NIK (Najwyższa Izba Kontroli) opublikował we wrześniu 2019 roku raport dotyczący rejestracji wykroczeń przez Odcinkowy Pomiar Prędkości. Okazuje się, że zarządzający systemem Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) w latach 2015-2017 programował fotoradary tak, aby nie rejestrowały mniejszych wykroczeń…

O co chodzi? Oczywiście, o pieniądze. Nierejestrowanie wykroczeń to straty dla skarbu państwa. Jakie? Według NIK działanie GITD spowodowało straty o wysokości 2,8 mld zł, od takich kar wymigali się kierowcy dzięki urządzeniom ustawionym tak, aby nie rejestrowały przekroczenia prędkości nawet do 30 km/h.

Przeczytaj koniecznie: 5 modyfikacji motocykla, za które policja zatrzyma dowód rejestracyjny

Jak tłumaczy się GITD?

Choć możliwe jest rejestrowanie wykroczeń już od 11 km/h wzwyż (łatwo zrozumieć to tak, że przekraczając prędkość o równe 10 km/h jesteśmy bezkarni), to urządzenia rejestrowały tylko poważniejsze naruszenia przepisów ze względów kadrowych. Najważniejsze dla GITD jest karanie cięższych przewinień, jednak nie oznacza to, że nie karze tych mniejszych. Według podsumowania za rok 2019 urządzenia należące do systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym zarejestrowały 1.5 mln przekroczeń prędkości, w tym: 800 tys. w przedziale 11/20 km/h, 530 tys. w przedziale 21/30 km/h, 150 tys. w przedziale 31/40 km/h oraz 43 tys. w przedziale 41/50 km/h. 

Przeczytaj koniecznie: Jaka kara za nieprzerejestrowanie motocykla? Wyjaśniamy nowe przepisy

Rotacja sposobem na rutynę

Dodatkowo okazuje się, że progi tolerancji dla danych urządzeń zmieniane są rotacyjnie, co ogranicza pracę urzędnikom, ale jednocześnie nie uczy kierowców tego, że przy danym urządzeniu zawsze można przejeżdżać szybciej. Większość urządzeń ustawionych jest tak, że rejestrują przekroczenia prędkości od kilkunastu km/h.

Z jaką prędkością mogę przejechać bez konsekwencji

Czyli bez narażania się na konsekwencje finansowe, mając 100% pewność, że nie pstryknie, obok każdego fotoradaru przejechać możemy kilka kilometrów szybciej, niż wynosi ograniczenie. Nie znaczy to, że obok niektórych nie można przejechać i kilkadziesiąt, ale to może się zmienić z dnia na dzień…

Przeczytaj koniecznie: Aktualna mapa fotoradarów w Polsce 2020

Przypomnijmy, że w skład systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi: 435 urządzeń stacjonarnych (fotoradarów), 30 odcinkowych pomiarów prędkości, 20 urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle oraz 29 mobilnych rejestratorów zamontowanych w nieoznakowanych autach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.