Szlif w trampkach. Świeżak traci nerwy i ląduje na poboczu [WYPADKI]

-

Techniczne aspekty jazdy na motocyklu to temat niewyczerpany. Jednak od każdej lekcji i każdą radę stokroć ważniejsza jest nauka na błędach. Te najbardziej zapadające w pamięć zazwyczaj bywają niestety najbardziej bolesne.

O tej znanej prawdzie przekonał się pewien mniej doświadczony biker na Hondzie CBR 250 R. Wszedł w zakręt nieco zbyt szybko i zbyt głęboko się złożył. Zamiast zaryzykować przeciwskręt przy stałej prędkości, nieumiejętnie próbował ratować się hamulcem. Utracił kontrolę nad przednim kołem, przytarł podnóżkiem i zakończył jazdę efektownym szlifem.

Panika w zakręcie

Tym razem, poza śladami na motocyklu, skończyło się na urażonej dumie i przetartych spodniach. Zwracają jednak uwagę założone do jazdy stylowe trampki. Rozumiemy doniosłe znaczenie przewiewu, ale wystarczyłoby odrobinę mniej szczęścia i film mógłby nosić tytuł „Jak zostałem kuternogą”. Dlatego ponownie zachęcamy do jazdy w pełnym motocyklowym stroju – w każdej sytuacji.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

3 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem opisu autora. Może ktoś wyjaśnić? Skoro wjechał zbyt szybko w zakręt i pochylił się zbyt głęboko to przeciwskręt spowodowałby jeszcze większe wychylenie… i przytarcie podnóżka… Czyli bez różnicy?

  2. …przeciwskręt stosuje się w celu szybszego złożenia motocykla np. przed niespodziewanym zakrętem, serii kilku naprzemiennych winkli jak również przy dużej masie samego moto.U doświadczonych bikerów manewr ten staje się niemal odruchem bezwarunkowym wynikającym z tzw. “czucia motocykla” i nie wymaga wcześniejszych przemyśleń. Podobnie i ja nie rozumiem pow. opisu dot. zastosowania przeciwskrętu, koleś jechał zbyt szybko efektem czego nawet duże złożenie (notabene bardzo odważne) nie gwarantowało mu założonego toru jazdy ,chcąc wyhamować przodem by nie znaleźć się na poboczu w efekcie końcowym i tak się tam znalazł w wyniku bardziej uślizgu przedniego koła aniżeli kontaktu z podnóżkiem … .

  3. Na filmie w spowolnieniu (1:18) widać wyraźnie, że po tym jak przetarł podn. przestraszył się , zamknął gaz i ścisnął przedni hamulec. Mógł dalej cisnąć. Tak się kończy gwałtowne odcinanie gazu i hamowanie przy złożeniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY