Suzuki zgłosiło wniosek patentowy na motocykl napędzany turbodoładowanym silnikiem. Bazujący na koncepcie Recursion model będzie twórczym rozwinięciem dawnych projektów japońskiego producenta – modeli Katana i XN85. 

Choć złożenie wniosku nie oznacza, że turbodoładowany motocykl natychmiast trafi do produkcji, decyzja taka nie jest wykluczona – mogą o tym świadczyć choćby zaawansowanie konceptu Recursion Turbo, czy pojawiające się informacje o pracach nad następcą modelu Katana.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Szkice załączone do wniosku patentowego jasno pokazują, że inspiracją nowego projektu była właśnie zaprojektowana w latach 1979-1980 w Niemczech Katana. Nie jest do końca jasne czy do napędu nowego modelu posłuży znany z Recursion silnik o mocy 99 KM i momencie obrotowym 100 Nm. Japoński magazyn Young Machine twierdził, że może być to czterocylindrowa sześćsetka.

Patent Suzuki Turbo (4)Ze zgłoszenia patentowego wynika, że – inaczej niż w Kawasaki H2 i H2R – turbosprężarka znajdzie się przed silnikiem. Intercooler zostanie umieszczony pod siedzeniem. Suzuki przyłożyło ogromną wagę do zaprojektowania tego ostatniego elementu – specjalna konstrukcja kanału dolotowego wymusza na strumieniu powietrza kształt litery “U”, co umożliwia dokładniejsze jego chłodzenie.

Patent Suzuki Turbo (2)Innym ciekawym rozwiązaniem jest zawór obejścia intercoolera, który przydaje się podczas gwałtownego przyspieszania – powietrze może dotrzeć do silnika bez opóźnienia powodowanego przez intercooler.

Patent Suzuki Turbo (3)Suzuki próbowało już swoich sił w silnikach z turbodoładowaniem – w 1983 pokazano model XN85, który jednak, ze względu na nienadzwyczajne osiągi, nie wzbudził większego zainteresowania wśród klientów.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Na oficjalną premierę turbodoładowanego motocykla z Hamamatsu przyjdzie nam pewnie dość długo poczekać – stopień dopracowania szczegółów wskazuje, że Suzuki zależało głównie na zastrzeżeniu rozwiązań technicznych.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.