Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury nowy program mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. Choć znalazły się tam zapisy dotyczące również motocyklistów, to o nich samych nie pisze się nic.

Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej ma być realizowany do 2024 roku. Rozwiązania w nim zawarte mają być wprowadzone na drogach podlegających Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Finansowanie w kwocie 2,5 miliarda złotych ma natomiast pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego.

Głównym zamierzeniem rządu jest dalszy rozwój autostrad i dróg lokalnych. Program zakłada także modernizację i poprawę nawierzchni na tych już istniejących.

Pieszy głównym obiektem troski rządu

Ministerstwo zamierza otoczyć osoby poruszające się pieszo szczególną opieką. Zarządcy dróg mają być przeszkoleni w projektowaniu i budowaniu bezpiecznej infrastruktury. Ma to uchronić pieszych od zagrożeń ze strony kierowców. W tym celu zostaną również przebudowane skrzyżowania i chodniki – te pierwsze mają otrzymać między innymi lepszą widoczność. Ma też pojawić się więcej skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, a miejsca szczególnie niebezpieczne mają być dodatkowo oświetlone.

Przede wszystkim zaś strona rządowa dąży do przyznania pieszym pierwszeństwa, nawet w sytuacjach gdy wyraża on jedynie zamiar pokonania przejścia. Jest to zgodne z działaniami legislacyjnymi podejmowanymi przez Radę Ministrów.

Sejm podał datę wprowadzenia w życie kontrowersyjnych przepisów – chodzi o pieszych

Lepsze drogi

Program zakłada również likwidację punktów kolizyjnych na jezdniach, dostosowanie przekrojów drogowych do struktury ilościowej i rodzajowej, poprawę parametrów użytkowych jezdni i jej przepustowości, ze szczególnym uwzględnieniem węzłów i skrzyżowań. Będzie też więcej lewoskrętów i kładek dla pieszych

Co dla motocyklistów?

Ujawniony informacje nie zawierają rozwiązań skierowanych bezpośrednio do tej grupy użytkowników dróg. Szkoda, że rząd nas nie zauważa, zwłaszcza, że z jednośladów korzysta coraz więcej osób. Chociaż może to i dobrze, bo przecież najczęściej jesteśmy postrzegani, jako zagrożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.