NewsyMiędzynarodoweUkład zamknięty – skończą się hamulce, skończy się pojazd. Będzie „ekologicznie” i…...

Układ zamknięty – skończą się hamulce, skończy się pojazd. Będzie „ekologicznie” i… drogo

-

Kolejne normy Euro dotyczą nie tylko emisji szkodliwych substancji w spalinach, ale także innych zanieczyszczeń, a za takie uznawany jest też np. hałas. Aktualnie na celowniku urzędników i działaczy proekologicznych znalazło się inne zło wcielone – pył z klocków hamulcowych i opon. Firma Mercedes-Benz stworzyła ciekawy, „czysty” układ hamulcowy, zamknięty w jednej obudowie z silnikiem elektrycznym. Problem w tym, że może on również nieźle wyczyścić konto. 

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe normy Euro. Dla branży motocyklowej będzie to Euro 5+, które zamiesza na rynku, ale nie tak mocno jak wejście poprzednich norm Euro 4 i Euro 5. Z kolei wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze będą musiały od początku przyszłego roku spełniać wymogi norm Euro 7. Warto mieć je na uwadze, ponieważ w przyszłości również jednoślady mogą być poddane podobnym wymaganiom. 

Ofiary norm Euro 5+, ale nie tylko. Oto motocykle, które już za chwilę znikną z rynku [zestawienie, normy, 2025]

Jedną z nowości, jakie przynosi do świata europejskiej motoryzacji Euro 7, jest wprowadzenie limitu emisji pyłów frakcji PM10, pochodzących ze ścierania się klocków hamulcowych i opon. Dla samochodów osobowych z napędem wyłącznie elektrycznym (BEV) będzie on wynosił 3 mg/km, a dla spalinowych 7 mg/km. To kolejne wyzwanie dla producentów pojazdów i podzespołów, m.in. w dziedzinie doboru materiałów.

Pomysł Mercedesa – zamknięty układ napędowo-hamulcowy

Ciekawy, choć budzący sporo obaw pomysł na „czyste” hamulce zaprezentował ostatnio Mercedes. Zaproponowany układ przeznaczony jest do aut z napędem elektrycznym. Hamulce na osi napędowej nie są umieszczone w kołach, tylko symetrycznie po obu stronach silnika, we wspólnej obudowie z jednostką napędową. Układ składa się z tarczy ściernej (zastępującej tradycyjne klocki) i dociskanych do niej po obu stronach tarcz hamulcowych. Całość ma być chłodzona cieczą wtryskiwaną przez otwory w tarczach. A skoro już wentylacja kół nie będzie potrzebna, będzie można szerzej stosować pełne felgi, poprawiające aerodynamikę pojazdu.

 
Hamulce tego typu nie będą zbytnio obciążone, gdyż zdecydowaną większość procesu hamowania (nawet 98%) ma przejmować samochodowy układ odzyskiwania energii. Znikną zaciski, pompy i klocki hamulcowe, zmniejszy się też masa nieresorowana przednich kół. Układ będzie też bezemisyjny – pył z tarcz ściernych pozostanie wewnątrz obudowy. 

Mercedes hamulce zintegrowane z silnikiem 1

Co w przypadku konieczności wymiany tarcz ściernych? Być może wcale nie trzeba będzie tego robić. Trwałość całego układu przewidziano na 300 tys. km lub 15 lat eksploatacji. Możliwe, że w przyszłości pojazdy starsze nie będą już po prostu dopuszczone do ruchu. Natomiast jeśli wymiana tych podzespołów będzie możliwa, to będzie ona znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku dzisiejszych układów hamulcowych. Zamiast prostej podmianki klocków w zaciskach konieczne będzie rozbieranie silnika. 

Mercedes hamulce zintegrowane z silnikiem 2

A może chodzi właśnie o to, żeby zniechęcić do czynności serwisowych, które dziś są rutynowe i nieskomplikowane? Jednego jesteśmy niemal pewni – będzie tylko drożej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ