Maksymalna wysokość mandatu w naszym kraju nie zmieniła się od 16 lat i wynosi 500 zł. Już niedługo ma się to jednak zmienić. Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy, wg której mandaty wzrosną nawet trzykrotnie!

1500 zł – tyle maksymalnie zapłacimy za przekroczenie prędkości po wejściu w życie nowych przepisów. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zauważyło, że mandaty w Polsce są jednymi z najniższych w Europie. W 2003 roku maksymalny mandat wynoszący 500 zł miał równowartość 25% średniej pensji krajowej. Po 16 latach jest to już tylko 10% tej sumy. Okazuje się, że nie jest to na tyle odstraszająca wartość, aby kierowcy jej się obawiali. Często jest tak, że bardziej “bolą” ich punkty karne niż utrata pieniędzy. Rząd planuje to zmienić. W końcu mandat w wysokości prawie ⅓ pensji będzie musiał zadziałać lepiej.

Podczas gdy na Łotwie politycy kombinują zupełnie inaczej, w Polsce wracamy do starych metod. Czy to dobrze? O dziwo wśród samych kierowców wiele jest głosów za podniesieniem wysokości mandatów. Choć mamy zapewnienie z MSWiA oraz MIiB, że nie odbywają się jeszcze prace nad zmianą taryfikatora mandatów, to zastanawiamy się, czy kluczem w tych zapewnieniach nie jest partykuła uwydatniająca “jeszcze”…

A wy co o tym sądzicie? Wyższe mandaty hit, czy kit? Pomogą uspokoić krewkich kierowców, czy staną się sposobem rządu na wyciśnięcie z nas trochę więcej pieniędzy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.