromną prędkością nieoznakowany radiowóz

Spokojnie, chwilowy przestój w naszych artykułach odnośnie pościgów za motocyklistami to sprawa nieco gorszej pogody. 41-letni motocyklista w województwie podlaskim wyprzedzał sznur samochodów jadąc...

Elektromobilność w Europie – jak daleko w zestawieniu jest Polska?

Temat elektromobilności nie daje za wygraną. Co rusz pojawiają się nowe informacje, badania i ankiety, które mają za zadanie nie tylko znaleźć i zachęcić...

Wyraźny wzrost sprzedaży motocykli w Polsce w kwietniu 2021 roku

Niezmiernie cieszyć może fakt, że Polacy coraz chętniej kupują swoje dwa kółka, a jeszcze bardziej, że znacznie rośnie liczba zarejestrowanych nowych motocykli. Wobec tego...