Pakiet deregulacyjny to zestaw zmian w przepisach dla kierowców, który miał przynieść kilka wyczekiwanych przez zmotoryzowanych zmian. Najważniejsza dla motocyklistów miała być możliwość czasowego wyrejestrowania jednośladu, jednakże będzie ona możliwa jedynie w bardzo ograniczonym stopniu.

Z racji tego, że w Polsce sezon motocyklowy trwa tylko kilka miesięcy, a wielu posiadaczy jednośladów wyjeżdża na drogi bardzo rzadko, zbawieniem mogłaby okazać się możliwość czasowego wyrejestrowania jednośladu. W praktyce oznaczałoby to znaczne obniżenie kosztów ubezpieczenia pojazdu – szczególnie AC. Taka opcja miała pojawić się w nowym zestawie zmian w przepisach, jednakże możliwa będzie ona jedynie w ściśle określonych przypadkach.

Ministerstwo Sprawiedliwości zabierze ci prawo jazdy, jeśli przekroczysz 280 km/h! Dasz radę?

Nowe przepisy jasno określiły, że czasowe wyrejestrowanie pojazdu będzie możliwe jedynie na okres 3 lub 12 miesięcy i jedynie raz na dwa lata – na czas remontu jednośladu lub w przypadku, gdy uszkodzeniu uległy elementy nośne konstrukcji lub wystąpiła szkoda istotna. Oznacza to, że do wyrejestrowania motocykla, właściciel będzie musiał posiadać dokumenty uzasadniający potrzebę wyrejestrowania, a sam remont lub przebudowa jednośladu będzie musiała zamknąć się w 12 miesiącach.

W pakiecie deregulacyjnym pojawiły się również inne, istotne zmiany dla zmotoryzowanych. Już od 5 grudnia 2020 roku będziemy mogli wraz z dowodem rejestracyjnym zostawić w domu nasze prawo jazdy. Warunek jest jednak jeden – dokument upoważniający do kierowania pojazdami musiał zostać wydany w Polsce. Rozwiązany również został problem braku miejsca na kolejne pieczątki po badaniu technicznym w dowodzie rejestracyjnym. Od 4 grudnia 2020 roku nie będziemy musieli wymieniać tego dokumentu, ponieważ informacja o aktualnym przeglądzie znajduje się w bazie danych.

Zmiany obejmą również kupujących zarówno nowe, jak i używane pojazdy. W przypadku tych pierwszych możliwe będzie zlecenie rejestracji oraz odbioru tablic wraz z dokumentami dilerowi, u którego będziemy kupować pojazd. Niestety na jego wejście w życie będziemy musieli poczekać aż do 4 czerwca przyszłego roku.

Nowy pakiet przepisów dosięgnie również kupujących używane środki transportu. Dotychczas tablic rejestracyjnych nie musimy wymieniać jedynie w sytuacji, gdy nowy właściciel mieszka w tym samym powiecie. W przyszłości ma być to możliwe w każdym przypadku, co pozwoli na oszczędność związaną z brakiem potrzeby opłaty nowych tablic rejestracyjnych. Niestety na ten moment nie jest znana jeszcze data wejścia tego przepisu w życie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.