Ceny egzaminów na prawo jazdy obowiązują od 2013 roku i przez cały czas nie pojawiła się jakakolwiek propozycja zmian cennika. Jednakże wraz ze wzrostem płac, marszałkowie wnioskują o zwiększenie opłat o około 45%.
Na ten moment za egzamin teoretyczny należy zapłacić 30 złotych, natomiast kwoty za egzamin praktyczny rozpoczynają się od 140 złotych w przypadku kategorii AM oraz B, przez 180 złotych (A1, A2, A), aż do 245 złotych (C+E, D+E). Zarząd Związku Województw RP złożył postulat, w którym prosi o możliwość natychmiastowego wprowadzenia waloryzacji wysokości opłat. Marszałkowie wnioskują o zwiększenie cen za egzamin o około 45%, jednakże głównym celem jest ustanowienie nowego sposobu obliczania opłat, aby te wzrastały wraz ze średnim wynagrodzeniem w Polsce.
Wprowadzenie owych zmian oznaczałoby, że opłata ze egzamin teoretyczny byłaby równa 0,75% przeciętnego wynagrodzenia dla sektora przedsiębiorstw. Z kolei egzamin teoretyczny to równowartość 3,5% PWM. Za praktykę kategorii B1, C1, D1 lub E1 należałoby zapłacić 4,5% PWM. Wobec tego nowi adepci musieliby zapłacić za egzamin teoretyczny 43,30 złotych, natomiast praktyczny w przypadku kategorii B wiązałby się z koniecznością zapłaty 202 złotych. Oznacza to wzrost na poziomie 45%.
Warto jeszcze zaznaczyć co według Marszałków RP jest powodem do zmian. Na wzrost cen składają się przede wszystkim systematycznie rosnące koszty w postaci cen za litr paliwa czy utrzymania floty pojazdów. Dodatkowo ujawniony został fakt, że każdego dnia WORD-y generują ujemny bilans, a trwająca pandemia i brak pomocy ze strony państwa sprawiły, że konieczne jest wprowadzenie aktualizacji cennika.
Koszmar kategorii A1, A2, A – czyli brudna prawda o egzaminach motocyklowych w WORD-ach