Jazda motocyklem w dwie osoby może być świetną okazją do współdzielenia pasji do dwóch kółek, ale również może być mocno stresująca zarówno dla kierowcy, jak i pasażera. O czym należy pamiętać w takiej sytuacji? Jakich zasad powinien przestrzegać kierowca, a jakich pasażer? I w końcu, w co warto doposażyć siebie i motocykl, aby jazda na motocyklu we dwoje była jeszcze bardziej komfortowa?
Jazda na motocyklu z pasażerem – przygotowanie do jazdy
![Yamaha FJR 1300](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2012/12/Podr%C3%B3%C5%BCowanie-z-pasa%C5%BCerem-jest-komfortowe-dla-obojga-938x703.jpg)
Zanim wybierzemy się w podróż z pasażerem, musimy pamiętać, że plecaczek wsiadając na motocykl jest narażony na dokładnie te same niebezpieczeństwa, co kierowca. Musi być zatem przed nimi dokładnie tak samo chroniony. Jeżeli chcemy regularnie jeździć z pasażerem, musi on zadbać dla siebie o odpowiednią odzież ochronną i dobrej jakości kask.
Podstawowe zasady wsiadanie/zsiadanie pasażera z motocykla
Wsiadanie i zsiadanie z motocykla to moment, w którym musisz ściśle współpracować z kierowcą. Jako pasażer, pamiętaj, że podczas wsiadania/zsiadania, zaburzasz równowagę pojazdu, a kierowca musi utrzymać jego ciężar na własnych nogach. Nigdy zatem nie wsiadaj/zsiadaj z motocykla bez wyraźnego sygnału od drugiej osoby, że jest na to przygotowana.
Pozycja na motocyklu
W zależności od rodzaju motocykla twoja pozycja na nim, jako pasażera może znacznie się różnić. Motocykle turystyczne będą umożliwiały zajęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji i będą miały sporo miejsca na tylnej kanapie. Sporty wręcz przeciwnie, wymuszą bardziej przykurczoną i zawieszoną nad kierowcą sylwetkę.
W zależności od motocykla możesz na przykład chwycić się uchwytów dla pasażera umiejscowionych po bokach zadupka, objąć kierowcę w pasie lub zaprzeć się rękoma o bak. Najlepszym rozwiązaniem jest chyba trzymanie się jedną ręką uchwytu z tyłu a drugą zapieranie się o bak – w ten sposób pasażer ma kontrolę nad ciałem zarówno podczas hamowania jak i przyspieszania. Jeżeli motocykl wyposażony jest w kufer, możesz również spokojnie wykorzystać go jako oparcie.
Unikaj gwałtownych ruchów
Jadąc na motocyklu jako pasażer, musisz zdawać sobie sprawę, że kierowca odczuwa każdy twój ruch, ponieważ wpływa on na całą równowagę pojazdu. Ważne jest więc, aby szczególnie w zakrętach, podczas przeciskania się w korku przy małej prędkości, czy manewrach parkingowych nie wykonywać gwałtownych ruchów. Jeżeli chcesz na przykład poprawić swoją pozycję na siedzisku, najlepiej zrób to, kiedy jedziecie po prostej, z większą, stałą prędkością, wtedy motocykl jest najbardziej stabilny.
Rozluźnij się i poddaj się temu co dzieje się z motocyklem
Aby ułatwić kierowcy prowadzenie motocykla rozluźnij się i poddaj się temu, co dzieje się z pojazdem. Jeżeli poczujesz, że motocykl przechyla się podczas zakrętu, również lekko się pochyl w tą samą stronę. Zachowaj taki sam kąt ciała jaki przybiera kierowca. Bądź jego cieniem.
Podstawowe zasady – kierowca – wsiadanie/zsiadanie
Zanim pozwolisz pasażerowi wsiąść lub zsiąść z motocykla dobrze się do tego przygotuj. Upewnij się, że stoisz na stabilnym podłożu i stań mocno na nogach, aby utrzymać się w pionie, kiedy pasażer zachwieje jego równowagą.
Inne zachowanie motocykla
Pamiętaj, że motocykl z dodatkowym obciążeniem w postaci pasażera zachowuje się nieco inaczej podczas jazdy. Przede wszystkim, jako że tył pojazdu jest bardziej dociążony, automatycznie zmniejszy się przyczepność przedniej opony i może się ona chętniej podrywać do góry podczas przyspieszania.
Motocykl może również być nieco bardziej oporny w prowadzeniu, inaczej będzie się zachowywał w zakrętach oraz wydłuży się jego droga hamowania. Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę, aby bezpiecznie podróżować z pasażerem. Dodatkowo, zwłaszcza z początkującym plecaczkiem, musisz jechać ostrożnie, unikając gwałtownego przyspieszania i hamowania.
Przydatne akcesoria
Aby ułatwić i usprawnić jazdę na motocyklu z pasażerem można dodatkowo zaopatrzyć się w parę dodatków:
- intercom – jest to idealny sposób, żeby zachować bieżącą komunikację pomiędzy kierowcą a pasażerem
- uchwyt dla pasażera na bak
- uchwyty dla pasażera na zadupek
- oparcie do kufra (jeśli takowy posiadasz)