Szlak papieża Polaka, góry i budowle świata – to wszystko znajdziesz na terenie Beskidu Małego, który oferuje piękne górskie trasy widokowe, kręte drogi ze wspaniałymi krajobrazami oraz ciekawe miejsca zapomniane przez czas.

Wadowice znane są jako rodzinne miasto papieża Polaka. Warto zobaczyć je oczami Karola Wojtyły i odwiedzić miejsca mu bliskie. Pomoże w tym wyznaczony Szlak Karola Wojtyły, który łączy 11 miejsc w całym mieście związanych z okresem jego młodości.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Odwiedzisz jego dom rodzinny, kościół, w którym przyjmował chrzest, miejsce gdzie chodził po maturze na kremówki i wiele innych, równie ciekawych.

w3

Odwiedzając górę Żar możesz podziwiać zapierający dech w piersiach widok na panoramę przełomu Soły. To idealne miejsce do odpoczynku o każdej porze roku. Znajduje się tu elektrownia szczytowo-pompowa, której zbiornik mieści 2,5 mln m3 wody pompowanej tutaj dwoma szybami wydrążonymi w górze.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W sezonie letnim można skorzystać z możliwości zwiedzania elektrowni i zapoznać się z jej możliwościami. Wjeżdżając na górę Żar napotkasz ciekawostkę – anomalię grawitacyjną, która znajduje się ok. 3,5 km od Międzybrodzia Żywieckiego. W tym miejscu przedmioty zamiast staczać się w dół, toczą się pod górę. Sceptycy twierdzą, że jest to złudzenie optyczne, ale warto to zjawisko sprawdzić samemu.

7450703988_2c6aab6978_o

Wąskie, mało uczęszczane drogi dają wiele satysfakcji z jazdy oraz prowadzą do miejsc, które czasy swojej świetności mają już za sobą.  W Kozubniku niedaleko Porąbki w latach 70-tych istniał wspaniały ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy, który w owych czasach był szczytem luksusu.

[sam id=”11″ codes=”true”]

W ośrodku przebywali głownie partyjni dygnitarze, w tym syn Leonida Breżniewa. Niestety z upadkiem PRL-u ośrodek stracił na znaczeniu i zaczął popadać w ruinę. Obecnie można oglądać tu straszące pozostałości ogromnego kompleksu wypoczynkowego, który do dziś robi wrażenie.

DSCF8617 kopia 2

Odwiedź koniecznie:

  1. Szlak Papieski w Wadowicach,
  2. Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej w Rychwałdzie,
  3. Ośrodek Wypoczynkowy Kocierz,
  4. Ruiny Ośrodka Wypoczynkowego Kozubnik,
  5. Górę Żar,
  6. Park miniatur i Warownię w Inwałdzie,

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Kaszanki po beskidzku w Starej Karczmie w Jeleśni
  2. Kremówek w Cukierni w Wadowicach

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.