Obowiązkiem każdego posiadacza samochodu jest wykupienie niezbędnej polisy OC. Polisa OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami spowodowanych przez nich kolizji, wypadków i stłuczek drogowych. Co to oznacza w praktyce? Jeśli spowodujesz wypadek to nie Ty, ale ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej. Pamiętaj jednak, że zakres ubezpieczenia OC nie obejmuje naprawy samochodu sprawcy. Ten koszt musi on pokryć już z własnych środków finansowych.
Ile kosztuje ubezpieczenie OC?
Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jest on z taki sam w przypadku wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Choć w tej sytuacji może się wydawać, że wybór ubezpieczyciela nie ma większego znaczenia i z powodzeniem możemy skorzystać z oferty pierwszej lepszej firmy, to tylko pozory.
Koszty obowiązkowego ubezpieczenia OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą znacząco się od siebie różnić! Różnica może dochodzić nawet do kilkuset złotych!
Skąd biorą się rozbieżności w cenach polis OC?
Aby skalkulować wysokość składki, ubezpieczyciel musi ocenić stopień swojego ryzyka, jakie ponosi w związku ze sprzedażą polisy konkretnemu kierowcy. W związku z tym potrzebne mu będą szczegółowe dane dotyczące zarówno kierowcy, jak również samochodu.
Szczególnie ważne są:
* wiek kierowcy, długość posiadania prawa jazdy oraz jego stan cywilny. W przypadku mało doświadczonych, młodych kierowców istnieje większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub stłuczki. Co ciekawe, wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje niższe składki osobom będącym w związkach. Ubezpieczyciele traktują takich klientów jako bardziej rozważnych i odpowiedzialnych – również na drodze.
* Marka i rok produkcji samochodu, rodzaj i pojemność silnika. Większa pojemność silnika często oznacza wyższą składkę. Większy silnik to większa moc. Większa moc nieodzownie wiąże się z większą prędkością i zwiększonym ryzykiem wypadku.
* Miejsce rejestracji i eksploatacji pojazdu. Jeśli będziesz używał samochodu w dużym mieście, prawdopodobieństwo spowodowania kolizji drogowej znacząco wzrośnie. Tuż za nim podąży wysokość składki.
* Sposób eksploatacji auta. Jeśli auto będzie używane do celów służbowych, koszty ubezpieczenia mogą znacząco poszybować w górę. Służbowy samochód oznacza z reguły pokonywanie dłuższych dystansów i co za tym idzie zwiększone prawdopodobieństwo kolizji.
* Ewentualne zniżki. Im nasza historia jest lepsza, tym lepszą ofertę ubezpieczenia otrzymamy. Zazwyczaj za każdy rok bezszkodowej jazdy kierowca może otrzymać 10 % zniżki. Maksymalna, przysługująca mu ulga to aż 60%.
Istnieją jednak ubezpieczyciele, którzy oferują dogodne warunki młodym kierowcom lub proponują wyjątkowo korzystne stawki posiadaczom określonej marki aut. To właśnie dzięki ich otwartości i elastyczności możesz otrzymać polisę w bardzo atrakcyjnej cenie.
Zanim wykupisz ubezpieczenie w przypadkowej firmie, porównaj oferty dostępnych na rynku towarzystw. Dobrym sposobem będzie tutaj skorzystanie z kalkulatorów ubezpieczeniowych, które często znajdują się na stronach internetowych poszczególnych firm. Przykładem takiego rozwiązania jest kalkulator ubezpieczniowy Liberty Ubezpieczenia. Wykupując polisę w Liberty otrzymasz 5% rabatu za zakup on-line oraz kolejne 5% za płatność kartą.