Twierdza Kaleto w Bełogradcziku to jedna z najlepiej zachowanych fortec w Bułgarii. Położona wśród niezwykłych formacji skalnych ma prawdziwie nieziemski klimat. A to nie wszystkie atrakcje, które można tutaj znaleźć.

Bełogradczik to niewielkie miasto w północno-zachodniej Bułgarii. Na stałe zamieszkuje je około 5 000 osób. Liczne atrakcje zlokalizowane wokół niego sprawiają jednak, że co roku przyjeżdża tutaj ogromna liczba turystów.

Najważniejszym miejscem w Bełogradcziku jest na pewno twierdza Kaleto – jedna z najlepiej zachowanych tego typu budowli w Bułgarii. Ze względu na wyjątkowe właściwości obronne, do końca XIX wykorzystywana była przez wojsko.

Zamek zbudowany jest na wysokim wzniesieniu wśród charakterystycznych skalnych słupów – dzięki temu budowniczy wybudowali umocnienia tylko z dwóch stron: północnej i południowej. Od 1985 twierdza jest na oficjalnej liście zabytków bułgarskiej kultury.

W mieście funkcjonuje kilka hoteli, w tym zbyt drogi Skalite i zamknięty poza sezonem letnim Dalia. Wśród malowniczych uliczek Bełogradczika znajdziesz również pokoje do wynajęcia i przyjemne knajpki z dobrym jedzeniem. My polecamy rodzinny hotel z restauracją The Rocks.

W pobliżu Bełogradcziku koniecznie trzeba odwiedzić jaskinię Magura, w której odnaleziono malowidła, datowane na 12 tys. rok p.n.e. Jaskinia ta znana jest też z wyśmienitego wina Magura, które tutaj leżakuje. Kilka lat temu w pobliżu Bełogradczika, w miejscowości Płaninica, odkryto tajemnicze skalne tunele o zaskakującym kształcie.

Typ atrakcji: historyczna
Opłaty: 6 BGN (13 zł) za osobę
Parking: tak

Twierdza Bełogradczik – mapa

Twierdza Bełogradczik – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.