niedz., 14 sie 2022

Czyszczenie i synchronizacja gaźników w motocyklu garażowo-domowymi sposobami [instrukcja krok po kroku]

-

Jeżeli jesteście ciekawi, co kryje się pod enigmatycznym hasłem czyszczenie i synchronizacja gaźników zapisywanym na zleceniu warsztatowym waszego motka, oraz ile to czasu zajmuje, i jakie czynności trzeba wykonać podczas tej pracy, to zapraszam do lektury.

Koniec lat dziewięćdziesiątych przyniósł nam popularyzację technologii zastosowanej w zasilaniu silników motocyklowych mieszanką paliwowo-powietrzną. W tym czasie powszechnie już stosowane, od przynajmniej dziesięciu lat w samochodach, układy wtrysku benzyny, ku uciesze wielu użytkowników zaczęły wypierać zasilanie gaźnikowe w motocyklach.

Dlaczego tylu z nas nie chce nawet słyszeć o motocyklu zasilanym systemem gaźnikowym? Podstawowym problemem jest dość częsta i kłopotliwa obsługa tego układu, ale jeżeli prześledzimy cały ten proces, to okaże się on wcale nie takim wielkim wyzwaniem, jak to się na początku wydaje.

Czyszczenie gaźników zaczynamy od ich demontażu

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Naszą modelką, która pozuje do zdjęć, jest dwudziestosiedmioletnia Kawa ZXR 400 L3. Wybrałem ją, ponieważ posiada wszelkie predyspozycje niezbędne do tej pracy: nie wstydzi się negliżu, jest odporna na stres i zmęczenie no i lubi ciężko pracować! A, zapomniałbym, i jest piękna.

Czyszczenie gaźników to zadanie wieloetapowe i wiąże się z poświęceniem na nie kilku godzin potrzebnych do prawidłowego wykonania pracy. Żeby dostać się do układu zasilania musimy zdjąć zbiornik paliwa oraz obudowę filtra powietrza, czyli AIRBOX. Zależnie od konstrukcji, zadanie to może zająć od 10 min w prostym nakedzie, do nawet godziny, ponieważ trzeba będzie zdemontować większość osłon plastikowych z motocykla sportowego czy ADV.

Czym czyścić brudny łańcuch napędowy w motocyklu? Nafta, spray, benzyna?

Kiedy mamy ten etap za sobą, możemy zabrać się za demontaż samych gaźników. Są one przytwierdzone do kompozytowych gardzieli za pomocą obejm. Na tym etapie należy też odłączyć cięgła regulacji ssania oraz gazu. No i mamy nasze gaźniki na wierzchu.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Praca na stole, czyli rozkręcamy gaźniki na części

Teraz należy rozebrać je na części składowe. Podczas tego zajęcia panuje zasada, że im dokładniej to zrobimy, tym większa będzie skuteczność ich czyszczenia.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Ja, z uwagi na szerokość wanny w mojej myjce ultradźwiękowej, rozdzielam je jeszcze na cztery osobne elementy. Podczas demontażu dysz dokładnie weryfikuję ich stan, jak również stan zaworu przelewowego, pływaka, uszczelnień oraz membrany.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Sprawdzam czy tłok się nie przycina i czy iglice są prawidłowo ustalone. Samo rozkręcanie gaźników na elementy wydaje się proste. Bywa jednak, że pracę tę utrudniają elementy mocno zapieczone na połączeniach gwintowych. Zalecam, by robić to w stabilnym imadle oraz przy użyciu dobrze dobranych narzędzi.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

W przeciwnym wypadku poobrabiamy tylko główki dysz i śrub, narobimy w ten sposób sobie problemów. Jeszcze jedna podpowiedź, dysza regulacji składu mieszanki składa się z kilku drobnych elementów i żadnego z nich, podczas demontażu, nie możemy pozostawić w gaźniku na czas kąpieli. Później może nam go zabraknąć przy składaniu. Tu ważna jest dokładność!

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Kąpiel, czyli de facto czyszczenie

Można oczywiście na tym etapie użyć pędzla, powietrza oraz środków do czyszczenia tego typu zabrudzeń, celowo nie wymieniam jakich, ponieważ każdy ma na to swoją teorię, a Internet pełen jest podpowiedzi na ten temat. Jednak z doświadczenia wiem, że dużo dokładniejszy efekt uzyskamy wkładając wszystkie metalowe elementy do myjki ultradźwiękowej (można ją kupić już od kwoty rzędu 800 zł – zrzutka z czterema kumplami, i to urządzenie wychodzi nam niezbyt drogo).

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Z reguły nie licząc czasu nagrzewania się płynu w myjce sama kąpiel trwa około godziny. Po takim zabiegu należy pamiętać, żeby bardzo dokładnie osuszyć wyjęte części sprężonym powietrzem. Płyn pozostawiony w gaźniku mógłby przyspieszyć jego korozję i spowodować osad.

Składanie gaźników

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Mamy już wszystko umyte i osuszone, możemy zabierać się za składanie. Tak jak pisałem, dysza regulacji składu mieszanki musi posiadać wszystkie swoje elementy ułożone w odpowiedniej kolejności: o-ring, podkładka, sprężyna. Wkręcamy ją w gaźnik do momentu gdy poczujemy opór. Następnie wykręcamy o liczbę obrotów zawartą w dokumentacji technicznej motocykla. Tak samo robimy z każdym kolejny gaźnikiem.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Resztę elementów zakręcamy odwrotnie do kolejności demontażu. Nie jest to wymagane, ale ja na tym etapie wstępnie ustalam sobie położenie klap przepustnic przy pomocy szczelinomierza, posługując się listkami w zakresie grubości od 0,01 do 0,04 mm. Mamy więc wymyte i złożone gaźniki, możemy je zainstalować w pojeździe.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Odpalamy i synchronizujemy

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Dźwignia ssania w pozycję włączoną, zasilamy motocykl paliwem przy użyciu zewnętrznego zbiornika paliwa (tzw. kroplówki) wpinamy w króćce zegary wakuometryczne (koszt około 250 zł) i możemy zastartować jednostkę napędową. Chwile zajmie, zanim paliwo dotrze do celu, ale po kilku obrotach wałem silnik powinien odpalić. Gdy tak się stanie musimy poczekać aż motor złapie temperaturę roboczą, po czym możemy przystąpić do synchronizacji gaźników.

Jakie są objawy uszkodzonej skrzyni biegów w motocyklu? Wyskakujący bieg, wyjąca skrzynia, zgrzyt przy wrzucaniu biegu

Pierwszy gaźnik zawsze ma stałą pozycję położenia przepustnicy i nie mamy możliwości jej regulacji. Synchronizujemy natomiast trzy pozostałe, by uzyskać parametry zbliżone do tego pierwszego. Najpierw ustalamy synchronizację pomiędzy pierwszym i drugim gaźnikiem, później pomiędzy czwartym i trzecim, by na końcu zsynchronizować obie pary względem siebie środkową śrubą. Jest to czasochłonne zajęcie. Warto zauważyć, że bez doświadczenia i wiedzy praktycznej regulacja z synchronizacją może stać się dla nas bardzo ciężka do wykonania, a nawet niemożliwa na wypracowanych elementach gaźnika.

czyszczenie i synchronizacja gaźników domowym sposobem krok po kroku

Parametry regulacyjne w literaturze technicznej podawane są dla układów w nienagannym stanie technicznym czyli dla praktycznie nowych. Regulacja używanego przez lata gaźnika często wymaga więc dodatkowych zabiegów przy składzie mieszanki. Ale zakładając, że nasz motocykl jest w idealnym stanie technicznym, mamy całą pracę wykonaną. Pozostaje oczywiście złożyć motocykl i wszystko co związane było z jego demontażem.

Myślę, że mechanicy nie będą mieli mi za złe, że uchyliłem wam rąbka tajemnicy. Jak sami zapewne spostrzegliście prawidłowe wykonanie tej pracy wymaga narzędzi, wiedzy i przede wszystkim wolnego czasu. Warsztatowa usługa regulacji gaźników, zależnie od ich stopnia zaawansowania, oraz dostępności do nich, waha się w przedziale cenowym od 150 zł do 500 zł. Przeliczając to chociażby na wyżej wymieniony sprzęt potrzebny do tej pracy, plus jeszcze śrubokręt kątowy za około 300 zł, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolicie robić to sami, czy zaufać, i dać zarobić, specjalistom.

Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

1 KOMENTARZ

  1. Witam

    Przeczytałem cały artykuł dotyczący czyszczenia i synchronizacji gaźników w tym modelu ale jeżeli była by taka możliwość gdybyś kolego mógł coś bardziej podpowiedzieć gdzie dokładnie trzeba podpiąć mierniki jakie wartości powinne wskazywać byłbym bardzo wdzięczny odnawiam właśnie taki motocykl i chciałbym dokładnie wszystko zrobić .

    Pozdrawiam Andrzej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Road Rage w PRL-u, czyli rzadkie starcie Fiata 125 z MZ TS 250

Zmiennicy... Kultowy serial opowiadający o perypetiach taksówkarzy warszawskiego MPT. Choć gwiazdą tego obrazu był zdecydowanie kant, czyli popularne w tamtych czasach marzenie każdego Polaka...

Wakacje dobrze wpływają na sprzedaż motocykli – statystyki sprzedażowe w lipcu 2022 roku

Okres wakacyjny i fantastyczna pogoda za oknem sprzyja chęci zakupu motocykla, o czym świadczą statystyki sprzedażowe jednośladów w lipcu 2022 roku. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego...

Chasing Crystal, czyli Amerykanka samotnie zwiedzająca Świat na Dominatorze 250 [WYWIAD]

Do zaprzyjaźnionego warsztatu motocyklowego - SpeedBike Przemka Badowskiego - na błahą naprawę przyjeżdża dziewczyna na swojej Hondzie Dominator 250. Okazuje się, że ta kobieta...

Sprzedaż motocykli Ducati – podsumowanie pierwszego półrocza 2022 roku

W dobie obecnej sytuacji na świecie rynek motoryzacyjny ponownie przechodzi kryzys, jednakże Ducati poinformowało, że jest zadowolone z liczby sprzedanych motocykli w pierwszym półroczu...

Can-Am Pulse / Origin – elektryczny dual-sport nadchodzi

Can-Am to producent, który kojarzy się ze skuterami śnieżnymi i charakterystycznymi trójkołowcami. Firma powraca do produkcji motocykli. CAN-AM to kanadyjsko-amerykański producent, którego zapewne kojarzycie z...