NewsyMiędzynarodoweZnana włoska firma planuje produkcję kasków z materiałów z recyklingu starych i...

Znana włoska firma planuje produkcję kasków z materiałów z recyklingu starych i zużytych. Jeździłbyś w takim?

-

Firma Dainese i należąca do niej marka AGV rozpoczęły program Life Impacto. W jego ramach stare, zużyte i powypadkowe kaski mają być rozbierane na specjalnej linii demontażowej, a odzyskane z nich materiały wykorzystane do produkcji nowych. Ma to być rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale też zmniejszające koszty produkcji kasków, bez ujemnego wpływu na jakość i poziom bezpieczeństwa nowych produktów.

Według danych z serwisu businesswire.com, globalny rynek kasków motocyklowych wart był w 2023 roku 3,9 miliarda dolarów, a do 2023 ma osiągnąć 5,1 miliarda. Oznacza to dziesiątki milionów nowych kasków, które co roku pojawiają się w obiegu i funkcjonują równolegle z tymi zakupionymi wcześniej i będącymi wciąż w użytku. 

Can-Am pracuje nad kaskiem dla miłosników jazdy zimą

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że nawet nieuszkodzone w jakikolwiek sposób kaski mają swój okres przydatności do użytku, producenci określają go na 5 do 7 lat. Po prostu materiały, z których są zbudowane, ulegają naturalnej degradacji, chociażby pod wpływem słońca, czyli promieni UV. Konstrukcja kasku nie trzyma już wtedy założonych przez inżynierów parametrów i nasz „garnek” należy wymienić na nowy. Dotyczy to zarówno tanich, jak i drogich, topowych modeli. Na śmietnik powinny też trafiać kaski, które miały kontakt z podłożem lub przeszkodą. Nie musiały brać udziału w wypadku, ale np. spadły komuś z motocykla na asfalt.

Obieg zamknięty

No właśnie, czy na pewno na śmietnik? Włoska firma Dainese i należący do niej od 2007 roku producent kasków marki AGV rozpoczęły program recyklingu, nazwany Life Impacto. Bierze w nim również udział kilku partnerów:

  • firma Innovando, specjalizująca się w tzw. logistyce zwrotnej, czyli przepływie zużytych towarów od konsumenta (użytkownika) z powrotem do producenta lub specjalnego punktu odbioru
  • Uniwersytet Boloński, zajmujący się badaniami i rozwojem projektu
  • Re-Sport, start-up powiązany z uniwersytetem, którego prace koncentrują się na innowacyjnych technologiach recyklingu kompozytowego sprzętu sportowego
  • Misitano&Stracuzzi, firma zajmująca się produkcją biorozpuszczalników (limonen i octan etylu), pozyskiwanych m.in. z odpadów z owoców cytrusowych, wykorzystywanych w recyklingu styropianu
AGV Dainese kaski z recyklingu eko 2
Fot. AGV / Dainese

Kopalnia cennych materiałów

W ramach Life Impacto w fabryce AGV ma powstać dodatkowa linia, na której demontowane będą stare, zużyte i powypadkowe kaski. Odzyskiwane z nich będą różnego rodzaju materiały, które następnie, po przetworzeniu, posłużą do produkcji nowych kasków. Według przedstawionych przez Dainese i AGV założeń, z 5 tysięcy starych kasków można odzyskać:

  • 3655 kg tworzywa ABS, wykorzystywanego do produkcji skorup
  • 1056 kg wypełnienia EPS, materiału zbliżonego do styropianu
  • 637 kg tkanin syntetycznych z wyściółek
  • do tego pewne ilości poliwęglanu z wizjerów

Dodatkowo każde 5 tys. zużytych kasków ma generować dwa nowe miejsca pracy. Natomiast przy znacznym użyciu materiałów z recyklingu, produkcja nowych kasków ma pochłaniać o 60% mniej energii elektrycznej i połowę mniej wody, generując przy tym mniejszą o 60% emisję dwutlenku węgla do atmosfery. 

Kup kask marki Schuberth w sklepie Motormind.pl i wygraj wycieczkę do fabryki w Niemczech!

Zupełnie nowe modele

Materiały z recyklingu nie będą używane do produkcji istniejących już modeli kasków AGV. Rezultatem rynkowym programu Life Impacto mają być zupełnie nowe, skonstruowane od podstaw modele. Będą one zaprojektowane pod kątem produkcji z materiałów o małej różnorodności, z jeszcze szerszymi możliwościami recyklingu oraz bez użycia klejów. Mają być przy tym tak samo bezpieczne jak dotychczasowe konstrukcje i spełniać te same rygorystyczne normy (aktualnie ECE-R 22.06). 

AGV Dainese kaski z recyklingu eko 1
Fot. AGV / Dainese

Korzyści dla klientów

Nie wiadomo jeszcze, jakie wymierne korzyści (poza świadomością budowania czystszej planety) będą mieli klienci, którzy zdecydują się oddać swój kask do recyklingu, zamiast go po prostu wyrzucić. Program Life Impacto jest na razie w fazie założeń, chociaż przedstawionych już ogółowi motocyklistów na całym świecie. Możemy się spodziewać bardziej atrakcyjnych cen modeli z materiałów z odzysku, możliwe, że z dodatkowym rabatem lub gratisowym dodatkowym wyposażeniem w przypadku oddania starego kasku. 

Teraz czekamy na prezentację pierwszego, konkretnego nowego modelu marki AGV, stworzonego zgodnie z wytycznymi programu. Dopiero wtedy ocenimy, czy założylibyśmy go na głowę i pojechali w nim w trasę. 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

2 KOMENTARZE

  1. Ok. To o ile to będzie tańsze niż normalny kask? Bo jeżeli nie będzie to ja wolę pełnowartościowy produkt niż taki zrobiony ze śmieci. A pierdolamento o dwutlenku węgla i misiach polarnych to se wsadźcie w… kask.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ