RynekTypowe usterki sprężarek

Typowe usterki sprężarek
[artykuł sponsorowany]

-

Samochody z turbosprężarkami cieszą się dość dużym powodzeniem na naszym rynku. Wynika to z tego, że dzięki stosunkowo niewielkiemu urządzeniu, jakim jest sprężarka w stosunku do pozostałych części w układzie napędowym auta, możemy podnieść osiągi silnika, a także zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Kiedyś turbosprężarki montowano jedynie w samochodach z silnikiem diesla po to, aby zwiększyć jego obroty. Obecnie tego typu urządzenia są powszechnie montowane również w silnikach benzynowych. Jednak wiedza właścicieli na temat takich aut jest nadal niewystarczająca, szczególnie jeżeli chodzi o konserwację i eksploatację takiego pojazdu, co w konsekwencji prowadzi do awarii.

Przyczyny awarii turbosprężarek

Awarie turbosprężarek mogą być spowodowane wadami fabrycznymi lub błędami w eksploatacji przez użytkowników. Najczęściej jednak zdarza się, że ulegają uszkodzeniu z powodu zaniedbania właściciela pojazdu. Brak regularnych przeglądów i wymiany filtrów oraz oleju mogą spowodować poważne uszkodzenia. Zanieczyszczenia w układzie napędowym silnika mają bowiem duży wpływ na pracę elementów turbosprężarki. Ponadto nieodpowiednia eksploatacja pojazdu niezmiernie wpływa na żywotność układu turbo. Przyzwyczajenia kierowców do tego, aby ruszać od razu po włączeniu silnika lub po zaparkowaniu pojazdu natychmiast wyłączać silnik wpływają niestety bardzo negatywnie na pracę tego urządzenia. Zatem zanim zakupi się auto z turbosprężarką, szczególnie z drugiej ręki, warto odpowiednio wcześniej zapoznać się z nią nieco bliżej. Przy zakupie używanego samochodu, warto w pierwszej kolejności udać się do serwisu na przegląd i diagnostykę turbosprężarki, aby sprawdzić w jakim jest ona stanie. Najlepiej zrobić to w wyspecjalizowanym warsztacie – ofertę takiego znajdziemy przykładowo na stronie www.turbojulita.pl.

Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek

Najczęstsze uszkodzenia turbosprężarek wynikają z niskiego poziomu oleju w układzie silnika, a także chwilowego braku smarowania. Skutkiem tego jest wzrost tarcia elementów pracujących sprężarki, ich przegrzanie, a tym samym szybsze zużycie. Pojawiają się pęknięcia przegrzanego wałka. Opiłki metalu i inne drobiny zanieczyszczeń z oleju silnikowego czy filtra dostają się do łopatek wirnika sprężarki i blokują ich pracę, tym samym wyginając oraz łamiąc łopatki. Zniszczony wirnik nie wytwarza właściwego ciśnienia, powodując przyśpieszenie zużycia łożysk. W sprężarkach charakteryzujących się zmienną geometrią często dochodzi do zatarcia mechanizmu sterowania łopatkami, a także awarii specjalnych dźwigienek, przez co łopatki pracują pod niewłaściwym kątem. Awarii może ulec również podciśnieniowy siłownik, który na skutek korozji lub innych uszkodzeń przestaje po prostu działać.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ