Porządki w CEPiK. Od nowego roku nie zachowasz czarnych blach po zakupie starszego motocykla 

-

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, choć coraz doskonalsza, wciąż pełna jest nieaktualnych danych. Zamazują one nieco statystyki dotyczące liczby i statusu pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Władze postanowiły nieco uporządkować sytuację. Od nowego roku wejdzie w życie obowiązek przerejestrowania, a nie tylko zgłoszenia nabycia pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu. Pociągnie to za sobą brak możliwości zachowania tzw. czarnych tablic.

Czarne tablice rejestracyjne, wydawane do 2000 roku, to obecnie cenny element starszych aut i motocykli. Pojazd z takim oznakowaniem wygląda klimatycznie i w duchu minionej już epoki. W wielu przypadkach czarne blachy mogą podnieść wartość maszyny przy odsprzedaży. 

Chcesz zarejestrować Junaka jako zabytek – konserwator mówi „nie”

Obecnie kupując zarejestrowany w Polsce pojazd z czarnymi tablicami można skorzystać z pewnej luki w przepisach, by je zachować. Wprowadzony 1 stycznia 2020 roku obowiązek zgłoszenia właściwemu staroście nabycia pojazdu (pod groźbą kary w wysokości od 200 do 1000 zł) nie oznacza de facto obowiązku jego przerejestrowania, za którym idzie konieczność zmiany tablic. Złożenie zgłoszenia – osobiście, listownie lub elektronicznie – zamyka drogę do nałożenia kary, a czarne tablice mogą zostać na pojeździe. 

W imię porządku

Wszystko to zmieni się 1 stycznia 2024 roku. Wejdą wtedy w życie przegłosowane właśnie przepisy. Głównym celem tej nowelizacji jest uporządkowanie i aktualizacja CEPiK-u, tak by zapisy w ewidencji pokrywały się z faktyczną liczbą pojazdów na drogach. Od nowego roku przerejestrowanie nowo zakupionego auta czy motocykla stanie się obowiązkowe w ciągu 30 dni. Brak złożenia wniosku o rejestrację w tym terminie będzie skutkował karą w wysokości 500 zł. Jeśli spóźnienie wydłuży się do 180 dni, kara wzrośnie do 1000 zł. Pojawi się ponadto kara za niezgłoszenie sprzedaży pojazdu, w wysokości 250 zł.

JawaTSdanetechnicznecenawadyzaletyopinia

Dodatkowo, po nowelizacji wszystkie pojazdy zarejestrowane przed 14 marca 2005, na które przez 10 lat nie wykupiono polisy OC i nie wykonano badań technicznych, zostaną automatycznie wyrejestrowane i 24 czerwca 2024 roku znikną z CEPiK-u. Będzie je można ponownie zarejestrować po opłaceniu ubezpieczenia i przejściu przeglądu, oczywiście z nowymi tablicami i aktualnymi danymi właściciela.

Nowe przepisy oznaczają tak naprawdę koniec możliwości zachowania czarnych tablic przy zakupie odpowiednio starego pojazdu. Po przerejestrowaniu go na nowego właściciela tablice będą musiały pozostać w urzędzie, a wydane zostaną nowe – białe. Jeśli więc macie motocykl lub auto ze starym oznakowaniem, cieszcie się nimi jak najdłużej. Już niedługo będzie ich naprawdę mało.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY