Mniej wypadków i ich ofiar, mniej pijanych kierowców – pod tym względem rok 2017 okazał się najlepszy w historii policyjnych statystyk. To optymistyczne dane, choć nadal sporo jest do zrobienia.

Z opublikowanego właśnie przez policję raportu na temat ubiegłorocznych statystyk wypadków jasno wynika, że rok 2017 można uznać za absolutny rekord – tak dobrze nie było odkąd w ogóle prowadzone są statystyki. Policja pęka z dumy wskazując na swoją konsekwentną pracę nad bezpieczeństwem drogowym. Czy słusznie? Trudno powiedzieć, fakt jest taki, że jeździmy coraz rozważniej i chętniej zachowujemy pokorę wobec potencjalnych zagrożeń.

Według danych policji, w 2017 roku doszło do 32 705 wypadków, w których rannych zostały 39 394 osoby, a zginęło 2810. W odniesieniu do roku 2016 oznacza to spadek liczby wypadków o 2,8%, rannych o 3,4% a zabitych o 7,1%. Szczególnie ta ostatnia wartość wygląda optymistycznie, bowiem we wcześniejszych latach wskaźnik ofiar śmiertelnych wypadków oscylował w okolicach 4-5 tysięcy, osiągając rekord w 2007 roku, kiedy to na drogach zginęły aż 5583 osoby.

Znacznie poprawiły się też statystyki dotyczące pijanych kierowców. Spośród 17,8 milionów kierowców skontrolowanych w ubiegłym roku, tylko 0,61% okazało się nietrzeźwych.

Dane, choć niewątpliwie pokazują korzystny trend, nadal dalekie są od czołówki europejskiej stawki. Szczególnie wiele pozostało do zrobienia w sprawie liczby śmiertelnych ofiar wypadków. W przeliczeniu na milion mieszkańców polska Plasuj się tutaj na 79. pozycji, europejska średnia wynosi 51.1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.