Zmieniające się co rusz przepisy ruchu drogowego sprawiają, że ciężko nadążyć jest za wprowadzanymi zmianami. Wobec tego staramy się na bieżąco informować was o najnowszych restrukturyzacjach. Przed wami 5 najważniejszych reform, które zaczęły obowiązywać w 2021 roku.
- Pierwszeństwo pieszego
To zdecydowanie najpoważniejsza i najbardziej rozległa zmiana. Od dawna przyzwyczajeni byliśmy, że pieszy posiada pierwszeństwo jedynie w momencie, gdy jest już na pasach. To już jest jednak przeszłość, a nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca 2021 roku. Teraz widząc już osobę zbliżającą się do przejścia dla pieszych, jesteśmy zobowiązani zatrzymać się i przepuścić go. Wobec tego należy być w pełnej gotowości w celu ustąpienia pierwszeństwa, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat w wysokości 350 złotych oraz 6 punktów karnych.
2. Zmiany w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych
Aby ustąpienie pierwszeństwa było w ogóle możliwe, ustawodawca zmodyfikował jeszcze jeden przepis. Od 1 czerwca kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić, aby nie narażać na niebezpieczeństwo osób na przejściu oraz zbliżających się do niego. Jeżeli jesteśmy pewni, że w okolicy pasów nie ma nikogo nie musimy zwalniać. Jeżeli ktoś znajduje się w pobliżu przejścia dla pieszych należy zmniejszyć prędkość. Ustawodawca nie określił kary za popełnienie tego przewinienia, dlatego wysokość mandatu zależeć będzie od policjanta, który może nałożyć karę w wysokości od 50 do 500 złotych.
3. Zakaz dla pieszych
Aby nowe zmiany, które mają znacznie poprawić bezpieczeństwo pieszych mogły dobrze funkcjonować, niezbędne okazało się również wprowadzenie zakazu, który dotyczyć będzie niezmotoryzowanych. Przepis zakazuje używania urządzeń elektronicznych przez pieszych przechodzących przez jezdnię w sposób, który może powodować ograniczenie obserwacji sytuacji drogowej. To jedyne ograniczenie, które przewidział ustawodawca, wobec tego czytanie książki lub gazety będzie czynnością zgodną z prawem. Kara również nie została określona, dlatego wysokość mandatu będzie uzależniona od policjanta.
4. Koniec z jazdą na zderzaku
Przepisy, które weszły w życie 1 czerwca określają minimalny odstęp, który należy zachować od poprzedzającego pojazdu na drodze ekspresowej lub autostradzie. W myśl nowego prawa będzie to tyle metrów, ile wynosi połowa prędkości w km/h (120 km/h – 60 m). Na ten moment jednak ani policja ani GITD nie dysponuje żadnym urządzeniem, które mogłoby to kontrolować, ale mandat za tzw. siedzenie na ogonie może wynieść od 20 do 500 złotych.
5. Zmiany w dozwolonej prędkości w nocy
Do 1 czerwca 2021 roku Polska była jedynym krajem, który posiadał dwa osobne limity prędkości, które uzależnione były od pory dnia. Od 5:00 do 23:00 było ograniczenie do 50 km/h, natomiast od 23:00 do 5:00 było 60 km/h. Teraz dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h bez względu na porę dnia.
Badania techniczne motocykli mają być obowiązkowe w całej Unii Europejskiej