Oto przestroga dla tych, którym do motocykla brakuje respektu. Bezsensowne wyprzedzanie na pokrytej śliską warstwą błota drodze omal nie kończy się tragicznie. Ten motocyklista naprawdę może mówić o sporym szczęściu.

Brudna droga to dla bikera jedna z najgorszych rzeczy. Niespodziewany piach lub błoto mogą zredukować przyczepność niemal do zera, a wtedy każdy manewr niesie ryzyko upadku. Trzeba naprawdę ogromnej wprawy i doświadczenia, aby utrzymać motocykl w pionie i wyjść bezpiecznie z opresji takiej jak przedstawiona na filmie.

Po obejrzeniu filmu nasuwa się wrażenie, że niedoświadczony biker wystraszył się, blokując przednie koło podczas manewru. Bliższe przyjrzenie się warunkom na drodze wskazuje jednak, że była ona pokryta grubą warstwą kurzu i wyschniętego błota lub nawet drobnego żwiru. Do tego przyczepność zmniejszyć się mogła z powodu śliskiej farby, jaką pomalowane są linie oddzielające dwa pasy. Prawdopodobne jest zblokowanie na takiej nawierzchni przedniego koła.

Styl jazdy kierowcy jednośladu wskazuje na karygodną nonszalancję i niedbałe prowadzenie motocykla. Jeździec nie wykazuje odpowiedniej czujności, zatraca zdolność przewidywania i zmuszony jest hamować na warstwie żwiru. W efekcie przewraca się tuż przed nadjeżdżającym autobusem.

ANALIZA PRZYPADKU 

Warunki: jednopasmówka

Nawierzchnia: asfalt z warstwą błota

Pogoda: pochmurna

Motocykl: szosowy

Główny błąd:  brawura

Inne błędy: brak wyczucia nawierzchni

Konsekwencje: prawdopodobne złamania

Wypadki motocyklowe: brawura i śliska nawierzchnia

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.