NajnowszeKurtka do turystyki motocyklowej. Część 2: membrany

Kurtka do turystyki motocyklowej. Część 2: membrany

-

Membrana w odzieży motocyklowej pełni rolę kluczową. Pozwala zapobiegać poceniu się i wychładzaniu organizmu, chroni przed przemoczeniem i wiatrem. W dzisiejszym poradniku o tym, jaką membranę wybrać.

Opracowała: Olga Kicińska

Przedstawiamy drugą część naszego poradnika „Kurtka do turystyki motocyklowej”. W pierwszej wyjaśnialiśmy różnice między skórą a cordurą. Dziś ważne informacje na temat membran.

Kiedy temperatura zewnętrzna nieznośnie wzrasta, człowiek zaczyna się pocić. Parujący pot odbiera ciepło skórze oraz przepływającej pod nią krwi. Jeżeli nie zostanie szybko odprowadzony na zewnątrz, a dodatkowo wychładzany organizm zostanie potraktowany wiatrem, może zrobić się niebezpiecznie zimno. Tutaj przydaje sie membrana, której zadaniem jest transport cząsteczek pary wodnej z dala od ciała.

1. Membrana to nie wszystko

Bielizna

Jazda w bawełnianym podkoszulku, który nasiąka potem uniemożliwiając membranie styczność z wilgocią oraz jej transport na zewnątrz, może kosztować wyziębienie. Odpowiednio dobrana bielizna termoaktywna z użyciem takich technologii jak Coolmax, Tactel czy Outlast, podwyższa skuteczność działania membrany.

2. Membrany mikroporowe

Gore-Tex

Miniaturowe pory struktury membrany są na tyle duże, by móc swobodnie transportować cząsteczki pary wodnej powstałe w wyniku pocenia się na zewnątrz, ale na tyle małe, by uniemożliwić wnikanie w głąb odzieży najmniejszej spotykanej w naturze kropelce wody.

Membrany tego typu powstają z poliuretanu (Aerotex, Soltotex, Sheltex) lub z teflonu (Gore-Tex). Folia membranowa jest przytwierdzana do tkaniny wierzchniej w procesie laminacji. Drugą możliwością obróbki jest naniesienie powłoki membrany na tkaninę w formie pasty oraz poddanie wpływowi wysokiej temperatury, jak w przypadku technologii Drygate, Humax czy Techpor.

3. Membrany bez mikroporów

Membrany bez mikrokanalików

Membrany te powstają prawie zawsze z poliuretanu i są przytwierdzane do tkaniny wierzchniej jako folie o grubości 0,025 mm. W przeciwieństwie do membran mikroporowych nie zawierają kanalików, a „wyciąganie” wilgoci na zewnątrz z całej struktury membrany odbywa się na na zasadzie, że niektóre molekuły przyciągają wodę, a inne ją odpychają. To zapewnia optymalny przepływ wilgoci bez konieczności tworzenia mikrokanalików. Przykłady: Sympatex, Premium-Polotex, Venturi czy Reissa.

4. Oddychalność

fabrics3_ 0003

To popularne określenie na przepuszczalność pary wodnej. Im większa (mierzona w g/m2/h), tym lepiej funkcjonuje transport wilgoci na zewnątrz. Żeby membrana mogła pracować, musi zaistnieć różnica temperatur. Jeżeli temperatura zewnętrzna jest porównywalna lub i wyższa od temperatury ciała, membrana przestaje odprowadzać pot na zewnątrz. Stąd popularne u wielu producentów zamki wentylacyjne, których główną rolą jest chłodzenie membrany, która dzięki temu może „oddychać”.

5. Stała czy wypinana

Z-LinerMożliwość wyboru oferowana przez producentów najlepiej świadczy o tym, że wśród użytkowników zdania są mocno podzielone. Membrana stała jest na pewno wygodniejsza w użytkowaniu – nie trzeba jej wypinać i wpinać – po prostu jest. Na korzyść membrany wypinanej, tzw. Z-liner, przemawia możliwość jej wypięcia podczas upałów. Jej wada: wystarczy, że kurtka wierzchnia nasiąknie wodą, a pojawia się nieprzyjemny efekt wychłodzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ