Kilka lat temu sportowe sześćsetki z cztercylindrowymi silnikami zniknęły z salonów. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówiły, że to koniec ery klasycznych supersportów, a już na pewno tych z homologacją drogową. Tymczasem najpierw Kawasaki, a teraz Honda przywrócili do oferty swoje znane modele z tego segmentu. Poznajcie odrodzoną CBR600RR na rok modelowy 2024.
Sześćsetka Hondy ma bardzo bogatą historię. Nie tylko była bardzo popularna na ulicach miast oraz innych drogach na całym świecie, ale też zbudowała solidną pozycję w sporcie. Wystarczy wspomnieć wielokrotne tytuły mistrzowskie w klasie supersport (2003-08, 2010, 2012, 2014) czy silniki Hondy napędzające motocykle klasy Moto2 w mistrzostwach świata w latach 2010-18. W końcu przyszło jednak rynkowe załamanie i większość klasycznych supersportów zniknęła z oferty. Hondę CBR600RR ostatni raz widzieliśmy w salonach w 2016 roku, na początku kolejnego została wycofana z Europy.
Honda CB 1000 Hornet 2024: nadszerszeń atakuje! [opis, prezentacja, moc, masa]
Czasy się zmieniają, mody się zmieniają i najwyraźniej motocykliści w naszej części świata zatęsknili za czterocylindrowymi sześsetkami na tyle, by ich producentom opłacało się przystosowywać ich silniki do aktualnych norm Euro. W ten oto sposób wysokoobrotowa Honda wraca do sprzedaży.
Kręci się!
W wersji na rok modelowy 2024 jest napędzana rzędowym silnikiem o pojemności 599 cm3 i mocy 121 KM, uzyskiwanej przy 14 250 obr./min. Towarzyszy jej moment obrotowy wynoszący 63 Nm przy 11 500 obr./min. W standardzie montowane są sprzęgło antyhoppingowe oraz quickshifter. Pakiet elektroniki wywodzący się z modeli RC213V-S i CBR1000RR-R Fireblade obejmuje elektroniczne sterowanie przepustnicą (TBW), 9-poziomową kontrolę momentu obrotowego Honda Selectable Torque Control (HSTC), kontrolę unoszenia przedniego koła i kontrolę unoszenia tylnego koła.
W centrum akcji i zarządzania wszystkimi tymi systemami, w tym Cornering ABS, znajduje się 6-osiowy inercyjny moduł pomiarowy (IMU), który wcześniej trafił do modelu CBR1000RR-R Fireblade. Dostępne są 3 domyślne tryby jazdy oraz 2 tryby użytkownika, w których do regulacji udostępniono moc silnika, intensywność hamowania silnikiem, ustawienia HSTC i kontrolę unoszenia przedniego koła.
Na ulicę i na tor
Podwozie składa się z aluminiowej podwójnej ramy kołyskowej, aluminiowego wahacza, przedniego widelca Showa Big Piston USD o średnicy 41 mm i tylnego amortyzatora Showa Unit Pro-Link. Czterotłoczkowe montowane radialnie przednie zaciski zapewniają potężną siłę hamowania, a elektroniczny amortyzator skrętu Hondy (HESD) gwarantuje dodatkową stabilność.
W pełni kolorowy ekran TFT obejmuje tryby Street, Circuit i Mechanic. Dostępny jest również wskaźnik sugerowanej zmiany biegu i licznik okrążeń. Sygnalizacja hamowania awaryjnego (ESS) i immobilizer Hondy (HISS) również znalazły się w specyfikacji standardowej.
Podobnie jak wszystkie motocykle z supersportowej rodziny Hondy, CBR600RR model 2024 będzie dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych: matowej czerni Ballistic Black Metallic i czerwieni Grand Prix HRC TriColour, czyli w charakterystycznej kolorystyce Honda Racing Corporation (HRC).