Zatrzymane prawo jazdy, czy jego brak nie zawsze musi oznaczać konieczność korzystania z komunikacji miejskiej. Oferta skuterów i motorowerów, którymi możemy się w takiej sytuacji poruszać, jest całkiem spora.
Wielu kierowców, którzy tracą prawo jazdy za prędkość lub punkty wybiera skuter jako zastępczy środek transportu. Problem w tym, że wybierają jednoślady o pojemności 125 cm3, do prowadzenia których wymagane jest ważne prawo jazdy. Poruszanie się takim pojazdem jest zatem niezgodne z prawem.
Z podobnym problemem stykają się także osoby, które w ogóle nie posaidają prawa jazdy. Oni także nie mogą poruszać się pojazdem o pojemności 125 cm3. Co zatem wybrać? Jakim skuterem można poruszać się bez prawa jazdy?
Z pomocą przychodzi oferta motorowerów, czyli jednośladów w formie skutera lub motocykla, o których Prawo o ruchu drogowym mówi:
Motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm3 lub silniku elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Pojazdem takim można się poruszać bez prawka, ale tylko w przypadku, kiedy urodziliśmy się przed 13 stycznia 1995 roku lub jeśli mamy kartę motorowerową. Jeśli po tej dacie – musimy mieć prawo jazdy kategorii prawa AM lub B.
Jaki skuter bez prawa jazdy?
Skuterem bez prawa jazdy mogą poruszać się zatem osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku lub posiadacze karty motorowerowej. Wybór pojazdów jest bardzo duży – znajdziemy zarówno „chińczyki”, jak i markowe skutery, np. Vespy, albo elektryczne Super Soco.
Jeśli urodziłeś się po 12 stycznia 1995 roku lub nie posiadasz karty motorowerowej, niestety nie masz żadnej możliwości legalnego poruszania się skuterem i motorowerem po drogach publicznych.