Trzeba szczerze przyznać, że poprzedni maksymalny mandat w wysokości 500 złotych nijak ma się do zmodernizowanego taryfikatora, który wszedł w życie 1 stycznia. Warto wiedzieć za jakie przewinienia na drodze zostaniemy ukarani mandatem w wysokości minimum 1000 złotych.
Po wielu latach taryfikator przeszedł sporą modernizację, która pomimo tego, że ma w szczególności uderzyć w piratów drogowych, to może także zrujnować budżet przeciętnego kierowcy. Po niespełna miesiącu od wejścia przepisów w życie okazało się, że wielu zmotoryzowanych już na własnej skórze odczuło nowe zmiany i spotkanie z mundurowymi zapamiętali na długo. Czy tak wysokie mandaty sprawią, że na polskich drogach będzie bezpieczniej?
Mandat w wysokości minimum 1000 złotych zapłacimy chociażby za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 41-50 km/h, ale także za złamanie zakazu wyprzedzania na zakręcie, wzniesieniu, skrzyżowaniu czy przejeździe. Dotyczy to także wyprzedzania z niewłaściwej strony. Kierowca otrzyma mandat w wysokości 1000 złotych za stworzenie zagrożenia przez niezachowanie ostrożności. Wykroczenie, za które wyjątkowo otrzymamy 1200 złotych kary to posługiwanie się przez osobę do tego nieuprawnioną kartą parkingową dla osoby niepełnosprawnej i jednoczesne korzystanie z miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Z kolei mandatem w wysokości 1500 złotych zostanie ukarany kierowca, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, w tym osobie niepełnosprawnej, zarówno na przejściu, jak i w innych sytuacjach, kiedy to pierwszeństwo dana osoba posiada. Dodatkowo w momencie wyprzedzania w okolicy przejścia dla pieszych, omijania pojazdu ustępującego pierwszeństwa pieszemu. Grzywna w identycznej wysokości została przewidziana również za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51-60 km/h oraz za spowodowanie zagrożenia, którego efektem są obrażenia ciała lub rozstrój zdrowia.
2000 złotych zapłacimy w przypadku złamania przepisów odnośnie wjazdu na przejazd kolejowy, kiedy zapory są opuszczone, opuszczane lub nadawany jest sygnał ostrzegawczy. Ponadto w przypadku przekroczenia prędkości o 61-70 km/h oraz za jazdę pod prąd na autostradzie.
Z kolei grzywna w wysokości 2500 złotych zostanie nałożona na kierującego, który przekroczy dopuszczalną prędkość o 71 km/h i więcej, a także za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Jazda motocyklem bez prawa jazdy kat. A 2022, co grozi? Jaka kara za brak dokumentów?