nowościNowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 - dziedzictwo WSBK na drodze...

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

-

Ten wizerunek albo pokochasz albo znienawidzisz. Jedno jest pewne, pierwszy rzut oka na zaktualizowaną wersję ZX-10R i ZX-10RR wzbudzi w tobie emocje. Jakie? To kwestia gustu. Stylistyka to teraz przede wszystkim aerodynamika!

Nowe szaty mistrza

 

Kawasaki ZX10R Ninja 2021 nowość dane techniczne zdjęcia

Motocykl, na którym Jonathan Rea wywalczył sześć tytułów mistrzowskich z rzędu w WSBK doczekał się sporych zmian na 2021 rok. Kiedy w konkurencyjnych modelach wyrastają skrzydła, Kawasaki postanowiło pójść swoją drogą i tak przekonstruować front pojazdu by zwiększyć docisk przodu bez konieczności uskrzydlania nowej dziesiątki.

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

Stąd właśnie charakterystyczny, nowy przód motocykla, który albo ci się spodoba albo nie. Estetyka zajęła tu drugie miejsce, a takie podejście inżynierów z Minato daje czysty przekaz, do czego ten motocykl głównie ma służyć. Zadaniem kanałów powietrznych w przedniej owiewce jest stworzenie większej o 17% siły docisku przedniej osi, podczas poruszania się z większymi prędkościami. Kawasaki tym rozwiązaniem czerpie garściami z tegorocznych modeli WSBK i przenosi tę technologię na drogę.

Kawasaki ZX10R Ninja 2021 nowość dane techniczne zdjęcia

Możesz, więc dzięki temu poczuć się jeszcze bardziej jak prawdziwy kierowca mistrzostw świata. Ogon motocykla, pomimo że na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżony do poprzedniej wersji, to ma dodatkowe kanały poprawiające aerodynamikę. Panele boczne to również nowość, podobno będą teraz dużo skuteczniej odprowadzały ciepło z silnika izolując je jak tylko się da od kierowcy. Kurację odchudzającą widać w każdym elemencie, wszystko jest teraz mniejsze, czyli lżejsze. Na minimalizacji przedniego reflektora, wykonanego obecnie w pełnej technologii LED udało się zaoszczędzić prawie pół kilograma masy własnej pojazdu.

Kawasaki ZX10R Ninja 2021 nowość dane techniczne zdjęcia

Ostatni punkt, jaki zmieniono w aerodynamice tego motocykla, to pozycja kierowcy. Poprzez podniesienie podnóżków i wycofanie ich, a także zmianę kąta siedzenia, pozycja za kierownicą stała się jeszcze bardziej embrionalna, a kierujący jest wręcz przyklejony do zbiornika maszyny co w efekcie jeszcze bardziej obniża opory powietrza.

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

Multimedia

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

Motocykl posiada nowy, kolorowy wyświetlacz cyfrowy TFT. System można skonfigurować za pomocą aplikacji ze swoim smartfonem. W menu znajdziemy 4 zintegrowane tryby jazdy: Sport, Road, Rain, i manualny Rider. Kompleksowe tryby jazdy, łączące S-KTRC i tryby Power Mode pozwalają kierowcy skutecznie ustawić kontrolę trakcji i sposób oddawania mocy dla najlepszego dopasowania do danej sytuacji. Wśród ciekawostek, motocykl otrzymał tempomat pozwalający na poprawę komfortu jazdy podczas dłuższych podróży. Urządzenie to ma za zadanie utrzymanie zadanej prędkości aż do momentu odwołania polecenia przez kierowcę poprzez naciśnięcie klamki hamulca, sprzęgła lub operację gazem.

Kawasaki Ninja 1000SX 2020 – Test na prawdziwego Ninja! [dane techniczne, wady, zalety, opinia]

Zawieszenie i hamulce

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

W celu poszerzenia wachlarza zmian w nastawach zawieszenia wprowadzono bardziej ukierunkowane na jazdę torową ustawienia. Dzięki zaprojektowanemu na potrzeby wyścigów WSB systemowi BFF (Balance Free Front Fork) i BFRC (Balance Free Rear Cushion) motocykl zyskał sporo możliwości doboru parametrów zawieszenia. Systemy te ułatwiają przenoszenie masy pojazdu w osi przód-tył i przyczyniają się do uczucia lekkości prowadzenia. Do nowości w układzie hamulcowym zaliczyć należy podwójne zaciski hamulcowe Brembo M50 Monoblock, zestawione z 330 mm tarczami przednimi i radialną pompą hamulcową. Wersja RR ponadto posiada w standardzie stalowy oplot hamulcowy.

Silnik

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

Najmniejsze zmiany poczynione zostały w silniku. Tak jak w poprzednim modelu dalej ma on 998 cm3 i moc na poziomie 204 KM. Chłodnica oleju otrzymała niezależny obieg powietrza. Zmieniło się też przełożenie końcowe, krytykowane zresztą przez użytkowników poprzedniego modelu jako zbyt długie. Nowy motocykl otrzymał większą tylną zębatkę, która teraz posiada 41 zamiast 39 zębów. Wymogi dotyczące norm spalin wywarły na producencie zmianę charakterystyki silnika i obecna jednostka moc maksymalną rozwija chwilę wcześniej, bo przy 13200 obr./min. Niestety sam katalizator urósł na tyle, że pomimo odchudzonego nadwozia, całość jest od kilogram cięższa od poprzednika i waży obecnie 207 kg gotowa do jazdy.

ZX-10RR

Nowe Kawasaki ZX-10R i RR Ninja 2021 – dziedzictwo WSBK na drodze publicznej [dane techniczne, cena]

Produkcja tego jednoosobowego motocykla została limitowana i wynosić będzie zaledwie 500 szt. ZX-10RR na 2021 rok otrzyma bardziej znaczące zmiany w silniku, w tym wyższy limit obrotów ustawiony na 14 700, zamiast 14200 obr./min. Jest to godne uwagi, ponieważ obowiązkowe ograniczenia obrotów WSB pochodzą z maksymalnych wartości motocykli produkcyjnych. Aby osiągnąć potencjał wyższych obrotów, RR otrzymuje nowe wałki rozrządu, nowe sprężyny zaworowe, nowe tłoki Pankl (każdy o 20 gramów lżejszy) z krótszymi płaszczami zmniejszającymi tarcie i z jednym mniej pierścieniem tłokowym oraz sworznie tłokowe pokryte powłoką DLC.

Niestety na chwilę obecną nie znamy jeszcze cen obu modeli, zostaną one podane na dniach i uzupełnimy wtedy o nie prezentację.

Galeria zdjęć

Dane techniczne

Silnik
Typ silnika
Chłodzony cieczą, 4-suwowy, rzędowy silnik czterocylindrowy
Pojemność skokowa silnika
998 cm³
Średnica x skok
76 x 55 mm
Stopień sprężania
13.0:1
Układ zaworów
16 zaworów DOHC
Układ paliwowy
Wtrysk paliwa: Ø 47 mm x 4 z podwójnym wtryskiem
Zapłon
Elektroniczny
Układ rozruchowy
Elektryczny
Smarowanie
Smarowanie wymuszone, mokra miska olejowa z chłodnicą oleju

Osiągi & Przeniesienie Napędu
Moc maksymalna
149.3 kW {203 KM} / 13,200 obr./min
Zużycie paliwa
TBC l/100 km
Emisja C02
TBC g/km
Moc maksymalna z powietrzem RAM
156.8 kW {213 KM} / 13,200 obr./min
Maksymalny moment obrotowy
114.9 N•m {11.7 kgf•m} / 11,400 obr./min
Przełożenie
6-biegowa, kasetowa
Przeniesienie napędu
Łańcuch uszczelniony
Przełożenie podstawowe
1.681 (79/47)
Przełożenie biegu 1
2.600 (39/15)
Przełożenie biegu 2
2.158 (41/19)
Przełożenie biegu 3
1.882 (32/17)
Przełożenie biegu 4
1.650 (33/20)
Przełożenie biegu 5
1.476 (31/21)
Przełożenie biegu 6
1.304 (30/23)
Sprzęgło
Mokre wielotarczowe, manualne

Hamulce & Zawieszenie
Hamulce, przednie
Podwójne tarcze pół-pływające, 330 mm, o obrysie falistym. Zacisk: podwójny montowany radialnie, Brembo M50, przeciwstawny 4-tłoczkowy
Hamulce, tylne
Pojedyncza tarcza 220 m. Zacisk: Jednotłoczkowy
Zawieszenie, przednie
Widelec odwrócony, 43 mm z tłumieniem odbicia i dobicia, regulacja napięcia wstępnego sprężyny i sprężyny top-out
Zawieszenie, tylne
Tylne zawieszenie poziome typu Back-Link z amortyzatorem gazowym i sprężyną top-out. Tłumienie dobicia: bezstopniowe, dwuzakresowe (duża/ mała prędkość). Tłumienie odbicia: bezstopniowe. Napięcie wstępne sprężyny: w pełni regulowane

Rama & Wymiary
Typ ramy
Podwójna belka nośna, aluminium lane
Ślad
105 mm
Skok zawieszenia, przednie
120 mm
Skok zawieszenia, tylne
115 mm
Opona, przednia
120/70ZR17M/C (58W)
Opona, tylna
190/55ZR17M/C (75W)
Kąt skrętu L/P
27° / 27°
Dł x Szer x Wys
2,085 x 750 x 1,185 mm
Rozstaw osi
1,440 mm
Prześwit pod pojazdem
135 mm
Pojemność zbiornika paliwa
17 litrów
Wysokość siedzenia
835 mm
Masa pojazdu gotowego do użytku
207 kg

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Hubert Zawieja
Hubert Zawieja
Prawdopodobnie urodzony z benzyną we krwi, o czym świadczyć może prowadzone przez niego życie. Właściciel serwisu samochodowego, z zawodu mechanik i elektronik pojazdów samochodowych. Nauczyciel praktycznej nauki zawodu szkolący młodych adeptów sztuki zafascynowanych jak on motoryzacją. Prywatnie zakochany bezgranicznie w motocyklach sportowych, miłośnik sportowej turystyki oraz szalonej przygody. Wolny czas spędza na torach wyścigowych, lub w górach, mierząc się w walce z ostrymi winklami. Zimową porą szlifuje formę na nartach i marzy o nowym sezonie. Na służbie w Motovoyager doniesie o wszystkim, o czym powinniście wiedzieć by nic Was nie ominęło i byście mogli czerpać garściami z najwspanialszego hobby na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ