Przełęcz Plöcken jest motocyklistom doskonale znana. Słynie ze sporego ruchu kołowego i tajemniczych bunkrów z czasów I Wojny Światowej. Ale to doskonała propozycja na weekendowy wypad nie tylko dla miłośników historii.

Plöckenpass to wysokogórska przełęcz położona w Alpach Karnickich. Biegnąca tędy droga łączy południową Austrię z północnymi Włochami. Jest to jedna z najpopularniejszych przełęczy w Europie. Podczas pokonywania tych kilkudziesięciu kilometrów natkniecie się na rzesze motocyklistów – zwłaszcza podczas ładnej pogody.

[sam id=”24″ codes=”true”]

Plöckenpass(1)

Podróż rozpoczniecie w austriackiej miejscowości Kötschach aby drogą 110 kierować się na południe do Paluzzy. Po włoskiej stronie trasa zmienia nazwę na Strada Statale 52bis. Długość przejazdu wynosi 30 km i choć droga jest raczej łatwa, duża liczba wąskich zakrętów z pewnością podniesie poziom adrenaliny.

Plöckenpass(3)

Najwyższy punkt przełęczy to 1 357 m. npm. a średnie nachylenie wynosi 5%. Droga po obu stronach przełęczy pokryta jest wyśmienitym asfaltem – stąd też miłośnicy sportowych maszyn biją swoje rekordy w schodzeniu na kolano. Prócz dużej liczby motocyklistów spodziewajcie się autokarów wycieczkowych, które stwarzają niebezpieczeństwo zwłaszcza na wąskich agrafkach.

Plöckenpass(5)

Przejazd przez przełęcz znany był już w czasach epoki brązu, ale dopiero starożytni Rzymianie korzystali z niego intensywnie w trakcie podbijania kolejnych ziem. W czasie I Wojny Światowej włoscy żołnierze przeprawiali się tą drogą na północ Alp Karnickich. Po dzień dzisiejszy można spotkać tutaj ukryte w lasach bunkry.

Plöckenpass(2)

[sam id=”24″ codes=”true”]

Plöckenpass – informacje

Długość trasy – 30 km

Nawierzchnia – asfalt

Średnie nachylenie – 5%

Maksymalna wysokość – 1357 m. npm.

Serpentyny – tak

Stopień trudności – łatwy

Plöckenpass – mapa

Plöckenpass – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.