PoradyJaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli - dwukołowa, na hak, składana,...

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

-

Myślę, że każdy się zgodzi z faktem, że nie ma przyjemniejszej czynności, którą można wykonywać w ubraniu, niż prowadzenie własnego motocykla. Zdarzają się jednak sytuacje, w których motocykl trzeba przetransportować. Można do tego użyć samochodu dostawczego, ale jeżeli nie dysponujemy takim środkiem transportu, znacznie prościej i wygodniej będzie użyć samochodu osobowego i przyczepki. Zatem jaka przyczepka motocyklowa, a właściwie do przewozu motocykli – dwukołowa, zapinana na hak, składana, na jeden motocykl, czy więcej?

  • Jak sprawnie i czym bezpiecznie przewieźć motocykl
  • W co powinna być wyposażona przyczepa do przewozu motocykli
  • Jaką motocyklową przyczepę wybrać, aby spełniała wszystkie transportowe potrzeby

Niósł wilk razy kilka…

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Najczęściej o przyczepce myślimy w nieprzyjemnej dla nas sytuacji, jaką jest awaria motocykla. Wtedy najtrafniejszym rozwiązaniem będzie znalezienie najbliższej wypożyczalni przyczep, wynajęcie tam jakiejś dwukółki i przetransportowanie motocykla do warsztatu lub garażu. Jedyne, czym wtedy należy się kierować, to wskazówki z mapy google, by trafić pod właściwy adres oraz zdrowym rozsądkiem, by za taką usługę nie przepłacić. Do tego, żeby taki transport był prosty i przyjemny, a przede wszystkim bezpieczny, warto zaopatrzyć się w sprzęt odpowiednio przygotowany do zadania (pasy transportowe, rampa). Co innego, jeżeli postanowimy posiąść taki transporter motocykla na własność. Wtedy musimy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.

Jakie uprawnienia do kierowania posiadam?

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Przyczepki lekkie to takie, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Możemy je ciągnąć pojazdami osobowymi, lub dostawczymi, na kategorię prawa jazdy B, bez dodatkowych uprawnień, ale pod warunkiem, że zestaw, który wtedy tworzymy, nie przekroczy 3500 kg DMC (dopuszczalnej masy całkowitej). Ustawodawca dopuszcza wyjątek kiedy DMC samego pojazdu wynosi 3490 kg, wtedy cały zestaw nie może przekroczyć 4250 kg.

Kolejną zaletą posiadania przyczepki lekkiej jest brak obowiązku opłacania myta na drogach publicznych, na których funkcjonuje system Viatoll. Jeżeli bierzemy pod uwagę transport jednego, średniej wielkości motocykla, to takie rozwiązanie już nas urządza. Gorzej, jeżeli chcemy przetransportować dwa lub trzy motocykle albo jakiegoś potężnego, amerykańskiego baggera. Trzeba pamiętać, że przyczepka lekka, o masie dopuszczalnej 749 kg, średnio może ważyć od 170 kg, do nawet 350 kg, w zależności od konstrukcji i wyposażenia. Masa własna przyczepy przekłada się bezpośrednio na jej ładowność. Dlatego wybierając przyczepę, musimy doprecyzować, jakie mamy dla niej obciążenie. Im mniej będzie ona ważyć, tym pojazdowi ciągnącemu będzie lżej, przez co ograniczymy spalanie paliwa. Nie wspominam też nawet o manewrowaniu z wypiętą przyczepą, tu waga często jest kluczowym czynnikiem przy jej wyborze, zwłaszcza gdy słabo idzie nam cofanie z nią lub inne miejskie manewry.

Do czego potrzebuję przyczepki?

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Cel, do którego będziemy wykorzystywali przyczepkę, może w znacznym stopniu zaważyć na cechach, jakie będzie musiała ona posiadać. Inną przyczepkę wybierzemy, kiedy zajdzie potrzeba raz do roku, podczas urlopu, przewieźć motocykl na południe Europy, a inną, gdy potrzebujemy wozić motocykl na tor w każdy weekend. Można też nabyć przyczepkę, która posłuży nam nie tylko do transportu motocykla, ale po zamontowaniu kilku elementów, da się z niej zrobić transporter uniwersalny. Opcji więc mamy sporo, a determinuje je przede wszystkim cel wykorzystania.

Jak prawidłowo, bez najazdów, załadować motocykl na przyczepę [VIDEO]

Jeżeli będzie to pierwszy przypadek, czyli podróż po zagranicznych autostradach z jednym motocyklem, warto zaopatrzyć się w przyczepę o lekkiej konstrukcji, lecz z hamulcem najazdowym i amortyzatorami. Urządzenia te poprawią komfort i bezpieczeństwo podczas naszego transportu. Można też w takich przyczepach pokusić się o dodatkowe badanie techniczne na terenie Niemiec, dzięki temu będziemy mogli poruszać się po tym kraju z wyższą prędkością. Ważne też, by załadowany motocykl był jak najniżej podłoża, pozwoli to na stabilniejszą jazdę po autostradach oraz zmniejszy opory powietrza.

Czy lekka konstrukcja jest bezpieczna?

 

No właśnie, przede wszystkim konstrukcja przyczepy ma być trwała. Nie da się zaoszczędzić na wszystkim, ponieważ może na tym ucierpieć jakość samego produktu. Wskazane jest, by elementy takie jak najazdy, czy felgi, wykonane były z lekkich stopów, natomiast konstrukcja podwozia najlepiej aby była z odpowiednio dobranych profili stalowych. Widziałem ostatnio na Bazarze Motocyklowym przyczepę własnej konstrukcji, z dyszlem z rury stalowej o przekroju na oko 50 mm, na której załadowane były 3 ciężkie motocykle. Nie wiem jaki konstruktor dopuścił się stworzenia tego dzieła, natomiast podziwiam odwagę diagnosty, który podbił się pieczęcią i podpisał z imienia i nazwiska pod badaniem technicznym dopuszczającym ten wehikuł do ruchu. Ogólnie radzę omijać przyczepy konstrukcji własnej, z wpisem w dowodzie SAM, i przy wyborze skupić się na produktach posiadających dokumentację techniczną.

Transport w koło komina też ma swoje wymagania

Przyczepa motocyklowa For-One

W kolejnym przypadku, gdy przyczepa będzie wykorzystywana raczej na lokalnych drogach, by dowieźć nasze motki na tor wyścigowy czy motocrossowy, nie trzeba inwestować w dodatkowe jej wyposażenie, takie jak hamulce czy amortyzacja. Z uwagi na częste rozładowywanie i załadowywanie sprzętu, tu raczej będzie ważna prostota samego załadunku i duża liczba uchwytów do mocowania.

Transport motocykla: Jak go przewieźć? Jak zamocować na przyczepie? Jakie limity prędkości w Europie?

Z uwagi na dojazd często do takich miejsc drogami szutrowymi, lepiej by koła przyczepy nie były zbyt małe, a prześwit do osi pozwalał na pokonanie drobnych wybojów w terenie. Ciekawym rozwiązaniem są przyczepy z łamanym dyszlem, do załadunku, przy których nie trzeba używać dodatkowej rampy, czyli najazdu ograniczającego nam miejsce w samochodzie lub gdy jest umocowany do transportera podnoszącego jego wagę. A wiadomo, tu każdy kilogram na wagę złota. Płyta ze sklejki na podłodze, a do niej mocowane rynny lub uchwyt przedniego koła, podniosą nam w takim wypadku masę własną całej przyczepy, a nie wniosą absolutnie nic do komfortu jej użytkowania.

Przyczepka jak szwajcarski scyzoryk

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Jeżeli już wspomniałem o płycie antypoślizgowej wypełniającej podłogę przyczepy, to warto powiedzieć, że to ostatnio dosyć często spotykany trend na rynku. Duże zainteresowanie takim rozwiązaniem podnosi uniwersalność zaprzęgu, który pozwala nam na załadunek nie tylko motocykla ale i quada czy nawet traktorka kosiarki lub małej koparki. Jest to rozwiązanie dla ludzi praktycznych, którzy kupując jeden produkt mają dla niego kilka zastosowań. Taka podłoga spełnia też funkcję zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem drogi gdyby z transportowanego motocykla wyciekał jakiś płyn eksploatacyjny. Dodatkowo można dokupić burty boczne do takich przyczep i mamy wtedy sprzęt uniwersalny, który możemy wykorzystać gdzie tylko chcemy.

Funkcjonalność to jednak nie wszystko

jak przewozić motocykl

Część ludzi po prostu lubi, jak wszystko dobrze wygląda. Jeżeli ma piękny motocykl, chce, by zestaw, na którym go przewożą prezentował się równie godnie. Jeżeli dobierzemy już wszystkie techniczne parametry naszego transportera, to możemy sobie wtedy trochę powybrzydzać pod kątem samej estetyki. Oczywiście takie kaprysy kosztują, ale jeżeli nas na to stać, to czemu nie. Zwróćmy uwagę na modne oświetlenie w technice LED, aluminiowe felgi czy powłoki lakierowane proszkowo w kolorze zamiast surowej blachy. Do tego często producenci oferują nam dodatkowe wyposażenie w postaci wypełnienia z ryflowanej, aluminiowej blachy, systemy szybkiego mocowania kół, kufry, wyciągarkę do motocykla czy dodatkowe zabezpieczenia przed upadkiem maszyny. Nie wspomnę już o spersonalizowanych zabudowach z włókna lub blachy, chroniących przewożony motocykl przed czynnikami atmosferycznymi.

Jeszcze na koniec krótko o parkowaniu takiej przyczepki

Jaka przyczepka motocyklowa, czyli do przewozu motocykli – dwukołowa, na hak, składana, na jeden i więcej [budowa, projekt, wymiary]

Część z oferowanych teraz na rynku produktów daje się łatwo złożyć i przechować np. w garażu podziemnym, wykorzystując nie więcej miejsca, niż na sam motocykl. To dla ludzi, którzy żyją w wielkich, zatłoczonych miastach, lub nie mają 30-arowej działki poza betonową dżunglą, też będzie szczególnie ważną cechą przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Tak czy inaczej, trzeba dokładnie rozważyć wszystkie te składowe, by podjąć najtrafniejszą decyzję. My jednak życzymy wam, by taka przyczepka przydawała wam się jak najrzadziej, bo jak już napisałem na wstępie, nie ma nic przyjemniejszego od jazdy na motocyklu.

Zdjęcie tytułowe z https://lorries.pl/

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Hubert Zawieja
Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

2 KOMENTARZE

  1. Witam serdecznie. Poszukuje przyczepki motocyklowej na 2 pojazdy . Żeby również można było ta przyczepkę wykorzystać nie tylko do transportu motocykli . A w razie potrzeby walizki lub meble .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ