_SLIDERKawasaki ER-6 F/N - wady, zalety, opinie, dane techniczne

Kawasaki ER-6 F/N – wady, zalety, opinie, dane techniczne

-

Kawasaki ER-6 w obu wersjach (N – naked i F – z owiewką) zadebiutował w 2005 roku i był następcą dziesięcioletniego już ER-5. Jego nietuzinkowy wygląd był w tamtych czasach powiewem świeżości w swoim segmencie i wyznaczył standardy dla późniejszych konstrukcji – nie tylko z Akashi.

Nowatorski styl

Kawasaki ER-6 to całkowicie nowy motocykl, zbudowany na otwartej ramie z wyeksponowanym, pojedynczym tylnym amortyzatorem, z podwójnym hamulcem tarczowym z przodu i z systemem ABS. Motocykl oprócz tego, że dobrze wyglądał, także nieźle się prowadził. Jego konstrukcja okazała się stabilna, także przy większych prędkościach, a model ten osiągał prędkość maksymalną rzędu 200 km/h a do 100 km/h przyspieszał w mniej niż 4 sekundy. Tak dynamiczną jazdę zapewniał dwucylindrowy, znany z ER-5 silnik powstały przez “rozpołowienie” silnika kultowej GPZ 900R, który jednak poddano poważniejszym modyfikacjom. Nie tylko jego pojemność wzrosła o 151 cm3 (z  498 cm3 do 649 cm3), ale również otrzymał wtrysk, czym zyskał na zrywności – wzrosła zarówno jego moc maksymalna jak i moment obrotowy (72 KM i 66 Nm).

Kawasaki ER-6 F/N – wady, zalety, opinie, dane techniczne

Do tego inżynierowie całkowicie przekonstruowali sześciobiegową skrzynię, która stała się konstrukcją kasetową. To oznaczało ułatwienie jej naprawy – w razie potrzeby, nie trzeba było rozkręcać silnika na czynniki pierwsze.

Kawasaki ER-6 F/N – wady, zalety, opinie, dane techniczne

Mocna konkurencja w klasie średniej

Motocykl po tych zmianach musiał radzić sobie z ostrą konkurencją w klasie średniej i robił to całkiem nieźle. Był oszczędny, dobrze zaprojektowany, wygodny, jego siodło było na tyle nisko, że pozwalało na pełną kontrolą nad nim na postoju nawet osobom niższym. Był to ukłon w stronę początkujących, którzy bardzo chętnie wybierali ten model zamiast SV 650, Bandita 650 czy CBF 600 czy nawet FZ-6.

Aby nie zostać w tyle, w tak gęsto obstawionym segmencie, Zieloni w 2009 roku poddali swoją konstrukcję szeregu modyfikacji. Zostało przekonstruowane podwozie – rama i wahacz, wymieniono sprężyny przedniego zawieszenia na twardsze, poprawiono oprogramowanie sterujące silnikiem, zredukowano wibracje silnika przez montaż solidnych “silentbloków” mocujących silnik do ramy, a wersja z owiewką otrzymała nowe reflektory.

Kolejna modernizacja modelu miała miejsce 3 lata później, czyli w 2012 roku. Znowu ulepszono ramę wraz z wahaczem, zmieniono zegary, przekonstruowano owiewki oraz szybę w wersji F oraz dodano gąbki na kanapie.

ER-6 N i ER-6 F produkowano 11 lat, prawie dokładnie tyle samo, co jego poprzednika. Ostatnie egzemplarze tych modeli zjechały z taśm montażowych w 2016 roku, zastąpione przez nowy model, Kawasaki Z 650.

Kawasaki ER-6 N i F wady

Pojedynczy tylny amortyzator często okazywał się zbyt miękki i pod obciążeniem potrafił dobić. Stalowa rama okazywała się nieodporna na czynniki atmosferyczne i potrafiła rdzewieć na spawach. Pierwsze modele, przed modernizacją w 2009 roku, miały też problemy z jakością niektórych elementów podwozia.

Jak widać wady konstrukcji są raczej drobne i potwierdzają tylko to, że Kawasaki ER-6 F oraz N są bardzo solidnymi propozycjami dla każdego początkującego adepta motocyklizmu. Używane modele znaleźć można za cenę od 6000 zł z pierwszych lat produkcji do okolic 20 000 zł z ostatnich roczników.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ