Trollstigen, znana bardziej jako Droga Trolli jest jedną z najpopularniejszych tras w Norwegii. Związane z nią legendy o miejscowych trollach i wyśmienite krajobrazy ściągają turystów z całego świata.
Trollstigen czyli dosłownie Drabina Trolli położona jest w południowo-zachodniej Norwegii i nosi oznaczenie 63. Podróż rozpoczniemy w miasteczku Sogge nad rzeką Rauma aby kierować się na południe aż do Lingebakken gdzie legendarna trasa dobiega końca. Droga Trolli liczy 55 km a średnie nachylenie to 9%.
Budowę drogi rozpoczęto w 1928 roku aby po ośmiu latach król Haakon VII mógł ją uznać za otwartą. Już od samego początku trasa była ogromną atrakcją turystyczną. W 2005 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziennie przejeżdża tą drogą około 2500 pojazdów i z roku na rok liczba ta się powiększa.
Droga w całości pokryta jest asfaltem. Zdarzają się odcinki tak wąskie, że przejazd możliwy jest tylko dla jednego samochodu. 11 legendarnych agrafek na środkowym odcinku trasy wywołuje radość u niejednego motocyklisty. Każdy z zakrętów ma swoją indywidualną nazwę – najczęściej od nazwiska budowniczego.
Po drodze spotkacie charakterystyczny znak ostrzegawczy „Uwaga trolle” – prawdopodobnie jedyny na świecie. Legendy głoszą, że w okolicy mieszkają liczne stada trolli, które w nocy przemierzają górskie przełęcze. Gdy tylko z za horyzontu pokażą się pierwsze promienie słońca trolle zmieniają się w głazy o najróżniejszych kształtach.
Droga uznawana jest za niebezpieczną właśnie ze względu na spadające odłamki skalne. Na szczęście nie spotkacie tutaj autobusów i ciężarówek ponieważ pojazdy dłuższe niż 12,4 m mają zakaz wjazdu na Trollstigen. Trasa charakteryzuje się przepięknymi widokami na okoliczne fiordy. Miejscowi prawią, że tylko tutaj jest tak błękitna woda. Najwyższy punkt Trollstigen znajduje się na wysokości 852 m. npm.
Trollstigen – informacje
Długość trasy – 55 km
Nawierzchnia – asfalt
Średnie nachylenie – 9 %
Maksymalna wysokość – 852 m. npm.
Serpentyny – tak
Stopień trudności – trudny
Warto dodac że przeważnie tam jest mega mgła i leje :-). No i w lipcu tak +5C nie jest niczym dziwnym.
„Na szczęście nie spotkacie tutaj autobusów i ciężarówek ponieważ pojazdy dłuższe niż 12,4 m mają zakaz wjazdu na Trollstigen.” – bzdura. Przejechałem trasę w autokarze.
Nie wiem, co pokazuje załączona mapa ale na pewno nie Trollstigen ( Trollstigen to nieoznaczona na mapie droga nr 63 ). Żenujące niedociągnięcia :(
@Marek, informacje o ograniczeniach w ruchu pojazdów dłuższych niż 12, 4 metra pochodzą z oficjalnej rządowej strony Norwegii visitnorway.com oraz od podróżników, z którymi mamy liczne kontakty.
Co do mapy – po aktualizacji silnika map google trasa została zmieniona. Zamiast drogi nr 63 (która była widoczna przy publikacji tekstu) google wyznaczył trasę naokoło. Poprawiliśmy ten denerwujący błąd googla umieszczając zamiast edytowalnej mapy plik jpeg.
Skoro przejechałeś autokarem Trollstigen to autokar musiał być krótszy niż 12, 4 m. Dłuższy po prostu nie zakręciłby na żadnej z 11 agrafek.
Właśnie wróciłem z wycieczki po Norwegii /wielka pętla/ i autokarem 13,4 m !!! przejechałem wszystkie trzy niesamowite drogi z serpentynami: Drogę Trolli, Drogę Orłów oraz Drogę Serpentyn myloną z tą pierwszą. Ale kierowca był rzeczywiście rewelacyjny. I pogoda wyjątkowo dopisała.
Długość 55km, średnie nachylenie 9%, czyli różnica wysokości wynosi niecałe 5 km. Najwyższy punkt jest 852m npm czyli najniższy 4 km pod poziomem morza?