Jazda motocyklem bez prawa jazdy niesie za sobą poważne konsekwencje. Za taki wyczyn, w skrajnych przypadkach, może grozić nawet grzywna do 5000 zł i więzienie. Czy nie posiadając prawa jesteśmy zdani jedynie na rower albo środki komunikacji publicznej?

Może zacznijmy od tego, jakie w tej chwili obowiązują przepisy dotyczące uprawnień przyznawanych do kierowania jednośladami na drogach publicznych.

Prawo jazdy kat. AM – upoważnia do prowadzenia motorowerów (pojazdów wyposażonych w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 cm³ lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, których konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) oraz czterokołowców lekkich

Prawo jazdy kat. A1 – upoważnia do prowadzenia motocykli kategorii 125 cm3

Prawo jazdy kat. A2 – upoważnia do prowadzenia motocykli o mocy 35 kW (stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0.27 KM/kg)

Prawo jazdy kat. A – upoważnia do prowadzenia wszystkich jednośladów bez żadnych ograniczeń

Prawo jazdy kat. B – posiadane od co najmniej 3 lat upoważnia do kierowania pojazdami kategorii AM, A1 oraz trójkołowcami spełniającymi warunki homologacji L5e

Przeczytaj również: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy 

Przed 13 stycznia 2013 roku, w którym to dniu została wprowadzona nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami, do prowadzenia motoroweru osobom dorosłym (które ukończyły 18 lat) wystarczył jedynie dowód osobisty. Osoby małoletnie mogły natomiast wyrobić tzw. kartę motorowerową po ukończeniu 13 roku życia. Dokument ten dawał im prawo do poruszania się motorowerami pod drogach publicznych (uprawnienia identyczne z kat. AM).

Przeczytaj również: Kiedy cyfrowe prawo jazdy?

13 stycznia 2013 roku w życie weszły nowe przepisy, które zabrały prawo do jazdy osobom dorosłym, jedynie na dowód oraz wprowadziły nową kategorię prawa jazdy – AM, likwidując kartę motorowerową. Jako że prawo nie działa wstecz, nie można było zabrać uprawnień osobom, które już je nabyły, ale można było nie nadać ich nowy obywatelom. I tak, wszyscy, którzy przed dniem 13 stycznia 2013 roku ukończyli 18 lat lub byli w posiadaniu karty motorowerowej, mają do końca swojego życia prawo do poruszania się motorowerem bez prawa jazdy, jedynie w razie kontroli legitymując się dowodem osobistym lub kartą motorowerową. Osoba, która ukończyła 18 lat dnia 13 stycznia 2013 roku, aby poruszać się motorowerem musi posiadać przynajmniej prawo jazdy kategorii AM (lub A1, A2, A, B…), które potwierdzi znajomość przepisów o ruchu drogowym przez tę osobę.

Czy jest zatem jakaś furtka prawna, aby pojeździć mocniejszym jednośladem z silnikiem nie posiadając żadnego prawa jazdy? Tak, ale poza drogami publicznymi, czyli najczęściej na zamkniętych obiektach – torach kartingowych, wyścigowych. Jednak w takich miejscach prawo wyznacza wewnętrzny regulamin obiektu, który często, ze względów bezpieczeństwa, wymaga posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami (prawo jazdy) albo licencję zawodniczą.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.