RynekPrzegląd motocykla przed podróżą

Przegląd motocykla przed podróżą
[artykuł sponsorowany]

-

Każdy pojazd, który czeka dłuższa droga, powinien przejść gruntowny przegląd techniczny. Nie inaczej jest z motocyklem – przed podróżą warto oddać go do warsztatu albo samodzielnie sprawdzić, czy na pewno nadaje się do dalszej jazdy.

Ogumienie i światła

Motocykl powinien przechodzić badania techniczne średnio co dwa lata albo co rok, jeśli jest starszy (http://mojafirma.infor.pl/moto/eksploatacja-auta/porady-uzytkowe/89948,Jak-czesto-nalezy-dokonywac-przegladu-technicznego-samochodu.html). W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan opon. Grubość bieżnika powinna wynosić co najmniej 1,5 mm, ale jest to absolutne minimum, dla większego bezpieczeństwa warto mieć opony nowe – ofertę ogumienia można znaleźć np. www.norauto.pl. Opony w motorze wymienia się najrzadziej co trzy lata bądź szybciej, jeśli bieżnik przekroczył zalecany limit grubości. Obowiązkowo sprawdzamy też światła – oczywiście wszystkie muszą działać, a dla pewności warto zabrać ze sobą komplet zapasowych żarówek.

Łańcuch i zębatki

Łańcuch napędowy to jedno z najsłabszych ogniw w motorze. W trakcie długiej jazdy będzie się rozciągał, dlatego lepiej wymienić go przed podróżą. Ale uwaga – zmienia się zarówno łańcuch jak i zębatki, bo od nich zależy jego tempo zużycia się. Zęby zębatek nie mogą być zbyt cienkie ani przechylone – przy stwierdzeniu takich wad koniecznie należy wymienić cały układ.

Silnik, hamulce i zawieszenie

Silnik warto oddać w ręce fachowców, zwłaszcza jeśli jego praca budzi zastrzeżenia. Przed dłuższą wyprawą konieczne są wymiana oleju razem z filtrem, zmiana płynu chłodniczego oraz hamulcowego, a także świec; czyszczenie i regulacja gaźników, wyregulowanie luzów zaworów. Tarcze hamulcowe powinny mieć grubość większą niż 4 mm, klocki hamulcowe – minimum 5-7 mm. Warto też mieć na uwadze, że motor podczas podróży musi znosić większe obciążenie, dlatego przegląd nie może ominąć lagów, amortyzatorów oraz łożysk. Wymienić należy też wszystkie elementy, które pokryte są rdzą albo mają jakiekolwiek inne wady.

Elektryka i akumulatory

Przegląd motoru dotyczy także układu elektrycznego, czyli bezpieczników, wszelkich połączeń oraz akumulatora. Ten ostatni musi być w stu procentach sprawny, zwłaszcza gdy w trakcie podróży pojazd będzie narażony na niskie temperatury oraz dużą wilgotność. Jeśli jest to konieczne, należy uzupełnić ubytki elektrolitu – w przypadku akumulatorów żelowych wymagane jest tylko okresowe doładowywanie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ