Same przepisy to jedno, a wyegzekwowanie stosowania się do nich – drugie. Dlatego polskie służby, z unijnym wsparciem finansowym, nie szczędzą środków na nowe pojazdy i urządzenia umożliwiające nadzór nad zachowaniem kierowców oraz oczywiście karanie ich stosownie do popełnionych wykroczeń. Do polskiej drogówki trafiły właśnie dwa nowe śmigłowce, a na drogach pojawi się niedługo 128 kolejnych fotoradarów.
Wygląda na to, że wraz ze zmianą rządu jesteśmy coraz bliżej odblokowania unijnych środków z Krajowego Programu Odbudowy i Funduszu Spójności. To łącznie jakieś 111 miliardów euro, z czego ok. 3 miliardów będzie musiało być przeznaczone na inwestycje w zakresie bezpieczeństwa transportu. Pieniądze te, poprzez Centrum Unijnych Projektów Transportowych, trafią do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.
Fabryka mandatów. GITD kończy wielki program modernizacji i rozszerzania sieci fotoradarów
Zgodnie z zapowiedziami, unijne środki mają być przeznaczone na budowę ok. 90 km obwodnic, modernizację ponad 300 niebezpiecznych punktów, a także zakup i montaż 128 nowych fotoradarów. To spore rozszerzenie działającej już sieci, a dodatkowo GITD kończy właśnie spory program modernizacji już istniejących systemów i urządzeń. Jednak, pomimo narzekań polskich kierowców, pod względem liczby fotoradarów wciąż będziemy raczej w ogonie Europy. Obecnie w Polsce działa ich ok. 600. Dla porównania, we Włoszech jest ich ok. 7,5 tys., w Niemczech 5 tys., a we Francji 3,6 tys.
Nadzór z powietrza
Nowe inwestycje nie ominęły również polskiej policji. Do wciąż uzupełnianej floty radiowozów, motocykli i innych pojazdów dołączyły właśnie cztery nowe śmigłowce Bell-407GXi. Zakupiono je za prawie 170 mln zł, w ramach programu „Bezpieczniej na drogach – lotniczy nadzór nad ruchem drogowym”. Nowe maszyny dołączą do trzech identycznych, eksploatowanych już przez polską policję.
Śmigłowce będą wykorzystywane głównie do nadzoru nad ruchem drogowym, przede wszystkim na głównych trasach i na drogach wylotowych z dużych miast. Mają również pomóc policjantom w prowadzeniu pościgów oraz walce z nielegalnymi wyścigami. Ponadto będą używane m.in. do obserwacji i dokumentowania miejsc wypadków i katastrof.
Zdjęcia: policja.pl