Skuter bez prawa jazdy. Co wybrać, jakie są przepisy?

-

Zatrzymane prawo jazdy, czy jego brak nie zawsze musi oznaczać konieczność korzystania z komunikacji miejskiej. Oferta skuterów i motorowerów, którymi możemy się w takiej sytuacji poruszać, jest całkiem spora.

Wielu kierowców, którzy tracą prawo jazdy za prędkość lub punkty wybiera skuter jako zastępczy środek transportu. Problem w tym, że wybierają jednoślady o pojemności 125 cm3, do prowadzenia których wymagane jest ważne prawo jazdy. Poruszanie się takim pojazdem jest zatem niezgodne z prawem.

Z podobnym problemem stykają się także osoby, które w ogóle nie posaidają prawa jazdy. Oni także nie mogą poruszać się pojazdem o pojemności 125 cm3. Co zatem wybrać? Jakim skuterem można poruszać się bez prawa jazdy?

Z pomocą przychodzi oferta motorowerów, czyli jednośladów w formie skutera lub motocykla, o których Prawo o ruchu drogowym mówi:

Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Pojazdem takim można się poruszać bez prawka, ale tylko w przypadku, kiedy urodziliśmy się przed 13 stycznia 1995 roku lub jeśli mamy kartę motorowerową. Jeśli po tej dacie – musimy mieć prawo jazdy kategorii prawa AM lub B.

Jaki skuter bez prawa jazdy?

Skuterem bez prawa jazdy mogą poruszać się zatem osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku lub posiadacze karty motorowerowej. Wybór pojazdów jest bardzo duży – znajdziemy zarówno “chińczyki”, jak i markowe skutery, np. Vespy, albo elektryczne Super Soco.

Jeśli urodziłeś się po 12 stycznia 1995 roku lub nie posiadasz karty motorowerowej, niestety nie masz żadnej możliwości legalnego poruszania się skuterem i motorowerem po drogach publicznych.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jakie motocykle wystąpiły w filmie „John Wick 3: Parabellum” i ile kosztują?

Seria filmów „John Wick” to kolejny lśniący punkt w bogatej filmografii Keanu Reevesa, prywatnie wielkiego fana motocykli i współwłaściciela firmy Arch Motorcycle. W trzeciej...

Jakie przydatne, ale wcale nieoczywiste akcesoria dla motocyklowego podróżnika? 5 naszych propozycji

Na szczęście dawno już minęły czasy, w których jadąc na dłuższy motocyklowy wyjazd musieliśmy zabierać ze sobą przynajmniej podstawowe części zamienne. Teraz ich miejsce...

Kup motocykl w sklepach Promotocykle.pl i otrzymaj zwrot części kosztów kursu na prawo jazdy!

Wiosna to czas motocyklowych zakupów, a jeśli zakupów, to i promocji. Sieć salonów Promotocykle.pl podeszła do sprawy niezwykle praktycznie. Jeśli nie masz jeszcze prawa...

Brixton Felsberg 125 FT – tani motocykl klasy 125 do miasta i w teren [dane techniczne, opis, cena]

O marce było ostatnio głośno głównie za sprawą Cromwell 1200. Jest to niewątpliwie jeden z ładniejszych neoklasyków, dostępnych na naszym rynku. Brixton tym modelem...

Kolejny wypadek z udziałem policjantów. Tym razem zderzyły się dwa radiowozy

Do kolejnego groźnego zdarzenia z udziałem policyjnych aut doszło w poniedziałkowe popołudnie w Kielcach. W zderzeniu dwóch radiowozów poważnie ucierpiał jeden z funkcjonariuszy. Do wypadku...