5 rzeczy, które warto zrobić podczas zakupu używanego auta w 2024 roku

-

Używane auto jest jak jajko niespodzianka — nigdy nie wiesz do końca, co znajduje się w środku. Możesz trafić na nieuczciwego sprzedawcę i po prostu mieć pecha. Jak zminimalizować ryzyko zawarcia nieopłacalnej transakcji? Na co zwrócić uwagę, aby maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy?

Zakup używanego samochodu może być poważnym wydatkiem i jeszcze poważniejszym wyzwaniem. Sprzedawcy, zwłaszcza ci zawodowi, stosują szereg sztuczek, które mają za zadanie odwrócić Twoją uwagę od problemów i namówić Cię na zakup – niekoniecznie udany. Możesz jednak chronić swoje interesy. O co zadbać, aby nie stracić oszczędności i nie kupić auta, które nie spełni Twoich oczekiwań?

1. Przeanalizuj historię samochodu

 Na rządowej stronie historiapojazdu.gov.pl możesz sprawdzić historię samochodu, który chcesz kupić. Aby to zrobić, wystarczy mieć:

  • numer rejestracyjny auta,
  • numer VIN,
  • datę pierwszej rejestracji.

 Da Ci to dostęp do danych związanych m.in. z tym, jaki jest stan licznika, czy auto nie uległo szkodzie całkowitej, ilu miało właścicieli i wiele innych.

Jak uzyskać dane potrzebne do wykonania takiej analizy? Sprawdzenie auta przed kupnem wymaga z reguły kontaktu z jego właścicielem. Może on podać niezbędne informacje w ogłoszeniu lub dopiero po bezpośrednim przesłaniu do niego wiadomości. Brak odzewu dotyczącego przekazania danych może być sygnałem wskazującym na to, że sprzedawca ma coś do ukrycia, a jego zamiary nie są uczciwe. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z zakupu.

2. Sprawdź stan techniczny pojazdu

 Jeśli przejrzysz historię pojazdu i uznasz, że wszystko jest z nią w porządku, możesz przejść do kolejnego kroku. Jest nim ocena stanu technicznego pojazdu. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, czy wygląd zewnętrzny i wewnętrzny samochodu odpowiadają Twoim standardom. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak to, co kryje się pod maską. Stan poszczególnych podzespołów, podwozia czy silnika są kluczowe dla oceny tego, czy zakup się opłaca, czy wręcz przeciwnie.

Jak sprawdzić stan techniczny auta? Możesz to zrobić na kilka sposobów. Przede wszystkim warto się udać do lokalnej stacji kontroli pojazdów, aby kompleksowo sprawdzić najważniejsze parametry auta. Inną opcją jest obejrzenie samochodu z zaufanym mechanikiem/rzeczoznawcą lub udanie się do sprawdzonego warsztatu samochodowego w celu dokonania wyceny. Sam wybierz najlepszą dla siebie opcję.

3. Przeanalizuj umowę kupna-sprzedaży auta

Jeśli pojazd spełnia Twoje standardy, możesz przejść do kwestii formalnych związanych z jego zakupem. Umowa kupna-sprzedaży samochodu na 2024 powinna zawierać m.in. dane identyfikacyjne stron transakcji, informacje dotyczące przedmiotu sprzedaży, a także warunków związanych z finalizacją transakcji. Pamiętaj, że jest ona kluczowym dokumentem w procesie zakupu, który powinien maksymalnie zabezpieczać Twoje interesy.

Sprawdź, czy dane w umowie się zgadzają, czy każdy z zapisów jest dla Ciebie zrozumiały i faktycznie odzwierciedla Twoją wolę. Daj sobie czas na analizę całości, aby nie zmagać się później z problemami np. w urzędzie skarbowym. Jeśli druga strona wywiera nadmierną presję dotyczącą szybkiej finalizacji transakcji, nie ulegaj jej. Chodzi o zabezpieczenie Twoich interesów.

5 rzeczy, które warto zrobić podczas zakupu używanego auta w 2024 roku

4. Upewnij się, jak wygląda kwestia polisy OC danego samochodu

 Jeśli stajesz się właścicielem samochodu, to na Ciebie automatycznie przechodzą również obowiązki związane z opłacanie polisy OC. Może się okazać, że ubezpieczenie nie było dotychczas opłacane, właśnie się kończy (wówczas trzeba kupić polisę w dniu zawarcia umowy) lub że zostało zakupione na określony czas – inny niż ten wskazany przez sprzedawcę.

Jeśli nie zorientujesz się w faktycznej sytuacji, może się okazać, że nie dopełnisz swoich obowiązków. To z kolei będzie oznaczało poważne konsekwencje finansowe. Obecnie nawet jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia to poważna kara finansowa dla właścicieli pojazdów osobowych — 1700 zł za zwłokę do 3 dni i nawet 8 480 zł za zwłokę powyżej 14 dni.  W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów kary są jeszcze wyższe. Mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

5. Sprawdź ceny rynkowe i nie przepłacaj

 Ceny używanych samochodów mogą się od siebie znacząco różnić nawet w przypadku podobnych modeli. W związku z tym warto wnikliwie przeanalizować rynek przed sfinalizowaniem transakcji. Sprawdź, ile kosztuje model z konkretnego rocznika, o danym wyposażeniu i w konkretnej lokalizacji. Dzięki temu będziesz wiedział, czy dana oferta jest okazją, czy wręcz przeciwnie — próbą zawyżenia kosztów transakcji. Pamiętaj również o możliwości negocjowania ze sprzedawcą. Dzięki umiejętnemu prowadzeniu rozmowy będziesz mógł zaoszczędzić od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

Kupienie używanego auta to poważna inwestycja obarczona dużym ryzykiem. Możesz je jednak zminimalizować. Postaw na kompleksowe sprawdzenie auta pod względem jego historii, stanu technicznego, a także polisy i ceny. Sprawdź też umowę, a znacznie zwiększysz szansę na sukces — czyli opłacalną inwestycję.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY