Góra Jested. Choć droga na nią jest dość krótka, wśród motocyklistów to kierunek niezwykle popularny. Wszystko za sprawą wspaniałych zakrętów, wygodnych parkingów dla motocykli i nieziemskiej budowli, którą szczyci się góra Jested.

Góra Jested (Ještěd) leży na południowy zachód od Liberca w północnych Czechach. To znany ośrodek sportów zimowych – w pobliżu znajdują się skocznie narciarskie i liczne trasy zjazdowe.

Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na Czechy, ale również na Karkonosze. Przy dobrej pogodzie można bez przeszkód dostrzec Śnieżkę.

Góra Jested ma także smutną historię – podczas rozgrywanych tutaj sto lat temu zawodów narciarskich gwałtowna zmiana pogody przyczyniła się do śmierci dwóch zawodników. Dziś największą atrakcją góry jest jednak monumentalna budowla – wieża telewizyjna z hotelem i restauracją w kształcie hiperboloidy widoczna z wielu kilometrów. Góra JestedNiezwykły kształt budowli przywodzi na myśl legendy o podboju kosmosu – swoistym potwierdzeniem tych skojarzeń jest rzeźba małego Marsjanina, który płacze pozostawiony sam na ziemi. Góra JestedDroga na górę Jested jest bardzo dobrej jakości, warto jednak uważać na spory ruch, zwłaszcza w weekendy. Szczególną uwagę zwrócić należy na osoby zjeżdżające z góry na hulajnogach, które rozwijają czasem bardzo duże prędkości. Góra Jested Wjazd pod samą wieżę jest możliwy – znajduje się tam nawet specjalne miejsce dla motocykli. Trzeba jednak poczekać na zielone światło – ostatni odcinek drogi jest bardzo wąski i ruch odbywa się wahadłowo.

Można także zostawić motocykl na niższym parkingu i dojść kawałek bardzo urokliwą drogą. Góra Jested Zimą 2013 roku dziennikarze czeskiego portalu motocyklowego motodenik.cz wjechali na Jested BMW R1200GS wyposażonym w letnie opony. Więcej czytaj tutaj.

Góra Jested – informacje

Długość trasy: 6 km

Nawierzchnia: asfalt

Maksymalne nachylenie: bd

Maksymalna wysokość 1012 m. npm.

Serpentyny tak

Stopień trudności łatwy

Góra Jested – mapa

Góra Jested – film

Trasy motocyklowe: Góra Jested (Czechy). Radość z kosmicznym finałem

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here