NewsyMiędzynarodoweZatrzymanie prawa jazdy za 30+ w zabudowanym i 50+ poza oraz zakaz...

Zatrzymanie prawa jazdy za 30+ w zabudowanym i 50+ poza oraz zakaz jazdy w całej Unii. Parlament Europejski przyjął rezolucję

-

Niejednogłośnie, ale skutecznie – Parlament Europejski przegłosował właśnie rezolucję, która wzywa do zaostrzenia kar za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości. Ponadto prowadzone będą prace w kierunku wzajemnego uznawania zakazów prowadzenia pojazdów, tak by utrata uprawnień w jednym kraju miała skutki na terenie całej Unii Europejskiej. 

Za przyjęciem rezolucji głosowało 372 europosłów, przeciw było 220, a 43 wstrzymało się od głosu. Co konkretnie uchwalono? Przede wszystkim wezwanie do obligatoryjnego zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości już o 30 km/h w terenie zabudowanym oraz o 50 km/h poza nim. Dodatkowo przedstawiciele Parlamentu Europejskiego chcą, by zakaz prowadzenia pojazdów obowiązywał nie tylko w kraju, w którym doszło do zatrzymania uprawnień, ale też we wszystkich krajach Unii. Przykładowo, jeżeli poważnie narozrabiamy we Francji, to czasowo nie pojeździmy również w Polsce.

Nowe zalecenia ETSC – obowiązkowy ABS dla wszystkich pojemności, prawo jazdy AM od 16 roku życia i skuteczna kontrola prędkości

W Polsce, na szczeblu prawa krajowego, póki co obowiązuje wprowadzone w 2015 roku zatrzymanie uprawnień za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h i więcej w terenie zabudowanym. Przy okazji niedawnej zmiany przepisów dotyczących punktów karnych i podniesienia kwot mandatów dyskutowano również możliwość rozszerzenia czasowej utraty prawa jazdy za 50+ poza terenem zabudowanym. Pomysł ten jednak nie wyszedł poza ramy sejmowych dyskusji.

Zatrzymanie prawa jazdy za 30+ w zabudowanym i 50+ poza oraz zakaz jazdy w całej Unii. Parlament Europejski przyjął rezolucję

Jak działają rezolucje PE?

Najważniejsze pytanie brzmi – czy uchwalona właśnie rezolucja zmusi polski rząd do przyjęcia zawartych w niej zapisów i zaostrzenia prawa? I tak, i nie, a w zasadzie i nie, i tak. Rezolucje Parlamentu Europejskiego nie są dokumentami mającymi moc prawną i obligującymi rządy krajowe do podjęcia określonych działań. Są natomiast mocnymi drogowskazami, wyznaczającymi kierunek unijnej polityki. Możemy więc spodziewać się, że jeszcze nie teraz, ale już w bliskiej przyszłości prace nad objęciem terenu całej Unii Europejskiej zaostrzonymi przepisami będą prowadzone pełną parą. 

Źródło: brd24.pl
Zdjęcia: policja

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ