Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

-

Poduszki powietrzne to od lat standard w branży samochodowej. W motocyklach, ze względu na ich budowę i specyfikę jazdy, skuteczne rozwiązanie tego typu jest trudne do opracowania i wprowadzenia. Jeden z producentów jednośladów – Honda – jest w tym temacie wyjątkowo uparty i właśnie pracuje nad kolejną generacją motocyklowych poduszek powietrznych.

Honda wprowadziła do produkcji seryjnej motocykl z airbagiem już w 2006 roku. Był to oczywiście słynny Gold Wing 1800, a rozwiązanie to jest obecne również w aktualnej generacji tego modelu. Poduszka wystrzeliwana jest z panelu znajdującego się przed kierowcą (zbiornik paliwa jest umieszczony pod kanapą). Taki układ jest możliwy dzięki gabarytom „Goldasa”. W motocyklach o standardowej wielkości nie byłoby szans na jego zastosowanie. Ponadto airbag z Gold Winga chroni kierowcę tylko w przypadku uderzenia w przeszkodę przodem.

Honda CB750 Hornet 2023. Murowany sukces? [test, dane techniczne, opinia, wady, zalety, naked]

Idzie nowe

Honda nie rezygnuje z idei szerszego zastosowania poduszek powietrznych w motocyklach, również tych mniejszych. Na ujawnionych niedawno szkicach patentowych widać pewne kluczowe elementy opracowywanych właśnie rozwiązań. Japońscy inżynierowie przygotowują kilka wersji nowego airbaga, które łączy jedna wspólna cecha. Poduszka, wraz z systemem jej wystrzeliwania i napełniania, zamontowana jest pod siodłem kierowcy. 

Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

W zależności od rodzaju jednośladu – na rysunkach widzimy tradycyjny motocykl oraz skuter – poduszka ma wystrzelić spomiędzy nóg kierowcy lub zza jego pleców. Przyznajemy, że ta pierwsza opcja nieco mrozi krew w… żyłach. Następnie napełniona poduszka ma się „owinąć” wokół ciała, błyskawicznie uszczelnić i oddzielić się od pojazdu razem z kierowcą, chroniąc go przy uderzeniu w podłoże i/lub przeszkodę. Wygląda to bardzo ambitnie i zastanawiamy się, ile uda się w tym wszystkim uzyskać powtarzalności, a ile będzie zależało od zwykłego szczęścia…

Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

Po co w ogóle pracować nad podobnymi systemami, skoro mamy już na rynku kombinezony i kamizelki z airbagiem? Wydaje się, że głównym powodem jest pojemność motocyklowej poduszki powietrznej. Dzięki umieszczeniu pod siodłem może być większa i pomieścić większą ilość gazu, a tym samym lepiej chronić kierowcę – jeżeli oczywiście zadziała na czas i we właściwy sposób.

Honda pracuje nad nową generacją poduszek powietrznych w motocyklach

Rozwiązanie to, jeśli wejdzie do seryjnej produkcji, prawdopodobnie ponownie trafi do dużych motocykli – oprócz Gold Winga być może również do NT 1100, a także do maxiskuterów. Użytkownikom mniejszych maszyn pozostaje wożenie airbaga na sobie – w odzieży. 

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY